12.8.2024 Přehled trhu: Bitcoin naráží na prodejní odpor u 62 000 USD. Zlato naznačuje prostor pro růst nad 2 500 USD
Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové indexy, kryptoměny, drahé kovy a další investiční aktiva. Šéf americké centrální banky se vyjádřil proti zachraňování amerického akciového trhu. Akciový index S&P 500 koriguje zpátky nahoru po 5344 bodů. Bitcoin obdobně roste až po 62 600 USD. Zlato se nadále zvedá v rostoucím kanálu. Bude pokračovat proražení nahoru?
Video: Panika na trzích je u konce
Nejvolatilnější kryptoměny
Bitcoin se začátkem týdne propadl až lehce pod 50 000 USD a včera rapidně rostl až po rezistenční pásmo 62 700 USD, kde nachází lehký prodejní tlak a výběr zisků. Z předprodaného trhu se velmi rychle dostáváme do neutrálního pásma a uklidnění investorů i spekulantů.
Avšak některé Altcoiny nesdílejí tak pozitivní obnovení předchozích cenových úrovní jako Bitcoin. Zatímco Bitcoin se nachází jenom 18 procent pod svým historickým maximem, třeba Ethereum (-35 procent od maxima) je na tom výrazně hůře navzdory silným spekulacím na růst ceny po zahájení obchodování ETF.
Makro kalendář a zamítavý postoj Fedu k uspokojování akciových trhů
Tento týden byl velmi skromný na makro data. Jedny z mála zajímavých novinek byly žádosti o podporu v nezaměstnanosti ze spojených států ve čtvrtek. Tentokrát nepřekonali očekávání a lehce klesají na 233 tisíc (očekávání 247 tisíc, předchozí až 250 tisíc).
Další jsou makro data z Německa. Průmyslová produkce je aktuálně stabilní a tovární objednávky meziměsíčně rostou z -1,7 na 3,9 procenta. Německá inflace se stabilizuje kolem 2,3 procenta s malým meziměsíčním růstem o 0,3 procenta.
Prezident americké centrální banky, Jerome Powell se vyjádřil po pondělním propadu akciových indexů. Ve svém projevu uvedl, že americká centrální banka nemá ve svém mandátu uklidňovat investory a zachraňovat akciové trhy. Jejich práce je hlídat “skutečnou část” americké ekonomiky.
Tento týden bude zajímavější, čeká nás zveřejnění kompletní sady dat pro americkou ekonomiku. Úterý začne zlehka zveřejněním producentských cenových indexů PPI, ve středu nás čeká zveřejnění celkové a jádrové inflace. Dále spotřebitelský cenový index CPI. Očekává se stagnace inflace na zvýšených úrovních až lehký růst. Jakýkoliv náznak opětovného růstu inflace bude mít negativní vliv na vývoj akciových trhů.
Další zajímavá data bude vývoj zaměstnanosti a HDP v eurozóně.
Sleduj Adamovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.
A mnoho dalšího bonusového obsahu.
Akciové indexy umazávají část ztrát, co signalizuje americká ekonomika?
Tento týden zažívali americké akciové indexy nejvyšší volatilitu od roku 2022. Nejdříve se akciový index S&P 500 v pondělí propadl o více než 4 procenta, aktuálně lehce roste a dostává se zpátky ke hladině 5360 bodů. Nad ní nadále zůstává otevřený malý gap po 5413 bodů, který s dost vysokou pravděpodobností uzavřeme. Podobně jako ten předchozí po 5599 bodů.
Na grafu můžeme pozorovat propad pod žlutý střednědobý růstový kanál. Ten reflektuje nejstrmější růst akciového indexu během posledních 12 měsíců. Propad se zastavil na horní linii nižšího bílého růstového kanálu, který začíná růstem akcií od velkého poklesu v listopadu 2022.
Návrat zpátky nahoru pro vyplnění gapu může být jenom chvilkové uvolnění negativního sentimentu na trzích a příležitost pro mnohé investory a velké hráče uzavřít svoji dlouhou pozici beze ztráty. Podobně jako před pár dny na Bitcoinu, můžou tento návrat nahoru někteří využít pro výhodné otevírání krátkých pozic (velmi úzký stoploss).
Důvod proč si to myslím, je přetrvávající překoupenost akciových trhů vůči výkonnosti skutečné ekonomiky. Jak můžeme vidět na grafech výše, akciový index S&P 500 (a další indexy či jednotlivé akcie) měli letos od začátku roku jednu z nejvyšších výkonností za posledních 100 let. V podstatě navzdory aktuální korekci si už index připsal více než je jeho průměrný roční zisk.
V ekonomice se objevují či přetrvávají problémy jako rostoucí nezaměstnanost a stagnující americká inflace, které nejsou do ocenění akciových indexů vůbec zaceněné. Jako další můžeme zmínit rostoucí počet nesplácených kreditních karet nebo slábnoucího spotřebitele. To můžeme pozorovat na poklesech prodejů a zisků u společností jako Starbucks, McDonald, Airbnb, Booking a dalších. Tím pádem se může akciový index velmi lehce dále propadat.
Hned další závažný problém pro výkonnost akciového indexu S&P 500 může být otáčení (napřimování) výnosové křivky. Na prvním grafu níže můžeme vidět historickou provázanost. V momentech, kdy se otáčí výnosová křivka nastávají podobné formy propadu pro akciové indexy jako jsme zažili tento týden.
Na základě poměru Schiller PE (Price / Earnings) je akciový index na úrovních kolem 35 násobku. Zatímco jeho dlouhodobý průměr je v zóně 5 až 20-25 násobku. Tím pádem je možné v nejbližších měsících očekávat normalizaci a tedy propad PE poměru klidně o 40 až 50 procent. A to buď značným poklesem ocenění akcií (vysoce pravděpodobné), nebo značným růstem zisků. V momentě rychle slábnoucího spotřebitele spíše velmi nepravděpodobné.
Poslední graf výše zobrazuje podobnou situaci v roce 2007. Po propadu indexu S&P 500 o 11,5 procenta, přišli náznaky Fedu ke snížení úrokových sazeb (černá čárkovaná linie). Investoři od radosti vypumpovali index na nové maximum, aby v následujících měsících zažili recesi a slušný proplach indexu o -57 procent !
Velmi podobná situace nastala i na přelomu roku 1998/1999, kdy po prvém snížení sazeb nejdříve nastal růst indexu na nové maximum a výplach trhu přišel až po více než roce.
Aktuálně se objevují hlasy pro urychlené snižování sazeb už na nejbližším zasedání Fedu dokonce o 50 bazických bodů. Je tedy otázkou jestli mezi tím začne znovu klesat inflace nebo na to Fed bude mít jiný důvod.
Prozkoumejte technologické akcie na platformě XTB
Bitcoin zpátky u rezistence nad 60 000 USD
Bitcoin se tento týden propadl až pod 50 000 USD, kde se nacházela nejpravděpodobnější supportní hladina. Gratuluji všem, kdo byl trpělivý a počkal s nákupem na tuto zónu. Aktuálně se pomalu zvedá zpátky k rezistenční hladině kolem 62 000 USD. Týdenní svíce zatím vypadá positivně, musíme si však počkat do zítřejšího večera. V případě proražení a potvrzení 62 000 USD jako supportní hladiny, můžeme znovu očekávat růst až po 70 000 USD.
Na denním grafu níže vidíme návrat do klíčové zóny mezi pohyblivými průměry EMA 55 1D (tyrkysová) a EMA 200 1D (oranžová). V této zóně je to pravděpodobnostně 50/50 pro pokles i růst. Tím pádem utahuji svojí pozici a stoploss hned pod ní. Podle úvahy pro další možný pokles akciového indexu S&P 500 může velmi lehce nastat další pokles i pro Bitcoin. Záleží na tom jaký důvod pokles trhů způsobí.
Znovu upozorňuji, že tento tradingový přístup mi v aktuální situaci vyhovuje nejvíce a nelpím na dlouhodobém držení Bitcoinu. Velké tradingové instituce ho taky velmi rádi vysypou pokud udělají dostatečný rychlý zisk.
V případě pokračování propadu akciových indexů se budu zbavovat své pozice s hezkým ziskem a čekat na další vstup níže. Pak přichází do úvahy ještě nižší supportní zóna až kolem 44 000 – 41 300 USD. To by zabolelo nejednoho HODLera. Musíme však být trpělivý a počkat co nám trhy přinesou.
Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky
Další růst zlata po odhalení nákupů Čínské centrální banky
V minulém přehledu trhu jsme si popsali úvahy o dlouhodobých nákupech zlata Čínskou centrální bankou mimo oficiální záznamy. Tyto zprávy už působí positivně pro vývoj ceny zlata, které roste zpátky nad 2430 USD za unci. Očekávám, že po tomto odhalení Čínská centrální banka už může dále otevřeně nakupovat oficiální cestou, to přivede k nákupům i další centrální banky a ve finále i retail. Prémium na burze v Šhanghaji za fyzické zlato se pohybuje kolem 0,4 procenta nad aktuální cenou.
Další pozitivní zprávou pro zlato (a zrejmě i stříbro) je vývoj “Near Term Forward Spread-u” (NTFS). Tedy rozdílu mezi očekávanou úrovní 3-měsičních úrokových sazeb za 18 měsíců a aktuální úrovní. V obdobích prudkého otáčení křivky se historicky dařilo zlatu výrazně růst.
Aktuálně se NTFS začíná otáčet z podobného místa jako v období mezi roky 1970-1980. V tomto období mělo zlato jeden z nejlepších býčích trhů s téměř 19ti násobným růstem jeho ceny (z 36 USD na 747 USD za unci)! Další výrazné období na grafu je v letech 2000-2011 (růst o 650 procent). Další zlatý býčí trh by nemusel být tak daleko. Pokud už začal, tak může trvat i několik let.
Na dlouhodobém týdenním grafu můžeme pozorovat testování horní linie dlouhodobého růstového kanálu (tyrkysová). Proražením nahoru nad 2500 USD za unci, by se otevřela cesta až po další cíl kolem 2700 USD. Tam už mnoho těžařů bude dosahovat na čisté marže kolem 40-50 procent. Stranová struktura, která vzniká mezi hladinou 2 375-2 475 USD je tedy spíše konsolidace k dalšímu růstu.
Technická analýza grafu Stříbra nám poslední týdny sloužila jako velmi hezký předstihový indikátor dalšího vývoje ceny zlata. Většinou ho zlato předstihuje o pár hodin až dní. Na toto propojení nadále spoléhám. Graf stříbra nám naznačuje jasnou konvergenci na 12hodinovém až denním grafu. Potvrzují ji i indikátory RSI a MACD. Zároveň na grafu vidíme pattern “klesajícího klínu”, který je statisticky reakumulační býčí náznak.
S ohledem na to co napovídá graf stříbra, bych očekával postupné otáčení trendu ze současného poklesu zpátky výše ke hladině 30 USD za unci a zřejmě i výše. Jednoduché Fibonacciho prodloužení další impulsní vlny ukazuje na cíl kolem 37-39 USD za unci. V tom případě už bude značná část těžařů generovat pohádkové zisky. Avšak i tentokrát musí nejdříve nastat průraz ceny zlata na vyšší cenové úrovně. Cesta na zmíněné hladiny ještě může být značné komplikovaná.
Nejhorší variantu pro stříbro vidím poklesem zpátky na žlutou supportní linii kolem 25-24,5 USD pokud bude kopírovat vývoj základních kovů jako nikl, měď, lithium, cín a dalších. Tam bych měl nutkání výrazně navýšit expozici do mexických těžařů stříbra (navzdory rizikům nové vlády), kterých jsem se zbavoval a mezitím klesli v průměru o 20 procent.
Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO