13.01.21 Technická analýza BTC/USD – Medvědi se vůbec nevzdávají, vydrží býci?

Zdravím vás u další analýzy na Bitcoin (BTC), která bude nyní textovou formou a trochu stručnější. Pokud ovšem chcete mnohem podrobnější výklad a máte rádi vizuál, určitě shlédněte včerejší video analýzu. Je stále aktuální a nastínil jsem zde kromě technické stránky trhu, i nějaké makroekonomické fundamenty a korelace. Jsem přece jenom ekonom a proto si myslím, že je škoda spoléhat se pouze na technickou stránku trhu.

Vlastně bych řekl, že v dlouhodobém měřítku nelze spoléhat pouze na technickou analýzu. Co se týče sentimentu, ten je v těchto chvílích pozitivní, ale už nepanuje euforie. Nováčci mají samozřejmě strach, protože nemají tu potřebnou zkušenost, že na trhu s BTC jsou kurzové pohyby vážně velké. Musím upozornit, že jmenovaná sorta je jako časovaná bomba.

Při strmém rally jich do trhu naskákalo vážně hodně a pokud ještě neprodali, prodají ve chvíli, kdy definitivně padne 30 000 USD, protože se jedná o důležitou psychologickou hladinu. Tím neříkám, že těch 30 000 USD prorazíme, nemám křišťálovou kouli. Je potřeba však s touto možností počítat. Další psychologickou úrovní je 20 000 USD, kde by se mohla strhnout další panická vlna.

Zkrátka je zde nezanedbatelné riziko, že se pod 20 000 USD ještě podíváme. A když by řečená hranice padla, další meta může být až 12 000 USD. Já bych byl tedy radši, když by k ničemu takovému nedošlo. Ale moje přání je jaksi irelevantní. Z trhu je znát, že se nakupující s prodejci přetahují, ale z nižších TF lze zpozorovat, že medvědi jsou krapet aktivnější.

Futures na CME

Zase přikládám starší screenschot, který je ovšem pořád platný. Trh s futures na CME má pěknou sbírku gapů, které čekají na vyplnění. Předposlední gap je na cca 16 500 USD a úplně poslední pod 10 000 USD, který je ovšem velmi malinký. Těžko říct, jak poslední řečený gap bere trh vážně, protože tak hluboký drop mi nepřijde pravděpodobný. Znamenalo by to totiž minimálně krátký breakdown „betonu“ na 12 000 USD.

Zajímavost :  Firmy začínají skladovat bitcoiny

Aktuální situace na 1W TF BTC/USD

Na týdenním grafu se toho přirozeně mnoho nezměnilo, ale pro úplnost ho raději přidávám a znova stručně zopakuji, co v grafu vlastně vidíme. Svíce z čerstvě ukončeného týdne je dost nerozhodná, což ovšem v takové parabole může avizovat krátkodobý top. Objektivně není ani náhodou ryze bearish, ale spíše neutrální povahy. Leč i náznak většího zaváhání může po takovém rally býky motivovat k tomu, aby se z trhu na nějakou dobu stáhli.

Pro nás bude nejdůležitější close tohoto týdne. Pokud bude hodně bearish, lze očekávat, že se alespoň na těch cca 24k – 19,5k dostaneme. Bullish varianta počítá s tím, že finální close bude mít bullish podobu v podobě silného vytažení. K podobnému scénáři jsem však skeptický, protože se snažím vycházet z minulých bull marketů, kdy celková pročištění činila alespoň 33 – 42 %.

Prozatím činí celkový propad „pouhých“ 28 %, což je docela málo na zdravé pročištění trhu. Momentálně stále probíhá pullback up, ale zatím nic rozhodného. Stále tedy platí, že nejbližší meta je 24 000 USD, kde je první větší konfluence. Blízko máme 50% retracement, R3 roku 2020, a dle Volume profile je zde i menší rovnováha. Vlastně by zde i nastal dotyk se zakreslenou diagonálou, která nemá tak extrémní sklon. Proto si myslím, že by nemusela prasknout. V řečené úrovni se zkrátka akumulovalo, takže předpokládám silnější obranu.

Indikátory

Křivka týdenního RSI se po dlouhé době zlomila a ve velmi vysokých úrovních. Konkrétně došlo ke zlomu na 94,7 bodech. Během minulého bull marketu docházelo k těmto zlomům pod 90 body a následné korekce trh vždy pročistily o cca 33 – 42 %. Proto je docela racionální kalkulovat i s možností 50% pročištění. Velmi silný support týdenní RSI nabízí na cca 54 bodech.

Zajímavost :  Známá rapperka rozdává bitcoiny v hodnotě 1 milionu dolarů

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

No, 4H graf je v těchto chvílích dost důležitý. Včera jsem si všiml, že analytici začínají spekulovat o možnosti tvorby reverzního patternu Head & Shoulders. Já nemám H&S patterny moc rád, protože jsou hrozně subjektivní a málokdy se analytici na jejich existenci v grafu shodnou. Nicméně tento konkrétní příklad je dle mých očí skoro učebnicový. Až tedy na ten wick skrze neckline ze 4. ledna.

Rozhodl jsem se ho tedy nakonec brát jako potenciální hrozbu, protože jestli se v grafu vytvoří i pravé rameno, při proražení neckline útvaru je target cca 20 000 USD. Což by samozřejmě dost bolelo a přivedlo sentiment do špatné nálady. Nicméně s těmi cca 19 500 USD se počítá a dle mého názoru není vůbec potřeba se strachovat, když cena klesne až sem.

Leč mám obavu z toho, že se H&S uplatní. Proč? Protože by to mohlo fungovat jako základ pro střednědobý downtrend. Byl bych radši, když by se cena sesypala bez reverzního patternu. Ale my ho v tom grafu bohužel máme, což může způsobit cenový pokles v řádu několika měsíců. Podobným způsobem totiž reverzní patterny na vrcholech fungují, bohužel.

A nepomohou ani báchorky cpané do retailu, že instituce ve velkém nakupují. Ano, nakupovali (nejvíc pod 12 000 USD). A my nyní můžeme doufat, že si budou své pozice bránit a třeba na těch 19 500 USD reakumulovat. No, uvidíme, co se stane. Musíme sledovat vyjmenované faktory, které nám dají určitá vodítka.

Indikátory

RSI zarotovalo v blízkosti 30 bodů, což se dalo předpokládat. Nakupující byli prostě ochotni riskovat, protože do předtím fungovalo. Ovšem po odrazu trh očividně ztratil velmi rychle momentum.

Zajímavost :  [Večerní souhrn článků] • Rok 2021 má být pro Bitcoin oddychový • a další články

Aktuální situace na 1H TF BTC/USD

Na hodinovce chci poukázat na něco dost důležitého, co nejde logicky na vyšších časových rámcích pozorovat.  Na 36 605 USD je jednoznačně cenová rezistence a zároveň se zde utvořilo value area low (VaL) nedělního Volume profile. To technicky funguje tak, že když dojde k pullbacku k VaL, medvědi začnou otevírat shorty (jedná se prostě o rezistenci). Včera se k řečenému VaL cena zase vrátila a do trhu okamžitě vstupovali ve velkém shortaři.

Navíc bylo původně blízko POC pondělního Volume profile (zakroužkovaná oblast), ale nakonec se přesunulo níže. Zrovna nyní kurz naráží na POC úterního Volume profile. A zase zde do trhu vstupují ve velkém shortaři a longaři ukončují své pozice. Vlastně je průběh skoro jako z nějaké učebnice. Na základě popsaného, je jasné, že jsou medvědi na trhu vysoce aktivní.

Nicméně je v grafu rozpoznatelný malý triangl, takže mají býci ještě stále šanci prorazit up. Těch shortů je kolem 36 000 USD strašně moc, stačilo by do nich šťouchnout a byla by pumpa až na 38 000 USD.

Závěrem

Osobně očekávám do 24 hodin větší pohyb. Samozřejmě se přikláním více k jednomu scénáři, ale to si z jistých důvodů nechám raději pro sebe. Snažil jsem se, aby byla analýza, pokud možno, co nejvíce objektivní. Rozhodnout se totiž musíte především vy sami.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Zdroj Zde