25.1. 2024 Přehled trhu – Kdy udeří ekonomická recese? Akciové trhy posilují na historická maxima,zlato připravené na růst

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, Bitcoin a další kryptoměny. Akciový index S&P 500 nadále pokračuje v dosahování nového historického maxima. Strhává na sebe většinu nadšení na trzích. Bitcoin včera klesal pod 39 000 USD čím výrazné klesaly i altcoiny. V závěru přehledu se podíváme na vývoj na drahých kovech.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin

Bitcoin včera znovu pokračoval v poklesu dokonce až na hladinu 38 500 USD. K poklesu se automaticky přidala většina altcoinů. Následně v noci započal lehkou korekci propadu až po 40 200 USD. Níže se podíváme jestli investoři ztrácejí důvěru v další růst nebo bude Bitcoin dále růst?

Makro kalendář a události týdne

Začátek týdne byl relativně nudný až na reportované výsledky společnosti Netflix. V úterý po zavření trhu vyskočily akcie Netflixu ze zavírací ceny 492 USD na 539 USD. Společnost dokázala překonat očekávaní pro obrat za čtvrtý kvartál. Problém se objevuje v čistém zisku na akcii (EPS). Ta sice rostla, avšak místo očekávaných 2,19 USD dosáhla (jenom) 2,11 USD. I tak je to slušný výsledek.

Tím pádem akcie společnosti vyplnili otevřený gap na grafu vytvořeného během poklesu v roku 2022 (mezi 458 až 510 USD). Tento gap se nachází přesně v zóně kolem 0,618 – 0,65 návratu celkového poklesu z historického maxima. Jak můžeme na grafu výše vidět, na indikátoru RSI a MACD na třídenním grafu se formují značné divergence. Dalším nepříznivým signálem je dlouhodobá trendovka (tyrkysová linie), přetínající popsanou zónu nad kterou se v aftermarketu dostáváme. Zopakuje se u Netflixu stejná situace jako před pár dny předvedl po takovém návratu Bitcoin?

Dnes to bude zajímavější, reportují společnosti Tesla, IBM, AT&T a hlavně polovodičový sektor (ASML, LAM Research). Zítra to bude ještě Intel a KLA Corp, tím pádem získáme slušný přehled jestli roste sektor polovodičů zaslouženě nebo je předražený.

Růst dolarového indexu a výnosů státních dluhopisů

Americké státní dluhopisy poslední týden začínají posilovat výrazněji než většina investorů očekává. Na grafu můžeme vidět, že očekávání investorů pro snižování sazeb se trochu pozměnilo. Zvyšuje se pravděpodobnost pro ponechání sazeb pro lednové a březnové zasedání. Předpokládám, že Fed dodrží svůj výhled pro tři snížení úrokových sazeb (celkem o 0,75 bazických bodů) z aktuálních 525–550 bazických bodů.

Na denním grafu níže můžeme vidět růst výnosů na desetiletých dluhopisech ze 3,8 na 4,12 procenta. Tím pádem by se měl letos výnos na dluhopisech vrátit přibližně do zóny 4,75-4,5 procenta. Takový růst bude jedním z negativních impulsů pro akciové indexy.

Zajímavost :  28.2.2024 Přehled trhu – Bitcoin posiluje na 60 000 USD v doprovodu extrémní chamtivosti. Tvoří akcie vrchol?

Podobný signál nám vysílá americký dolarový index, který na denním grafu už nějakou chvilku roste ze 101 na 103,47 bodů. Tím naznačuje postupné prodeje a vybírání zisků, hlavně dluhopisů ale i jiných aktiv jako akciové indexy. I když to tak na první pohled nevypadá, velcí hráči a insideři už berou na akciových trzích zisky několik týdnů v řadě.

Pro připomenutí si ještě jednou ukážeme aktuální vývoj výnosové křivky ve srovnání s historickým vývojem. Vždy musíme zvážit časové opoždění začátku možné ekonomické recese od momentu inverze výnosové křivky. V roce 2000 a 2008 to bylo až 25 měsíců. To vychází plus mínus na aktuální první kvartál 2024.

Předstihový indikátor LEI signalizuje za prosinec už dvacátý první pokles v řadě. Jediný rostoucí faktor indexu je akciový index S&P 500. Když si srovnáme období inverze výnosové křivky k dnešní situaci roste pravděpodobnost spíše na stranu hard landingu a recese. (Přibližně 60% pravděpodobnost).

Akciový index S&P 500 pokračuje ve formování maxim

Akciový index S&P 500 včera rostl na 4865 bodů, čímž překonává historický vrchol z roku 2021. Pro pravidelné čtenáře nebude překvapením, že je to díky sektoru technologií a polovodičů. Ty jsou aktuálně hlavní tahoun růstu navzdory stagnaci dalších odvětví americké ekonomiky.

Aktuální hladiny mi přijdou spekulativně přestřelené a beru to jako formování vrcholu, kdy je účelem natahat do trhu co nejvíce retailu, který vykoupí všechny pozice velkých hráčů. Podobně jako u Bitcoinu v roce 2021 očekávám že poroste do zóny 4900-4950 bodů. Už se čeká jenom na makro ekonomický důvod k pádu. Ten nám technická analýza neřekne, ale varuje nás před otočením sentimentu a trendu.

Určitě je na místě pozorovat divergence indikátorů RSI a MACD na třídenním grafu. Index se snaží dále růst a zneplatnit je. K tomu by potřeboval překonat 5000 bodů. Není tajemství, že se už nějakou dobu držím o indexu S&P 500 dál a jenom pozoruji. Přijde mi, že riziko daleko převyšuje potenciál pro zisk.

Zónu pro další růst máme definovanou. V případě poklesu to může nabrat výrazné dramatičtější spád. Je nutné sledovat nevyplněné zóny (gapy), které se táhnou až po 3960 bodů. Věřím, že nebude trvat až tak dlouho a dojdeme si pro ně. Tím pádem bych byl velmi opatrný se vstupem do trhu. Až se začne trend otáčet, popíšeme si jak průměrovat nákupy na cestě dolů.

Zajímavost :  Průzkum: V roce 2023 použilo 12 % obyvatel Salvadoru k nákupu Bitcoin

Bitcoin klesá pod 39 000 USD

Bitcoin včera klesal až na hladinu 38 500 USD kde našel lehký zájem investorů díky supportu z klouzavého průměru EMA 55 na dvoudenním grafu. V noci začal růst zpátky ke 40 200 USD. Tam se nachází nová rezistence a zároveň spodní linie předchozího růstového kanálu. (žlutá a bílá čárkovaná linie). Propadem ceny pod ní se linie stává rezistencí.

Tím pádem pokud nejbližších pár dní neprorazíme zpátky nahoru nad 40 200 USD je nejpravděpodobnějším scénářem další pokles do supportní zóny 1 (36 000 USD) nebo hůře do zóny 2 (kolem 33-34 000 USD). Na indikátorech RSI a MACD bych rád viděl zformování konvergencí alespoň na 2 až 6 hodinovém grafu. Zatím to tak nevypadá, proto se přikláním spíše k dalšímu poklesu. V případě zformování budu zvažovat vstup do dlouhé pozice s úzkým stop lossem pár procent pod některou z těchto supportních zón.

Pro ty z vás, kdo drží a plánuje nakoupit Bitcoin pro dlouhodobé držení nemám jednoznačnou odpověď (zatím) jestli už nastal ten čas nabrat plnou pozici. Neustále musíme zvažovat možnost poklesu pod 31-30 000 USD. To by byl velmi negativní signál o dalším značném poklesu Bitcoinu. Jakýkoliv vstup do dlouhé pozice je teď nejvhodnější brát spíše tradingově a limitovat riziko, že vás Bitcoin stáhne sebou v případě pádu. Domnívám se, že v případě potvrzení recese v US půjde BTC spíše dolů.

Hra na trpělivějšího investora u drahých kovů

Zlato a těžaři zlata má aktuálně můj největší zájem ze sektoru komodit. Aktuálně zlato konsoliduje v nejdůležitějším pásmu pod trojitým vrcholem (rezistencí) kolem 2075 USD za unci. Spodní supportní hladina je kolem 2017 USD za unci (zelená).

Celková několika letá struktura působí velmi pozitivně pokud zvážíme, že reálně je cena tažená (zatím) jenom nákupem centrálních bank několika zemí (včetně České). Pokud se však změní sentiment a začne nakupovat vícero zemí BRICSu nebo Evropy jako diversifikaci vůči rezervám v americkém dolaru, otevírá se velký potenciál. Drobní investoři většinou naskakují do rozjetého trendu nebo až ke konci růstu. Tím pádem je zatím všude ticho a o zlatě či stříbře se teď mluví jenom v úzkých kruzích.

Aktuální několikadenní poklesový kanál u zlata je spíše býčí signál. Tím pádem očekávám v horizontu 1-2 týdnů další pokus o proražení hladiny 2075 USD. Mělo by to reflektovat premium pár procent, za které se teď prodává unce zlata na burzách v Asii (kolem 2090 USD/Oz.) Proražení rezistence nahoru otevře výrazný prostor pro další růst. Tím pádem budu sledovat žlutý dlouhodobý kanál nahoru. Jako dlouhodobý cíl se nabízí nejdříve horní hranice kanálu kolem 2500 USD ke konci roku 2024 (+25% růst). To by mohlo propsat převážné do čisté marže a vystřelit těžaře zlata několika násobně ve srovnání s růstem ceny zlata.

Technická analýza stříbra, ticker XAGUSD, 3denní graf
Technická analýza stříbra, ticker XAGUSD, 3denní graf

Stříbro je v lehce jiné situaci než zlato. Po nepovedeném průrazu horní linie trojúhelníku začátkem prosince se vrátilo zpátky doprostřed útvaru. Pokud půjde nahoru zlato, je obrovská pravděpodobnost, že lehce opožděně bude růst i cena stříbra. Dosažení špičky trojúhelníků vychází až na září 2024. Předpokládám, že rozuzlení situace budeme mít výrazně dříve (spíše březen/duben).

Zajímavost :  FLUB, meme coin běžící v síti Solana, vzrostl přes noc 100x, bude token Sponge V2 další?

Po studiu problematiky a možností manipulací na trhu díky futures trhu jsem nucený uvažovat s malou možností poklesu pod spodní linii. To by mohlo krátkodobě stáhnout cenu stříbra ke 17,6 USD za unci. Výrazné větší pravděpodobnost však připisuji růstu (90 %) nad horní linii trojúhelníku. Proražení s adekvátním potvrzením by znamenalo prostor pro růst ke 30 USD za unci. Následně budu uvažovat s bílým růstovým kanálem. Ten otevírá cestu ke historickému vrcholu mezi 40-50 USD za unci.

Tím pádem by mohla nastat podobní býčí trh jaký zažívá uran a těžaři uranu. Najednou bude spousta projektů financovatelných, což může znamenat raketový růst v stovkách procent podobně jako na menších altcoinech. Tím pádem dává smysl sledovat tento trh jako nejzajímavější pro rok 2024.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO