6.8.2024 Přehled trhu: Výplach akciových trhů v reakci na negativní makro zprávy, Bitcoin testuje 50 000 USD. Co bude dál?

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové indexy, kryptoměny, drahé kovy a další investiční aktiva. Minulý týden se objevilo několik negativních makro zpráv, které vylekali investory. Sentiment investorů podkopávají i prodeje akcií v portfoliu Warrena Buffeta. Bitcoin se v reakci propadá až lehce pod 50 000 USD. Dosáhl lokálního dna nebo můžeme očekávat další pokračování poklesů na trzích?

Americká makro data indikují prudký nárůst nezaměstnanosti. Dluhopisové trhy se otřásají v základech poté co Japonsko zvedlo úrokové sazby. Na blízkém východě se vyhrocuje situace směrující k válce. Máme hned několik vážných důvodů, které vylekali investory.

Nejvolatilnější kryptoměny

Bitcoin se během posledního týdne propadá od rezistenčního pásma 70 000 USD až lehce pod 49 700 USD (Binance). Očekávaný prodejní tlak byl natolik silný, že zpustil lavinu stoplosů a likvidací. Tím pádem došlo k největšímu propadu v noci z neděle na pondělí až o 15 procent.

Sentiment investorů se lehce mění a na sociálních sítích lze pozorovat až paniku. Altcoiny včera odepisovali desítky procent. Tento printscreen byl pořízen po návratu Bitcoinu zpátky na 53 000 USD čím se část ztrát snížila. I tak je mnoho altcoinů, které už odepsali všechny letošní zisky. Mezi nimi je i Ethereum na kterém teď spekuluje většina krypto investorů.

Makro kalendář a co teď hýbe trhem?

Minulý týden přinesl hned několik velmi podstatných makro dat. První je středeční zveřejnění inflace z eurozóny. Jádrová inflace se navzdory očekáváním pro pokles drží na úrovni 2,9 procent. Celková inflace se dokonce zvedá ze 2,5 na 2,6 procenta (očekával se pokles na 2,3 procenta). To dává velmi negativní signál pro Evropskou centrální banku ke opatrnějšímu snižování úrokových sazeb.

Ve středu dále zasedala americká centrální banka Fed. Snížení úrokových sazeb se neočekávalo. Projev Jerome Powella však byl velmi zdrženlivý. Podle všeho už měl data pro vývoj americké nezaměstnanosti, která byla reportována až v pátek. Co je ale zajímavé, tak dluhopisy zohledňují značný zásah do výše úrokových sazeb v horizontu několika zasedání centrální banky. Aktuálně se očekává jedno snížení na každém dalším zasedání Fedu, v září je šance dokonce pro dvojnásobné snížení o 0,5 procenta.

Celková americká nezaměstnanost se zvedá ze 4,1 na 4,3 procenta. Žádosti o podporu v nezaměstnanosti se zvedají z nedávných 235 na 249 tisíc (předpokládal se růst jenom na 241 tisíc). Tím pádem není divu, že se na trhy dostává panika. Situace je však daleko zajímavější. Už několik měsíců upozorňuji na zprávy o možné manipulaci dat pro americký pracovní trh.

Měsíce se snižuje počet plnohodnotných pracovních míst na plný úvazek se všemi benefity a nahrázejí je pozice na částečný úvazek. Častokrát kombinace několika částečných úvazků, aby domácnosti dohnali zvýšené náklady na udržení standardu.

Navíc spousta plných úvazků je “uměle vytvořených” ve státním sektoru, resp. vládě. Teď se objevují data , které poukazují na nadhodnocený počet pracovních míst (Non-farm payrolls). Jedná se přibližně o 1 milión pracovních pozic za Q3 a Q4 v roce 2023. Předpokládám, že tato manipulace dále pokračuje. Postupně však bude i americká vláda nucená osekat zbytečná pracovní místa (a náklady) pro zpomalení tempa nabírání dluhu. To ještě zrychlí růst nezaměstnanosti.

Zajímavost :  Proč se ETF GBTC drží vysokých poplatků navzdory miliardovým odlivům?

Jerome Powell řekl, že nevidí přehřívání ani zpomalování ekonomiky. Na grafu nahoře vpravo můžeme pozorovat otáčení výnosové křivky, která však naznačuje nástup recese. V kombinaci s prodeji akcií Warrenem Buffetem a vyostřováním konfliktu na blízkém východě je to doslova roznětka pro překoupené akciové trhy.

Tento týden nás čeká jen pár důležitých makro dat. Jedním z nich je právě zveřejnění amerických žádosti o podporu v nezaměstnanosti, který dále roste. Další zajímavá budou data pro vývoj inflace v Německu.

Mimo to dále pokračuje výsledková sezóna. Počet zajímavých společností postupně klesá a tento týden můžeme očekávat čísla od známějších společnosti jako Palantir, Supermicro, Shopify a Walt Disney. Pro mně bude zajímavý ve čtvrtek i B2 Gold jako další adept za sektor težařů zlata.

Sleduj Adamovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.

A mnoho dalšího bonusového obsahu.

Akciové indexy se propadají, přichází dlouho očekávaná korekce nebo je to počátek recese?

Poslední měsíce jsem pozoroval až přehnaný sentiment a sebedůvěru retailových investorů na sociálních sítích. Bylo mi jasné, že přijde korekce, dle mého, přepálených akciových trhů. Sentiment se dostal až k vrcholu na 5672 bodů. Avšak na denním až týdenním grafu akciový index S&P 500 formoval neustále silnější divergence. V průběhu dvou týdnu teď odepisuje téměř 10 procent a klesá zpátky až po 5122 bodů s lehce pozitivnějším závěrem včerejšího dne.

Korekce kolem 10 procent je však běžná a nastává téměř každý rok. Samozřejmě se včera na sociálních sítích vyrojilo mnoho investorů, kteří na to poukazují a tím pádem začali vesele nakupovat pozice ve svých oblíbených společnostech. Poklesem se však vracíme jenom do letošního března. I to naznačuje, jak silně překoupené jsou aktuálně akciové indexy.

Daleko větší ztráty však měli zahraniční akciové indexy jako Japonský Nikkei, který už od svého vrcholu za dva týdny odepsal 18 procent (až 28 procent v nejhorší moment včera odpoledne). Tím pádem se dostává poblíž pomyslné hranice poklesu o 20 procent, která indikuje začátek medvědího trhu.

Mnohem větší váhu pro mě má výrazný výkyv indexu VIX, který reprezentuje volatilitu akciového indexu S&P 500. Ten se dostává až na 65 bodů. Takto vysoko byl jenom dvakrát v historii (během Covidu a velké finanční krize na přelomu let 2007/2008).

Na grafu akciového indexu S&P 500 výše však můžeme pozorovat prolomení nejstrmějšího růstového kanálu (žluté linie). Dostáváme se přesně na vrchní hranici druhého růstového kanálu (bílé linie). Zároveň se na těchto úrovních nachází 200 denní klouzavý exponenciální průměr (EMA 200 1D). Další negativní signál je silnějící divergence od 1 denního až po týdenní graf.

Tím pádem musím uvažovat nad možnosti dalšího poklesu v případě prolomení aktuální supportní hladiny kolem 5100 bodů. Následně se otevírá varianta poklesu až po další supportní hladinu kolem 4800 bodů. Tam se zároveň nachází první nejvýraznější nevyplněný gap.

Zajímavost :  Inflace zpomaluje: Zprávy o PCE a CPI odhalují nový trend

Tímto poklesem se však otevírá výrazně víc otázek na další možné problémy v ekonomice, způsobené zvýšenými úrokovými sazbami, které zatím nejsou vidět. Budu se znovu odkazovat na práci a model Johna Hussmana, který obdobně označuje americké akciové indexy za silně překoupené. Zároveň pokud má index S&P 500 v nejbližších letech doručit své průměrné zhodnocení kolem deseti procent, musí poklesnout o 48 až 72 procent od vrcholu. Odkaz na originální článek s dalšími grafy a popisem jeho modelu.

Nejbližší týdny tedy ukáží jestli se jedná o běžnou korekci nebo počátek větších problémů. Na základě dat se osobně držím opatrnějšího přístupu a tím pádem zatím nevstupuji do většiny indexů či amerických technologických akcií. Některé společnosti se spotřebním zbožím a službami, které sleduji (McDonalds, Starbucks, sportovní značky a jiné služby) už vyklesali o více než 25 procent od maxima. I podle technické analýzy jejich grafu bych rád viděl ještě hlubší pokles o dalších pár desítek procent.

To mi indikuje slabého amerického spotřebitele, který už minul všechny úspory a Covidové stimulační balíčky. Teď se už jede čistě na dluhu a kreditních kartách. Je zrejmě otázka času než bude spotřebitel nucený prodávat svoje spekulativní investice do akcií či kryptoměn, aby pokryl základní potřeby a splatil bobtnající dluh.

Prozkoumejte technologické akcie na platformě XTB

Bitcoin se propadá až ke hladině 50 000 USD

Bitcoin vypadal hrozně slabý už během víkendu testováním hladiny 60 000 USD a včera se propadnul až lehce pod 49 700 USD (burza Binance). Tento propad byl rychle vykoupený uzavíráním krátkých pozic ze strany institucí a částí retailu, která si nechala část hotovosti stranou pro průměrování. Tím pádem se Bitcoin propadá o více než 33 procent od svého maxima a nechává značnou část HODLerů a držitelů ETFka ve ztrátě. A to se vyplatí. Dnes se vrací lehce nad 55 000 USD, další pokles je však stále ve hře.

Aktuálně musíme uvažovat se silnou korelací Bitcoinu vůči akciovým indexům. Bitcoin tradičně ztrácí výrazně více ze svého růstu než třeba technologické akcie v průměru (najdou si i horší příklady, jako Nvidie 😀 …)

Pro odhad dalšího vývoje Bitcoinu je tedy klíčové jak se bude chovat akciový trh a jiné spekulativní aktiva. S ohledem na analýzu indexu S&P 500 výše, zůstávám silné skeptický vůči Bitcoinu a altcoinům. Tím pádem se domnívám, že aktuálně můžeme čekat několik dní konsolidace a možná až návrat pro opětovné otestování hladiny 60 000-61 000 USD. Tentokrát už jako silné rezistence.

V případě pokračování propadu akciových indexů je možný až pokles po další supportní zónu kolem 45 000-41 000 USD. A přesně na tuto zónu čekám. Tam bych rád nabral dominantní část své dlouhé pozice.

Problém je, že tuto zónu vidí i velké instituce a proto je šance, že se tak nízko ani nedostaneme. Tím pádem mi dává smysl začít opatrně akumulovat už pod hladinou 50 000 USD. Následně je nutné si vyjasnit jestli je vaše strategie dlouhodobé HODLování, nebo jste ochotní svou pozici prodat pokud se něco ve velkých ekonomikách začne zvrhávat a ještě více zvyšovat pravděpodobnost pro recesi. Není jasné jak se následně Bitcoin zachová.

Čínská centrální banka tajně akumuluje zlato bez zastavení

Poslední 2 měsíce byly pro růst ceny zlata komplikovanější. Dle oficiálních zpráv přestala Čínská centrální banka s akumulaci zlatých rezerv a čekala na pokles ceny k dalšímu nákupu. To skutečně způsobilo korekci ceny zlata a dalších drahých kovů. Aktuálně se objevují zprávy a výzkum k utajovaným nákupům zlata z Velké Británie mimo tradiční oficiální cestu.

Tímto způsobem měla čínská centrální banka začít nakupovat zlato už v roce 2022. Tím pádem budou skutečné objemy zlata, které Čína nakoupila daleko vyšší (oficiální + nezveřejněná data). Z reportů vyplývá, že nákupy z Británie mohli být prováděné jenom v jiných měnách než v čínském Juanu. Tím pádem se Čína zbavuje svých zahraničních devizových rezerv a nakupuje ještě více zlata.

Samotná cena zlata se poslední 2 týdny začala vzpamatovávat a vytvořila nové maximum kolem 2475 USD za unci. Na futures trhu dokonce lehce překonalo až 2500 USD za unci. Tento týden s propadem trhů čeká zlato lehká korekce a propadá se až po 2375 USD co bylo rychle vykoupeno zpátky po 2410 USD za unci.

Na grafu můžeme vidět žlutý růstový kanál ve kterém se zlato drží. Za okolností popsaných víše je to skutečně mini korekcička a stranová konsolidace. Trhy čekají jak se bude vyvíjet situace na akciovém trhu.

Tento dosavadní růst je zatím velmi pozitivní jak na denním tak týdenním grafu. S novými daty pro nákupy od čínské centrální banky se dost možná znovu rozhoupou další centrální banky a budou pokračovat v nákupech. Do konce roku bych očekával pokračování trendu nad magickou hranici 2500 USD nebo i lehce výše.

Růst ceny zlata se pozitivně propisuje do kvartálních výsledků težařů. To můžeme pozorovat třeba u společnosti Agnico Eagle, které ohlásilo už třetí rekordní kvartál v řadě. Tento týden budu pozorně sledovat výsledky společnosti B2 Gold a dalších které jsou mimo akciový index S&P 500.

Vývoj ceny stříbra je o něco negativnější. Do jeho ceny se jasně propisuje průmyslová aplikace (mimo využití jako investiční komodity) a kopíruje vývoj poklesu základních komodit jako je měď, nickl a další. Pozitivní zprávou je, že na grafu formuje klesající klín. Ten bývá standardně býčí signál.

Díky tomu mě napadá otázka co se musí na trhu stát, aby byl běžný západní retailový investor motivován nakupovat drahé kovy pro zabezpečení se proti recesi a podobným situacím?

Klidně se podělte o svůj názor. Za jakých podmínek jste ochotní přidat do svého portfolia fyzické drahé kovy nebo akcie společností ze sektoru těžařů?

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO