Posilování konkurenceschopnosti výroby čistých technologií a kvantová budoucnost. V Kodani neformálně jednala Rada pro konkurenceschopnost

Publikováno:

18.7.2025

Autor:

Odbor komunikace

Zvyšování konkurenceschopnosti prostřednictvím investic do strategických technologií, ale také výzvy unijního sektoru výroby čistých technologií. Na tato témata se zaměřilo neformální jednání Rady pro konkurenceschopnost, která se sešla v Kodani. Ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka na jednání zastupoval vrchní ředitel sekce Evropské unie a zahraničního obchodu David Müller.

Dánské předsednictví rozdělilo členské státy do několika pracovních bloků, v nichž probíhaly tematicky odlišné diskuze. Vrchní ředitel Müller se nejprve zúčastnil bloku zaměřeného na soukromé financování, kde zástupci členských států diskutovali o krocích, které může Unie podniknout pro mobilizaci tohoto kapitálu. „Evropská unie v mobilizaci soukromého financování výrazně zaostává za Spojenými státy,“ upozornil vrchní ředitel Müller. „Soukromé investory často odrazuje regulatorní zátěž a rozdíly mezi pravidly v jednotlivých členských státech. Potřebujeme v Evropě jednoduchá a jednotná pravidla,“ doplnil.

Zajímavost :  Veľvyslanci štátov EÚ schválili 18. balík protiruských sankcií. Slovensko ho prestalo blokovať po získaní garancií

Během druhého pracovního bloku zaměřeného na kvantové technologie se diskuze soustředila především na jejich zavádění do praxe a zvyšování konkurenceschopnosti celého sektoru. „Evropská unie má v kvantových technologiích vysoký inovační potenciál, který je nicméně nutný přeměnit v konkrétní výsledky. Bude proto klíčové posílit spolupráci mezi vědou a průmyslem,“ zdůraznil vrchní ředitel Müller a současně ocenil nedávno vydanou Evropskou kvantovou strategii.

Zajímavost :  V bratislavskej Petržalke našli v ranných hodinách telo muža bez známok života. Prípad vyšetruje polícia

Tématem pracovního oběda vedoucích delegací byl průmysl zaměřený na výrobu čistých technologií. Členské státy diskutovaly o nástrojích na podporu dlouhodobých investic v tomto sektoru. Z pohledu České republiky bude klíčové zefektivnit povolovací procesy. „Jejich zrychlením by se zkrátila doba potřebná k vybudování nebo zásadní modernizaci výrobních zařízení, z čehož by profitoval jak samotný průmysl, tak i veřejný sektor,“ vysvětlil vrchní ředitel Müller a doplnil, že usilovat je třeba o zefektivnění procesů v celé EU, nikoli pouze na národní úrovni.

Fotogalerie

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO