Aerolinky Delta koupí sto letadel Boeing 737 MAX 10. Mají navíc opci na dalších třicet strojů

Cena kontraktu činí podle katalogových cen 13,5 miliardy dolarů (zhruba 326 miliard korun), u velkých zakázek ale dostávají letecké společnosti zpravidla výraznou slevu. Podle agentury Reuters se očekává, že Delta v úterý podepíše objednávku také na více než deset letadel Airbusu A320.

Delta začne objednané stroje odebírat v roce 2025. Flotila Boeingů 737 se letecké společnosti rozšíří na 300 strojů a bude druhou největší rodinou letadel po Airbusu A220.

Zajímavost :  Obyvatel Hongkongu ubylo nejvíce za posledních 60 let. Na vině je covid i cenzura

Boeing musí do konce roku získat pro letadlo 737 MAX 10 certifikaci od amerických úřadů. Pokud se tak nestane a nedostane od Kongresu výjimku, bude už stroj podléhat novým bezpečnostním pravidlům pro varovné systémy v kokpitu. To by znamenalo vyšší náklady jak na modernizaci letadla, tak na školení pilotů, kteří létají se staršími verzemi letadel MAX.

Delta uvedla, že pro případ zpoždění certifikace „je ve smlouvě zakotvena odpovídající ochrana, včetně toho, že Delta může v případě potřeby přejít na jiný model rodiny MAX“.

Zajímavost :  Neblokujte sedačky a kola nechte doma. Zlevněné jízdné v Německu provázejí i problémy

Letadla Boeing MAX 10 budou o 20 až 30 procent úspornější než dosluhující letadla společnosti Delta, která nové stroje nahradí.

Celý článek zde