Agrární komora zvažuje zemědělské protesty na přelomu února a března

Pardubice – Agrární komora zvažuje uspořádání zemědělských protestů proti vládní politice. Protestní akce by se mohly konat na přelomu února a března. Představenstvo o tom rozhodne v pátek 26. ledna. ČTK o výsledcích dnešního jednání prezidia v Pardubicích informovala mluvčí komory Barbora Pánková. Vláda podle komory neřeší požadavky a priority zemědělců.

“Impulz přišel z členské základny, protože je velká nespokojenost s aktuální situací. Je potřeba problémy řešit hned, trpělivost mezi členy dochází. Je to snaha upozornit na problémy,” řekla ČTK mluvčí.

Představenstvo se sejde příští pátek ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. “K uspořádání celorepublikových protestů potřebujeme mít mandát od představenstva. Rozhodnutí prezidia, které bylo dnes, na to nestačí,” řekla mluvčí.

Agrární komora minulý týden podpořila protesty německých zemědělců proti plánovaným škrtům v dotacích a daňových úlevách, kterým čelí i farmáři v Česku. Dlouhodobým problémem domácích chovatelů i pěstitelů je růst nákladů a klesající výkupní ceny.

Zajímavost :  Správce Liberty Ostrava navrhl soudu, aby zrušil moratorium

Agrární komora spolu se Zemědělským svazem předloni několikrát organizovala protesty kvůli změnám v dotační politice, které větší část peněz přesunuly k menším farmářům. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) minulý týden upozornil na to, že to vedlo k výrazným propadům podpor u středně velkých firem. Proto by se mělo přistoupit k úpravám dotací a bude o tom jednat jak na úrovni vládní koalice, tak s nevládními organizacemi. Zároveň ale také již dříve řekl, že nevidí důvod, proč by čeští zemědělci měli protestovat tak, jako se to děje v Německu.

Zisk zemědělského sektoru se loni výrazně propadl. Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha v úterý novinářům představil šetření svazu, podle kterého klesl zisk zemědělských firem v roce 2023 meziročně o 60 procent na 8,7 miliardy Kč. V roce 2022 to bylo 22 miliardy Kč. Vliv na to měl postupný pokles cen zemědělské produkce od podzimu 2022, do hospodaření podniků se promítl také předloňský velký růst náklad, uvedl Pýcha. Dodal, že i za letošní rok se očekává další pokles zisku firem.

Zajímavost :  Česká pošta za loňský rok snížila ztrátu zhruba o miliardu korun...

Vládní konsolidační balíček zvýšil zdanění zemědělské půdy. Přibyla povinnost nechat ladem část pole, na které se nesmějí produkovat potravinářské plodiny. Zemědělci často déle čekají na výplatu některých dotačních podpor, s nimiž počítali ve svých rozpočtech, uvedla Agrární komora v tiskové zprávě z minulého týdne.

Reklama

Zajímavost :  Komentář Daniela Morávka: Paušální daň se od začátku roku vlivem...

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO