Akcie na pražské burze během týdne oslabily o 1,1 procenta

Praha – Akcie na pražské burze během uplynulého týdne oslabily. Index PX klesl o 1,1 procenta na 1315,3 bodu. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Největší růst zaznamenaly akcie elektrárenské skupiny ČEZ. Nejvýraznější pokles naopak postihl cenné papíry Pilulka Lékárny. V předchozím týdnu akcie na pražské burze posílily o 1,5 procenta.

„Index PX výrazněji index své hodnoty měnil jen v úterý a ve středu, kdy posiloval, a poté v pátek, kdy všechny tyto zisky odevzdal. Dařilo se skupině ČEZ, která posílila o čtyři procenta. Rostly také akcie Monety. Zbylé tituly indexu ztrácely,“ uvedl analytik Wood & Company Vojtěch Boháč.

Zajímavost :  Minimální hodinová mzda v Německu stoupne v přepočtu na téměř 300 Kč

Akcie ČEZ posílily o 3,9 procenta na 1189 korun. Posiloval ve všech dnech obchodního týdne kromě pátku. Ve čtvrtek uzavřel na ceně 1216 korun, tedy nejvýše od září 2008. Akcie Monety reflektovaly zprávy, že miliardář Pavel Tykač plánuje dále navyšovat svůj podíl v této bance. Celkem posílily o 2,47 procenta na 78,80 koruny.

Nedařilo se akciím Erste, která odepsala 7,61 procenta na 685 korun. Její akcie se tak pohybují na nejnižší ceně za více než dva měsíce. Komerční banka ztratila 3,97 procenta na 702 korun a uzavřela nejníže za více než rok. Největší ztrátu v rámci indexu zaznamenaly ale akcie Pilulka Lékárny. Propadly se o 12,82 procenta na 1020 korun.

Zajímavost :  Česko je o krok blíže tomu, aby snížilo svou závislost na...

V příštím týdnu se investoři zaměří na středeční zasedání americké centrální banky Fed. „Náš náhled je nadále obezřetný vůči rizikovým aktivům a očekáváme, že zasedání Fedu může přinést tlak na akciové indexy. Naopak potvrzení stávajícího plánu monetární restrikce Fedu a ujištění, že aktuální stav ekonomiky i inflace je v souladu s odhady centrální banky, by mohly nervozitu snížit,“ doplnil analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Celý článek zde |