Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny poprvé po dvou letech klesla

Index nákupních manažerů (PMI) pro zpracovatelský průmysl v červenci klesl na 49,8 z červnových 52,1 bodu. Poprvé od června 2020 se tak propadl pod hranici 50 bodů, která odděluje růst od poklesu.

Dílčí index výroby se snížil na 46,3 z červnových 49,3 bodu a je také nejníže za dva roky. Index nových zakázek pak oslabil ze 45,2 na 42,6 bodu a je nejníže od května 2020.

„Průmyslový sektor eurozóny se propadá do stále hlubšího útlumu, což zvyšuje riziko recese v regionu. Nové zakázky už klesají tempem, které je s výjimkou měsíců pandemické výluky nejprudší od dluhové krize v roce 2012. A situace se patrně ještě zhorší,“ uvedl hlavní ekonom S&P Global Chris Williamson. Slabší prodej, než jaký se očekával, se odrazil ve zrychleném tempu poklesu nových zakázek a vývozu. Způsobil tak největší růst neprodaných zásob dokončeného zboží, jaký kdy byl v průzkumu zaznamenán, dodal Williamson.

Zajímavost :  Biden zvažuje možnost zrušení některých cel na dovoz z Číny

Výroba klesá ve všech sledovaných zemích eurozóny s výjimkou Nizozemka. Míra poklesu je pak znepokojivá zejména v Německu, ve Francii a v Itálii, tedy ve všech třech největších ekonomikách bloku, poznamenala S&P Global.

Potíže má také americká ekonomika, která je největší na světě a která ve druhém čtvrtletí podle předběžných dat nečekaně klesla. To zvýšilo obavy, že je na prahu recese.

Zajímavost :  Rusnok: Rada ČNB v červnu asi zvýší úrokovou sazbu o 0,75 bodu či více

Evropská centrální banka (ECB) minulý měsíc zvýšila hlavní úrokovou sazbu více, než se čekalo, a to z nuly na 0,50 procenta. Obavy z inflace převážily nad obavami o ekonomický růst.

Podle předběžných údajů z minulého týdne inflace v eurozóně v červenci vzrostla na rekordních 8,9 procenta. Dílčí indexy vstupních a výstupních cen v průzkumu PMI sice klesly, zůstávají však vysoké.

Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci zvýšil o 0,7 procenta. Tempo růstu sice zrychlilo z 0,5 procenta v prvním kvartálu, analytici v červencovém průzkumu agentury Reuters ale viděli 45procentní pravděpodobnost, že do roka se region ocitne v recesi.

Zajímavost :  Tuto Krajniak vám napíše ospravedlnenku (komentár)

Celý článek zde