Analýza: Bitcoin klesl na 42 000 dolarů. Hrozí zopakování medvědího scénáře z konce roku 2017?

Bitcoin má za sebou ještě čerstvě schválení ETF ve Spojených státech a určité mnoho lidí zklamalo, jak se poté cena zachovala. Cena bitcoinu totiž začala za okamžik po schválení klesat a to na 42 000 dolarů, kde je jeden z důležitých supportů. Trh se prostě zachoval po vzoru „sell the news“. Jak někteří varovali, že se může stát.

Abych byl upřímný, sám jsem si nebyl vůbec jistý. Nicméně jisté vodítko jsme dostalo den dopředu, kdy SEC na svém údajně hacknutém Twitteru, zveřejnil zprávu, že ETF je na světě. Cena hned začala klesat. Proto mne posléze cenový vývoj nijak nepřekvapil. Mimochodem, je zde velká podobnost s rokem 2017.

Má poslední video analýza

CBOE a CME futures na bitcoin spustilo medvědí trend

Když se podíváme do nedávné historie, zjistíme, že jeden z velkých medvědích trhů začal zrovna po schválení CBOE a CME futures na bitcoin. Na obou dvou burzách došlo k uvedení těchto futures během prosince 2017. Původně bylo ohledně toho hrozně velké očekávání. Vlastně byla argumentace identická s tím, co jsme sledovali v souvislosti se schválením ETF. Noví investoři, nový kapitál a lepší tržní likvidita. Samé pozitivní věci. Ideální palivo pro spekulace. Nicméně po schválení futures šla cena bitcoinu hned tvrdě k zemi.

Zajímavost :  VanEck snižuje poplatky za bitcoinové ETF na 0,20 %

Živě si pamatuji tu paniku na sociálních sítích. Řekl bych totiž, že tehdejší hype mezi retailem byl mnohem silnější než jiní. Nebo je retail možná mnohem více vytrénovaný, těžko říct. Přece jenom je to nějaký posun dopředu.

Když se ještě vrátíme k událostem zmíněným výše, cena bitcoinu během jediného roku klesla zhruba o 84 %. Z vrcholu 19 800 dolarů na 3 200 dolarů v prosinci 2018. Kdyby se měl uvedený cenový průběh zopakovat, dostali bychom se na ceny kolem 12 000 dolarů a níže. Což bych osobně považoval za životní příležitost. A co vy?

Samozřejmě je trh s bitcoinem někde jinde než v roce 2017 a 2018. Respektive je o dost více robustní než ve zmíněných letech. Nicméně pořád platí, že je bitcoin prťavý, takže stačí relativně malý prodejní tlak a cena může skutečně tvrdě dolů. i při posledním medvědím trendu bitcoin klesl o 77 %. Takové propady jsou prostě normální a proto příliš nechápu, proč se tomu někteří brání s odůvodněním, že nic takového se nemůže stát, protože…vyberte si svůj oblíbený argument. Bitcoin spousta lidí miluje kvůli ohromným zhodnocením. Ale to je pouze jedna strana mince. Ta druhá strana totiž spočívá v tom, že cena bitcoinu i hluboce klesá.

Zajímavost :  5 nejlepších kryptoměn, které si teď můžete koupit, než prudce vzrostou

Zopakuje se pro bitcoin rok 2021 s následným cenovým poklesem o 77 %?

Aby toho nebylo málo, máme zde ještě technickou podobnost s rokem 2021. Bitcoin totiž zakončil týden, který má na týdenním grafu podobu svíčkové formace gravestone doji. Všimněte si, že v říjnu 2021 se vytvořila identická medvědí týdenní svíce. Tentokrát však s velkými objemy, které jsou největší od března minulého roku. Schválení Jak jsem i psal výše, máme technické potvrzení pro „sell the news“. Na intradenním se však prodejci už vyčerpali, takže pullback je asi na místě. I v řečeném roce trh ještě několik týdnů pokračoval v růstu.

Samotná svíce v podobě gravestone doji není vyloženě jistota, že dojde k obratu ve vývoji. Leč jde rozhodně o jeden ze zásadních technických signálů. A je na každém, zda ten signál bude následovat. Pro mě bude nanejvýš zajímavé sledovat, jak se s tím trh vypořádá. Jestli najde ještě sílu pro pokračování v cenovém růstu nebo dojde k obratu.

Připomínám, že cena bitcoinu, po průlomu 30 000 a 38 000 dolarů, obě cenové úrovně neotestovala ze shora. Tyto cenové úrovně fungují pro cenu jako magnet. Tudíž je veliká šance, že k jejich otestování v dohledné době dojde.

Zajímavost :  Nejlepší zlaté akcie pro únor 2024 s vysokou dividendou a stabilním růstem zisku

Závěrem: Halving bitcoinu cenu podrží nahoře?

Hodně bitcoinových nadšenců vkládá své naděje do halvingu bitcoinu, který dlouhodobě funguje jako velký stimulant pro cenový růst. Nicméně z krátkodobého hlediska bych si dovolil tvrdit, že je halving již z nemalé části v kurzu zaceněn.

Ale kdo ví, do halvingu zbývají ještě více jak tři měsíce. Třeba tam potenciál pořád je. Proto jsem nechal dříve slyšet, že právě díky halvingu může cena bitcoinu ještě pár měsíců posilovat. Je to určitě silný argument.

Hodlerům, co provozují DCA strategii, to může být samozřejmě volné. Samozřejmě musí mít každý přehled o tom, co se na trhu děje. Bez toho nelze investovat.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO