Analýzy ze Spořky: Blíží se bytová tsunami?

Počty nově zahájených bytů od konce koronakrize prudce rostou. V posledních měsících už jejich 12měsíční kumulace (jednoměsíční čísla jsou hodně kolísavá) překročila rekord z července 2008 ve výši 47 tisíc; poslední údaj (za letošní květen) už mluví o 49 tisících. Informuje Michal Skořepa, ekonom České spořitelny.

Růst počtu zahájených bytů už zesiluje tak dlouho, že hypotéza o post-covidovém dohánění restů na stavebních úřadech přestává být nejpravděpodobnějším vysvětlením. Tím je teď spíš standardní reakce nabídky na prudký růst cen domů a bytů pozorovaný už několik čtvrtletí.

Zajímavost :  Ruský youtuber sa pýta na vojnu: Rusko už nie je dobré miesto, riadi ho šialenec

Počty dokončených bytů ale na tento boom zatím nezareagovaly. Dá se tedy předpokládat, že rychle roste počet rozestavěných bytů. Developeři a ostatní stavebníci se zřejmě vrhají do zahajování výstavby i u vědomí, že budou následně bojovat s nedostatkem pracovní síly a materiálu k dokončení. Tato situace vytváří naději/riziko, že pokud se postupně podaří pracovní sílu najít (třeba proto, že se kvůli slabé poptávce začne propouštět v jiných sektorech) a pokud zeslábne problém nedostatku stavebních materiálů, objeví se na trhu v rychlém sledu poměrně velká dávka nově dokončených bytů – s možnými negativními dopady na ceny. 

Zajímavost :  Boli sme v Slovalcu. Prečo hlinikáreň prepúšťa a utlmuje výrobu?

Fenomén silného růstu počtu zahájených bytů (a zatím nerostoucího počtu bytů dokončených) se týká i samotné Prahy. U ní se – vzhledem k zastarávání bytového fondu a demografický trendům – obvykle uvádí výstavba až 10 000 bytů ročně jako potřebné minimum. Aktuálně vidíme počet zahájených bytů už zřetelně přes toto minimum, nicméně tím se (až budou tyto byty dokončeny) bude pouze pomalu umazávat deficit nakumulovaný v uplynulých letech.  

Celý článek zde

Zajímavost :  Příspěvek na energie v úsporném tarifu bude nejvýše 20.000 Kč na odběrné místo