Anketa mezi experty: Držet příliš silnou korunu je nebezpečná taktika

1 Jaký kurz koruny vůči euru v ročním horizontu očekáváte?

2 Jak vnímáte dlouhodobý příběh koruny?

3 Koruna se v červenci stala nejtvrdší z regionálních měn, existují pro to důvody?

4 ČNB masivně intervenuje za silnou korunu, je to namístě?

Michal Skořepa: Intervence ČNB vnesly nejistotu mezi firmy a finančníky

Petr Zahradník, ekonom České spořitelny

1) Nevidím žádné důvody pro posilování kurzu koruny. Pokud nebude ČNB dál intervenovat, tak její hodnotu na konci roku vidím na úrovni 26 korun za euro a slabší. Myslím, že ČNB však bude v tomto ohledu aktivní a i v rámci antiinflačního boje kurz významně oslabit nenechá.

2) Pokud Česko nepřijme stávající trendy, které formují budoucí dlouhodobou konkurenceschopnost, je její úspěšná konvergenční trajektorie minulostí. Pokud navíc dojde k oslabení vnější konkurenceschopnosti, vyrazí koruna za jinak stejných podmínek k hodnotám jako před dvaceti a více lety, tedy k úrovni 30 korun za euro a slabší.

3) To bych považoval spíše za záblesk starých časů, kdy tomu tak mnohdy v podobných situacích bylo. V tomto nepodloženém vývoji ji podporuje politika ČNB.

4) Je asi namístě z pohledu boje s inflací. Jinak je to zastírání neřešeného problému. Krátkodobě ji může bránit, devizových rezerv na to má dost. Pokud se touto cestou podaří dosáhnout alespoň průměrné míry inflace v EU, tak i vysoká cena dává smysl.

Miliarda eur týdně. ČNB drží korunu zuby nehty nad vodou, na obranu před inflačním peklem

Luděk Niedermayer, ekonom a poslanec Evropského parlamentu

Zajímavost :  Dedoles žádá o ochranu před věřiteli, jednání s investory váznou

1) Korunu dnes podporuje vysoký úrokový diferen­ciál, ale do doby před pár dny to nestačilo. Během pár dní po zveřejnění objemu intervencí ČNB na devizovém trhu se vyjasní, zda mohou vysoké úroky korunu podpořit a pomoci zbrzdit inflaci.

2) Pokud jsou intervence podstatné, tak to bude ČNB, kdo o krátkodobém vývoji rozhodne.

3) Vysvětlení mohou být dvě. Optimistické by bylo, že jsme vnímáni jako méně rizikoví, což se ale s ohledem na špatnou fiskální situaci i problémy v případě eskalace energetické krize nezdá jasné. Nebo to může být kombinace vysokého úroku a operací ČNB na devizovém trhu.

4) I při vysokých rezervách je dost nebezpečnou strategií pokoušet se kurz učinit silnější, než pro trh je. Tempo zbavování se rezerv nesmí být takové, aby přilákalo spekulace na oslabení koruny. Mírně podporovat korunu rezervami se mi zda rozumné, ale dostat se do situace, kdy kurz stojí na masivních intervencích, je již riskantní.

Guvernérská intervence. Jmenování Aleše Michla rozpohybovalo v ČNB dvě miliardy eur

Radovan Vávra, investor a bývalý generální ředitel Komerční banky

1) Nedá se říct, je to výsledek politické situace ve světě a kroků ČNB. Nic z toho nejde předpovídat.

2) Příběh politický. Nestabilita politické situace u nás a v Evropě by táhla kurz dolů, stabilita nahoru.

3) Čistě technická reakce na intervence ČNB.

Zajímavost :  Letecké společnosti působící na Letišti Václava Havla oznámily v posledních dnech...

4) Pokud bude chtít, tak chvíli určitě ano. Když to trhy zaznamenají, tak se může opakovat situace z roku 1996, i když v trochu jiné podobě.

ČNB spouští intervence na podporu koruny, ta začala oslabovat po jmenování nového guvernéra

Lubomír Lízal, vyučující na ČVUT a AAU a bývalý člen bankovní rady ČNB

1) Tam, kde ho vidí ČNB, protože centrální banka určuje kurz, nemá s trhem nic společného.

2) Opět záleží na ČNB.

3) Kvůli intervencím.

4) Není namístě. Krátkodobé tlumení výkyvů kurzu dává smysl, nedává smysl používat kurz místo měnového nástroje v okamžiku vysoké inflace.

Novým vlastníkem Expobank CZ by se měla stát Banka Creditas. Čeká se na schválení ČNB

Otto Daněk, viceprezident Asociace exportérů ČR

1) Koruna by měla oslabovat, ekonomika i export budou mít problémy. Pokud nebudou pokračovat intervence ČNB, tak odhaduji 25,20 až 25,50 koruny za euro.

2) Koruna by měla posilovat. Dynamika bude záležet na české a německé ekonomické situaci.

3) Volatilita obecně poškozuje všechny výrobce, vydělávají spekulanti.

4) Jedná se o jeden z nástrojů ekonomické teorie, který pomáhá krotit inflaci. Myslím, že podpora je zbytečně velká a poškozuje export, na kterém je Česká republika bytostně závislá (tvoří 80 procent HDP).

Bez brzdění ze strany ČNB by inflace narostla mnohem víc, říká šéf měnové sekce Petr Král

Jaromír Šindel, hlavní ekonom Citibank

1) 24,8 koruny za euro.

2) V krátkém období vnímáme negativní tlak ze strany deficitu běžného účtu, který slabým přílivem přímých zahraničních investic dělá korunu více závislou na úrokovém diferenciálu. K tomu se přidává negativní riziko vůči výhledu na zahraniční poptávku a zastavení dovozu plynu.

Zajímavost :  OĽaNO a Matovič strašia Ficom. Voľby končia inak, ako ukazujú prieskumy

3) Především díky intervencím ČNB, lepší kredibilitě hospodářské politiky a mírnějšímu deficitu běžného účtu, zvláště ve srovnání s Maďarskem.

4) Pokud se ČNB neodhodlá k razantnějšímu růstu úrokových sazeb, tak intervence na podporu koruny budou limitovat proinflační tlaky na korunu, která by jinak pravděpodobně oslabila. Náš krátkodobý výhled ukazuje kurz na 24,80. Jde o reflexi implikovaného stropu u měnového páru na 24,70, tedy hodnotě, kterou v červnu držely devizové intervence ČNB. Bez toho by byl náš výhled okolo kurzu 25,10, následovaný 24,80 na devítiměsíčním výhledu díky oživení automobilového průmyslu a stále podpůrnému úrokovému prostředí.

Celý článek zde