Ať se Česko vyváže ze Zelené dohody EU, navrhuje Zeman

Dohoda je podle Zemana hlavní příčinou zdražení energií v České republice. Předpokládá, že prudké zvyšování cen elektrické energie či zemního plynu bude pokračovat.

„Máme-li tento nárůst alespoň zmírnit, musíme se vyvázat ze Zeleného údělu pro Evropu, který je hlavní příčinou nárůstu cen energií,“ míní prezident. Odstavování funkčních elektráren podle něj snižuje nabídku energií. „A při konstantní, nebo dokonce rostoucí poptávce, je přirozeným důsledkem růst její ceny,“ dodal.

Naštěstí je však energetická politika v pravomoci národních vlád a parlamentů, podotkl. „A není nám naštěstí diktována Bruselem, což se týká i jaderné energie, kterou vřele podporuji. A pokládám za chybu, jestliže o podpoře jádra sice mluvíme, ale neudělali jsme v posledních letech téměř nic konkrétního, abychom začali stavět nové jaderné zdroje,“ uvedl dále Zeman. Týká se to podle něj všech minulých vlád.

Zelená dohoda je podle Zemana důsledkem toho, že se z ekologie stalo náboženství. „A jako každé náboženství, i toto má své proroky,“ řekl v narážce na švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou.

Zajímavost :  Dost bylo bezhlavé globalizace a závislosti na Asii. Dodavatelské řetězce poevropští

Dohoda podle něj přikazuje přestat v roce 2030 topit zemním plynem a v roce 2035 nejezdit v automobilech se spalovacími motory. „Toto vše by podlomilo naši energetiku tím, že by vedlo k energetické chudobě,“ podotkla hlava státu s tím, že by hrozil pokles životní úrovně i výkonu ekonomiky.

Exekutiva Evropské unie se strategií Zelená dohoda snaží nasměrovat členské země ke splnění klimatických cílů, na nichž se lídři států EU včetně českého premiéra dohodli loni. Do konce desetiletí by unie chtěla omezit emise skleníkových plynů nejméně o 55 procent proti hodnotám z roku 1990, do poloviny století neprodukovat emise žádné nebo je vyvážit například technologickými opatřeními.

Dříve v prosinci Evropská komise představila soubor dalších návrhů, například chce do roku 2040 postupně ukončit vytápění budov plynem a dalšími fosilními palivy. Přísnější ekologická pravidla mají platit i pro výstavbu nových budov, které navíc nebudou moci od roku 2030 produkovat žádné emise. Od roku 2027 pak lidé přijdou o nárok na podporu vytápění plynovými kotli.

Zajímavost :  Smartwings loni přepravily 2,5 milionu lidí. Meziročně je to třikrát víc

Návrh EK na zákaz výroby a prodeje automobilů se spalovacími motory po roce 2035 označil před týdnem za nepřijatelný i premiér Petr Fiala (ODS). „Ohrozilo by to existenčně řadu lidí, kteří u nás osobní automobil nepoužívají jako nějaký luxus nebo pro zábavu,“ řekl Fiala.

Celý článek zde