Auta od Applu opouštějí šéfové i inženýři. Tajemný projekt možná čeká klíčový rok

Příští rok uplyne již osm let od chvíle, kdy světoznámý výrobce „Maců“ a iPhonů poprvé oznámil, že hodlá uvést na trh vlastní automobil. Od té doby proběhlo médii mnoho „zaručených“ zpráv o tom, že se Apple Car blíží svému dokončení. Naposledy letos v září. Pokaždé se však tato tvrzení ukázala jako nepravdivá a slibovaný vůz zjevně stále hotový ani zdaleka není. 

Pro srovnání, vyrobit první iPhone, iPad nebo hodinky Apple Watch zabralo korporaci založené legendárním Stevem Jobsem zhruba tři roky. Informace, jež prosákly na veřejnost v posledních měsících, navíc naznačují, že se projekt potýká s obrovskými problémy. Například na začátku prosince Apple opustili tři klíčoví inženýři, kteří na výrobě automobilu pracovali. 

Zajímavost :  Měsíčně stokoruny navíc. Kalkulačka spočítá, o kolik se letos zvýší důchod

Specialista na radarové systémy Eric Rogers odešel do amerického startupu Joby Aviation. Alex Clarabut, vedoucí týmu pro vývoj baterií, a Stephen Spiteri, manažer hardwarového inženýrství, se přesunuli do firmy Archer Aviation. Obě společnosti se zabývají vývojem létajících taxíků. 

„Jsou snad tito inženýři přesvědčeni, že spíše dokážou vynalézt létající vůz než auto pro Apple, které má normálně jezdit po ulicích?“ ptá se Gurman. Není to navíc poprvé, co z projektu vycouvali talentovaní odborníci.  

„Navzdory dlouhým rokům spekulací, výzkumu a najímání velkých jmen určitě nelze vyloučit, že Apple Car nikdy nevznikne,“ přidává se Samantha Murphyová Kellyová ze CNN. Expert na automobilismus z poradenské firmy Guidehouse Insights Sam Abuelsamid zase vyjádřil názor, že Apple se spíš bude soustředit na vývoj technologií pro vozy jiných společností, případně spustí vlastní alternativní taxislužbu typu Uber. Vlastní auta ale vyrábět nebude.  

Zajímavost :  Podniky: Růst české ekonomiky dosáhne čtyř procent

K výše zmiňovaným potížím je nutné si přičíst časté výměny na pozici šéfa projektu. Od září 2021 Apple Car vede už pátý ředitel – Kevin Lynch. Na pozici nahradil Douga Fielda, jenž dal přednost nabídce od automobilky Ford. „Lynch navíc na rozdíl od svých předchůdců nemá žádné zkušenosti v automobilovém průmyslu,“ podotýká Gurman. 

Nový ředitel je nicméně také prvním lídrem, který dal projektu jasný směr. Minulý měsíc bylo oznámeno, že Apple chce představit svůj automobil veřejnosti nejpozději v roce 2025. Zároveň vyšlo najevo, že má jít o plně autonomní vůz, který nebude mít volant ani pedály a bude jej zcela řídit počítač.     

Zajímavost :  TB V. Maňku v reakcii na M. Kotlebu

Takové tvrzení je ovšem velice odvážné, vezmeme-li v potaz, že zatím žádná světová firma včetně Tesly nejbohatšího muže světa Elona Muska takto dokonalý stroj ještě nevyrobila. 

„Pokud Apple ani za další rok a pod vedením pátého šéfa nepřijde na to, jak své plány posunout blíže realitě, možná by je měl přehodnotit a raději investovat své miliardy dolarů do startupů, které vyrábějí elektromobily,“ uzavírá Gurman.

Zakladatel Applu Steve Jobs představuje první iPhone v roce 2007: 


Celý článek zde