Automobilový průmysl zažívá celosvětovou krizi. V Česku klesla výroba o polovinu

Nedostatek čipů a krize na trhu s polovodiči. To je důvod extrémního propadu v celosvětové produkci aut. V České republice se jich v říjnu oproti minulému roku vyrobilo o 47 procent méně. Výpadky ve výrobě mají velký dopad i na  zaměstnanost, Sdružení automobilového průmyslu proto apeluje na vládu, aby schválila program Antivirus.

Výroba automobilů v České republice se v říjnu kvůli odstávkám způsobeným nedostatkem čipů propadla meziročně o 47 procent. Celkově bylo letos vyrobeno 899 855 automobilů, což je o 4 procenta méně než ve stejném období loňského roku, Ten byl dosud objemově nejhorším od roku 2014.

„Propad domácí i evropské produkce vozidel působí násobné ztráty především na straně dodavatelských firem. Ohroženy jsou tak zejména firmy malé a střední. Ačkoliv některé zprávy z posledních týdnů naznačují mírné zlepšení, situace zůstává nadále extrémně napjatá,“ říká Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu.“

Zajímavost :  Kupka: Prioritou je stavba Pražského okruhu a dálnice D35

Pod tíhou přetrvávajících omezení a výpadků ve výrobě proto zástupci automobilového průmyslu apelují na vládu, aby urychleně schválila systém dočasné podpory zaměstnanosti z programu Antivirus.

„Už před měsícem přislíbila vláda svou pomoc s částečnou náhradou mezd a firmy s touto pomocí počítaly. Tuzemské podniky jsou také znevýhodněny vůči své zahraniční konkurenci, která srovnatelných programů, jako například aktivní kurzarbeit v Německu či pokračující obdobný program Antivirus na Slovensku, využívat může,“ dodává Petzl

Extrémní propad se netýká jen České republiky, automobilový průmysl zažívá celosvětovou krizi. Hlavním důvodem je krize na trhu s polovodiči, která vede k omezování výroby napříč kontinenty.

Foto: Svaz automobilového průmyslu

ŠKODA AUTO: v průběhu října musela výrazně omezit produkci v tuzemských závodech, výroba se propadla o 59 procent na 32 865 automobilů

Zajímavost :  Technologické firmě Athenahealth se díky pandemii daří. Odkoupí jí dvě investiční společnosti

TOYOTA: v říjnu bylo vyrobeno 11 037 automobilů, což je o 49 procent méně než v minulém roce

HYUNDAI: v říjnu bylo v Nošovicích vyrobeno 24 300 automobilů, propad o téměř 9 procent

Dobrou zprávou je, že roste podíl elektrických vozidel na tuzemské produkci.  V dosavadním průběhu roku bylo vyrobeno 100 856 elektrických vozidel. Bateriových elektromobilů bylo od začátku roku vyrobeno 58 163 kusů, plug-in hybridů 42 693 kusů.

Co autobusy a motorky?

Také produkce autobusů v Česku poklesla. Vyrobeno bylo 3 747 autobusů, což je o 7 procent méně než v minulém roce. Největší výrobce IVECO vyprodukoval celkem 3 410 autobusů,  SOR Libchavy 318 autobusů, z nichž 55 jich bylo s plně elektrickým pohonem.

Zajímavost :  Česká národní banka zpřísnila pravidla pro získání hypotéky. Banky budou...

Motocyklový trh zatím krize nepostihla. JAWA v letošním roce vyrobila 862 strojů, což je o 446 více než v minulém roce.

Jana Bartošová

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO