Banka Creditas kupuje Expobank CZ

Novým vlastníkem Expobank CZ by se měla stát Banka Creditas. O podpisu smlouvy informovaly banky ve společném oznámení. Výši transakce nezveřejnily.

Převzetí ještě podléhá schválení regulačními orgány, tedy Českou národní bankou a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. 

Obě banky zatím dál fungují samostatně, pro klienty se v praxi nic nemění. Creditas plánuje provozovat obě banky odděleně po dobu dvou až tří let, řekl webu Peníze.cz zdroj blízký vedení Creditas, který si nepřál uvést své jméno.

Letos v březnu oznámený prodej Expobank konsorciu lotyšské Signet Bank AS a amerických investorů se tak neuskuteční. Investor od záměru odstoupil kvůli změně strategie, píše Expobank v dnešním oznámení.

Expobank patří k nejmenším českým bankám s bilanční sumou 12 miliard korun. Zaměřuje se hlavně na klienty z řad firem, rozvíjí i nabídku pro retail. Má jedinou pobočku v Praze. Pod tímto názvem působí od roku 2014, kdy ji ovládl Igor Kim. Banka tehdy převzala tuzemskou síť LBBW, ještě předtím působila pod názvem Bawag (její součástí se stala i česká síť Dresdner Bank). Původně vznikla na začátku 90. let jako společný švýcarsko-maďarský podnik InterBank, později fungovala jako Interbanka.

Většinovým vlastníkem Expobank CZ je ruský podnikatel Igor Kim. O prodeji se neoficiálně mluvilo nejméně od roku 2020, nesouvisí tedy s ruským útokem na Ukrajinu. Igor Kim pak loni v říjnu potvrdil, že ruská Expobank jedná o prodeji svých poboček v Česku, Srbsku a Lotyšsku. Z vedení české Expobank se Kim už dříve stáhl. Od roku 2020 ji vedl Lubomír Lízal, bývalý člen bankovní rady České národní banky. Od začátku roku 2022 byl předsedou představenstva Jan Winkler, od června ho vystřídal řídí Petr Krumphanzl. Ryze české vedení má Expobank CZ od konce roku 2019. 

Zajímavost :  Stavební výroba zpomalila meziroční růst. Na vině je málo pracovníků i zdražování

Podle zatím posledních dostupných informací dosahovaly vklady v Expobank CZ ke konci letošního března 9,2 miliardy korun (z toho necelých 5,2 miliard připadalo na domácnosti, SVJ a neziskové instituce sloužící domácnostem). Ke konci loňského roku dosahovaly vklady 13,5 miliardy. Úvěry a pohledávky ke konci letošního března činily kolem 10,4 miliardy, ke konci loňského roku 14,4 miliardy. Počet klientů banka nezveřejňuje – poslední informace byla „přes 20 tisíc“ ke konci března roku 2018. Hospodaření Expobank CZ za rok 2021 skončilo ve ztrátě 58 milionů korun, vyplývá z dostupných údajů.

„Žádný ze současných akcionářů Expobank CZ není na žádném sankčním seznamu,“ poznamenávají zástupci Creditas. Nebojí se ani toho, že by hodnotu transakce ovlivnily úvěry problematickým (ruským) firmám nebo ruské vklady. „Nevnímáme žádná problematická aktiva ani pasiva, z nichž by hrozily dodatečné ztráty,“ píše banka. Creditas je 100% česká a nemá žádné obchodní vztahy s Ruskem, zdůrazňuje.

Zajímavost :  14.08.22 Video analýza: bitcoin, SPX, DXY – Bearish signály se kupí, risk off?

Creditas vznikla v roce 1996 jako 1. Třebíčská záložna. Do konce roku 2016 byla největší tuzemskou záložnou, od 1. ledna 2017 se stala bankou. Loni zvýšila počet klientů přibližně o 20 tisíc na 150 tisíc. Její bilanční suma je zhruba 80 miliard korun. Celkové vklady ke konci března dosahovaly skoro 68 miliard korun, úvěry a pohledávky 53,5 miliardy. Hospodaření Creditas loni skončilo se ziskem 92,9 milionů korun.

Banku Creditas ovládá olomoucký podnikatel Pavel Hubáček, který je 24. nejbohatším Čechem podle žebříčku časopisu Forbes za rok 2021. Hubáček vlastní také investiční skupinu Unicapital nebo Grandhotel Pupp v Karlových Varech.

„Touto transakcí pokračujeme ve své snaze dále růst organicky i akvizičně,“ říká mluvčí Banky Creditas Lucie Brunclíková. Loni banka koupila leasingovou a úvěrovou společnost EkoRent, která poskytuje úvěry a leasingové financování pro segment soukromého zdravotnictví, a založila vlastní investiční společnost.

Generální ředitel a předseda představenstva Vladimír Hořejší počátkem března v rozhovoru pro Peníze.cz řekl, že Creditas dostává různé nabídky na převzetí, ale letos žádnou akvizici nechystá a chce se soustředit na začlenění EkoRentu, na prodej svých nových podílových fondů pro retailové klienty, na aktivní sjednávání hypoték a také v pilotním projektu rozjet nabídku spotřebitelských úvěrů. 

Zajímavost :  Drážní úřad schválil názvy dalších čtyř železničních zastávek. Tři z nich jsou v Pardubickém kraji

Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz a speciální přílohy HN. Ráda tráví čas s rodinou… Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde |