Bankovní rada ČNB může pod vedením Aleše Michla doznat výrazných změn. Zeman jméno stále tají

V pondělí mluvčí prezidenta Miloše Zeman Jiří Ovčáček informoval, že prezident jmenuje nového guvernéra České národní banky ve středu. Jméno ale neuvedl. Zeman přitom by mohl k 1. červenci jmenovat ještě minimálně jednoho nového člena rady. V sedmičlenné radě končí guvernér Jiří Rusnok, navíc ke konci června končí první funkční období viceguvernérovi Tomáši Nidetzkému a členovi rady Vojtěchu Bendovi. Ty může prezident jmenovat na ještě jedno šestileté období, nebo jmenovat někoho jiného.

Zajímavost :  Vysoká inflace eurozóny dolehne i na Česko. Slabá společná měna ohrožuje tuzemský export

„Obměna bankovní rady se zdá být větším dobrodružstvím, než jsme očekávali my i trh. Pokud se informace potvrdí, dojde pravděpodobně na výraznější obměnu v bankovní radě. Signalizovalo by to, že současný guvernér Rusnok u prezidenta neuspěl s návrhy kandidátů, kteří by představovali kontinuitu v současné politice ČNB, tedy v souladu s prognózou reagovat na akcelerující inflaci utahováním měnové politiky,“ uvedl hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Zajímavost :  České pivovarství se kvůli pandemii propadlo. Nyní ho čeká boj o zákazníky

Očima guvernéra: Do Česka míří stagflace

Video se připravuje …

Očima guvernéra: Stagflace

Podle něj tak kvůli nejistotě spojené s obměnou bankovní rady česká koruna slábne. „V případě dalšího zesílení inflačních tlaků nelze vyloučit, že se nová ČNB může dostat „za křivku“ a být k vyšším sazbám spíše dotlačena ztrátami měnového kurzu,“ dodal.

Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera případné jmenování Michla guvernérem ČNB pro trh naznačuje, že lze očekávat od poloviny letošního roku výraznější změny v bankovní radě. Dosud investoři podle něj očekávali, že bankovní rada po odchodu Rusnoka zůstane ve velmi podobném složení a nezmění se tak dosavadní směřování měnové politiky ČNB. Nyní je ale podle Seidlera existuje i možnost, že v bankovní radě získají většinu zastánci takzvané holubičí politiky. „Proto trh začal minulý týden přehodnocovat výhled na další směřování úrokových sazeb v tuzemské ekonomice, což způsobilo i oslabení koruny. Vyšší úrokové sazby totiž znamenají z pohledu zahraničních investorů vyšší atraktivitu koruny a její posílení, a naopak,“ upozornil Seidler.

Analytik České spořitelny Michal Skořepa ovšem reakci kurzu koruny pokládá za přehnanou a přinejmenším předčasnou. „Samotné případné jmenování Aleše Michla do čela ČNB by úplně fundamentální změnu přístupu ČNB k inflaci znamenat nemuselo. Hlas guvernéra totiž rozhoduje jen v případě rovnosti hlasů,“ upozornil. Zároveň ale dodal, že zřetelný vliv na výsledky hlasování bankovní rady může mít případný nástup nového člena nebo dalších nových členů bankovní rady s výrazně jiným pohledem na to, jaké nastavení měnové politiky je nyní žádoucí.

Celý článek zde