Banky: Zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték nebude mít výraznější vliv

Praha – Banky tvrdí, že čtvrteční rozhodnutí České národní banky o zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték na ně nebude mít výraznější vliv, protože tyto parametry vesměs dodržují už nyní. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími bankami. Neshodují se v názoru, zda opatření nyní výrazně podnítí zájem klientů o hypotéky. ČNB s platností od dubna 2022 zpřísnila limity pro poskytování hypoték.

Poměr hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) ČNB snížila na 80 procent z předchozích 90 procent. Zároveň obnovila další příjmové limity pro poskytování hypoték. Lidé do 36 let však budou mít mírnější limity pro poskytnutí úvěru, který slouží k nákupu jejich vlastního bydlení.

„Zatímco oznámení nových limitů v roce 2018 vyvolalo mezi žadateli zájem získat hypotéku bez omezení, dnes tento efekt kvůli vyšším úvěrovým sazbám i vysokým cenám nemovitostí neočekáváme,“ řekl dnes ČTK předseda představenstva Hypoteční banky Karel Feix. Nová pravidla ČNB podle něj nebudou pro klienty banky a nové zájemce o hypotéku znamenat zásadní rozdíly. „Proti dřívějším nařízením ČNB pozitivně vnímáme mírnější limity pro žadatele do 36 let, které dávají mladým rodinám lepší podmínky pro dosažení vlastního bydlení,“ dodal.

Zajímavost :  Čínská přepravní společnost Didi se po pouhých pěti měsících plánuje...

Úprava pravidel velký dopad mít nebude, souhlasil šéf hypoték v Raiffeisenbank Milan Voldřich. Větší dopad budou mít podle něj zvyšující se sazby, kdy žadatelé budou muset mít vyšší příjmy. Nárůst zájmu o hypotéky nyní naopak očekává. „Vždycky to tak bylo. Ve chvíli, kdy ČNB vydala doporučení, zvedlo to zájem o hypotéky, protože to logicky v lidech vyvolalo obavu, že pak už by hypotéku nemuseli dostat,“ vysvětil. „I přesto, že na zavedení pravidel je dostatečná lhůta, očekáváme zvýšený zájem o hypotéky právě před Vánocemi,“ dodal mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Air Bank v tuto chvíli negativní dopady do obchodních výsledků nečeká. „Už nyní k posuzování žádostí o hypotéku přistupujeme obezřetně, a proto se nedomníváme, že bychom hypoteční úvěr od dubna mohli poskytnout méně lidem než doposud. Drtivou většinu hypotečních úvěrů také poskytujeme s LTV do 80 procent, proto ani v této oblasti nečekáme změny,“ dodala mluvčí banky Jana Pokorná.

Zajímavost :  Nejabsurdnější bankovní poplatek je za výběr z bankomatu vlastní banky

Česká spořitelna parametr DSTI, tedy poměr mezi měsíčním příjmem žadatele a objemem jeho měsíčních splátek, v průběhu celého roku držela na 45 procentech. „Podobně jsme také LTV 90 procent poskytovali zejména mladým klientům, zatímco u řady zejména starších klientů, kde jsme vnímali riziko předlužení, jsme i před aktuálním zpřísněním doporučení ČNB poskytovali hypotéky s 80procentním LTV. Nynější zpřísnění doporučení ČNB je tak v případě spořitelny pouze nastavením laťky na úroveň, na níž se pohybovala po celý rok,“ upozornil mluvčí ČS Filip Hrubý.

Úprava úvěrových parametrů ze strany ČNB byla očekávaná a samotná nebude mít dramatický dopad na trh financování bydlení, míní Ondřej Šuchman z Komerční banky. Určitě ale podle něj dojde k omezení financování pro určitou skupinu klientů, jelikož zejména v souvislosti s rostoucími úrokovými sazbami některým vzroste ukazatel DSTI nad 45 procent. Část těchto klientů se tedy přesune do nájemního bydlení a pořízení bydlení vlastního odloží v čase, podotkl.

Zajímavost :  Německá letecká společnost Lufthansa Group dnes splatila poslední část pomoci...

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO