Běžný účet láká na úrok, který se vyrovná spořicímu

Expobank zvedne od pondělí 14. června úrok na svém běžném Neo účtu na 0,5 % z dosavadních 0,25 % p. a. Změna se týká stávajících i nových vkladů a vztahuje se na celý zůstatek bez podmínek či omezení.

Běžný Neo účet od Expobank se tak vyrovná nejlepším spořicím účtům. V porovnání s nimi navíc může lákat na to, že úročí celý vklad – není tedy nutné hlídat si nějaký strop. A hlavně: lidé nemusí přesouvat dočasně volné peníze z běžného na spořicí účet, aby na úrok dosáhli. Sazbou 0,5 % se jim automaticky úročí všechno, co momentálně mají na běžném účtu.

Neo od Expobank patří mezi čtyři běžné účty na trhu, které jsou opravdu bez omezení a s nulovými poplatky. Další nabízejí Moneta (Tom účet plus), Creditas a Equa. Abyste u nich měli základní služby zdarma, včetně všech výběrů z bankomatů, nemusíte plnit žádnou podmínku. Do této skupiny už můžeme zařadit i Raiffeisenbank s Chytrým účtem – bez poplatku je však pouze při využití mobilního klíče (aplikace), jinak hrozí měsíční paušál 19 korun při starém způsobu potvrzování s využitím SMS kódů.

Nevýhodou běžného účtu Expobank oproti zmíněným konkurentům je, že zatím neumí okamžité platby a nepodporuje Apple Pay (od letošního února podporuje Google Pay). Expobank zatím nemá ani klasickou mobilní aplikaci. Klientům neřekla ani přibližný termín spuštění těchto inovací.

Zajímavost :  Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí Havlíček

Nejlepší spořicí účty

Nejvyšší úrok teď nabízí spořicí účet Hello bank s 0,6 % pro maximálně 200 000 Kč, případná část nad tento limit se neúročí. Ani Hello bank nemá – kromě stropu – žádné další podmínky, její spořicí účet si lze založit jednoduše online a zdarma.

Sazbu 0,5 % má také spořicí účet Creditas s 0,5 % pro maximálně 350 000 Kč, vyšší část vkladu se úročí 0,2 %. Ani Creditas nemá kromě stropu žádná další omezení. V součtu na 0,5 % lze dosáhnout i v Monetě, podmínkou však je „aktivní využívání“ jejího běžného účtu.

Další z jednoduchých spořicích účtů už mají nižší úrok než nová nabídka Expobank. Konkrétně jde o 0,4 % u Air Bank, Equa a mBank – u všech navíc s podmínkami nebo limity.

Pro vyšší vklady měla doteď nejlepší úrok J&T Banka s 0,5 %, ale od 16. června ho snižuje na 0,3 %.

Speciální kategorií jsou dětské účty. Banka Creditas nabízí běžný účet Richee Junior s úrokem 1,5 % pro vklady do 50 tisíc korun (a 0,5 % pro vklady do 350 tisíc na Spoření Richee Junior), Moneta dává 1,5 % do 30 tisíc. A třeba Komerční banka má Spořicí účet Junior s úrokem 1 % pro vklady do 100 tisíc.

Zajímavost :  Lodičky, masáže, zoo i opera. Vyhladovělé hotely lákají své hosty

Víc než nula

Neo účet od Expobank patří dlouhodobě mezi výjimky na trhu díky vyššímu úročení. Ještě loni na jaře nabízel 1,6 % a vyrovnal se tak tehdy nejlepším spořicím účtům.

Po příchodu koronaviru a pádu sazeb na celém trhu snížil Neo účet sazbu až na současných 0,25 %. I přesto jde o nejvyšší úrok mezi běžnými účty. Prakticky všechny ostatní banky totiž své běžné účty neúročí vůbec (pouze Equa má aspoň symbolickou sazbou 0,01 %).

Úročení běžných účtů zrušily v posledním roce i ty banky, které společně s Expobank patřily mezi několik málo výjimek: Air Bank, Hello bank nebo Richee od Creditas.

Letos se objevila jediná novinka, jenže obtížně dosažitelná: Se speciální nabídkou pro dosavadní klienty ING přišla Raiffeisenbank – po dobu jednoho roku jim garantuje úrok 1 % na běžném účtu.

Hluboko pod inflací

Když peníze necháte ležet na běžném účtu v bance s nulovým úrokem, sebere vám tříprocentní inflace za rok tři stovky z každých deseti tisíc korun.

Zajímavost :  Zdravotnické prostředky z Hongkongu se mohou uplatnit v čínské Greater Bay Area

Aspoň část úspor zachráníte, když si je uložíte na zmíněné lepší účty s úrokem třeba 0,5 %. Každých deset tisíc se vám „rozmnoží“ o padesátikorunu za rok. Ani tohle však na inflaci kolem tří procent zdaleka nestačí, zvlášť když vám pak banka strhne 15% daň.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České… Další články autora.

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO