Bitcoin se opět obchoduje nad 50 tisíc dolarů, tentokrát je ale situace úplně jiná

Naposledy se bitcoin (BTC) obchodoval nad 50 000 USD v prosinci 2021, tedy před více než dvěma lety. Tentokrát ale kryptoměnový trh vypadá úplně jinak.

Růst bitcoinu na 50 000 dolarů, kterého jsme byli včera svědky, přichází v době souběžné institucionální poptávky, možného obratu v úrokových sazbách a potencionálního nedostatku v důsledku očekávaného halvingu. Jaký to výrazný rozdíl oproti situaci, kterou jsme tu měli před pouhými dvěma lety!

V době psaní článku se cena BTC pohybuje okolo 50 127 USD dle KMC.

Bitcoin opět nad 50 000 USD

Údaje ukazují, že naposledy Bitcoin dosáhl hranice 50 000 dolarů v prosinci 2021. Tedy v době, kdy se (aniž by to tenkrát většina investorů věděla) primární kryptoměna právě chystala propadnout do trvalého medvědího trhu. Ten byl poznamenán jedenácti po sobě jdoucími zvýšeními úrokových sazeb ve Spojených státech, kolapsem několika velkých kryptoměnových institucí a odlivem drobných investorů. V důsledku těchto vlivů se Bitcoin propadl až na 15 800 dolarů.

Zajímavost :  Analýza: Bitcoin posiluje nad 52 000 dolarů, jak vysoko se cena může dostat?

Josh Gilbert, analytik společnosti eToro, říká, že tentokrát jsou makro podmínky pro riziková aktiva, jako je Bitcoin, mnohem příznivější.

V roce 2024 jsou před námi čtyři nebo pět snížení od Federálního rezervního systému, čtvrté půlení bitcoinu, které jen zvýrazní nedostatek tohoto aktiva a další přílivy kapitálu do bitcoinových ETF. Mohli jsme vidět, že během pouhých týdnů od jejich spuštění do nich natekly miliardy dolarů.

Býčí katalyzátory růstu ceny BTC

Prvním velkým katalyzátorem růstu, na který se mnoho investorů těší, je nadcházející halving. Ten je naplánován zhruba na polovinu dubna a sníží odměny těžařům bitcoinů na polovinu. Je všeobecně považován za býčí katalyzátor pro cenu BTC v dlouhodobém horizontu.

Zajímavost :  Varování z USA – Fed raději sníží sazby pozdě než příliš brzy

Gilbert uvedl, že se také objevuje velmi pozitivní sentiment ohledně výkonnosti Bitcoin ETF. To poskytuje trhu dodatečnou jistotu, že instituce nakupují Bitcoin rostoucím tempem. Zpráva společnosti CoinShares z 12. února odhalila, že spotové Bitcoin ETF přilákaly v uplynulém týdnu nový kapitál v celkové hodnotě 1,1 miliardy dolarů. Jde o nejvyšší sedmidenní příliv od 11. ledna, kdy byly ETF poprvé uvedeny do provozu.

K tomu třeba dodat, že zájem retailových investorů zatím zůstává poměrně nízký. Podle uznávaného analytika Willa Clementeho nám tato situace naznačuje udržitelnější základ pro růst širšího trhu.

V prosinci 2021 dosáhl zájem o vyhledávaný výrazu “Bitcoin” na skóre 39 bodů (podle údajů Google Trends). V době psaní článku se zájem o největší kryptoměnu světa nachází na hodnotě pouhých 19. To nám naznačuje relativně nízkou úroveň maloobchodního zájmu o toto aktivum.

Zajímavost :  Rovnováha a protiváha voči vláde. Korčok chce byť nezávislý a suverénny prezident

Závěr

Na závěr přidám ještě jednu optimistickou předpověď. Ki Young Ju, generální ředitel analytické platformy CryptoQuant, před pár dny předpověděl, že Bitcoin by mohl v roce 2024 dosáhnout hodnoty 112 000 USD za minci. Tento růst bude dle jeho slov podpořen zejména výkonností spotových Bitcoin ETF. Máme se tedy snad na co těšit.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO