Bitcoin se připravuje na růst ke 135 000 USD. Potřebuje ale býčí impulz.

Kurz ceny Bitcoinu nám tento týden několikrát definoval nové historické maximum. Od té doby se ale pohybuje spíše do strany a týdenní svíčka začíná vypadat neutrálně. Nacházíme se na vrcholu nebo nás čeká další růst? Kam by se mohl kurz ceny Bitcoinu dále vydat? Pokusíme se najít odpovědi v dnešní analýze.
Jako vždy začnu zhodnocením tohoto týdne. Na hodinovém grafu vidíme, jak nám kurz ceny Bitcoinu ihned po půlnoci začal hezky růst. O víkendu Donald Trump oznámil cla pro Evropskou unii a evidentně si to trhy vyložily po svém.
V rámci obchodních hodin evropských burz definoval kurz ceny Bitcoinu nové historické maximum (ATH) na úrovni 123 181,77 USD. Co je na grafu zajímavé, že ani růst, a dokonce ani následné zamítnutí, nebylo spojené s nějakými extra vysokými objemy.
Po dosažení ATH došlo logicky k poklesu. Absolutně každý, kdo kdy nakoupil Bitcoin a ještě ho držel byl v zisku. Logicky tedy nastala jejich realizace. V poklesu nás na chvíli zastavil Michael Saylor oznámením, že společnost Strategy nakoupila dalších 4 225 mincí. Pak ale již následoval další pokles.
Až do úterního odpoledne. Kurz ceny Bitcoinu definoval týdenní minimum na 115 739 USD. Ve Spojených státech byl ale kryptoměnový týden. To znamenalo, že mělo dojít ke schválení tří zákonů, které mají definovat regulační rámec pro celé odvětví. A Donald Trump vyznal ke schválení těchto zákonů všechny republikány.
Ti mají ve Sněmovně reprezentantů těsnou většinu a kdyby jej všichni poslechli, tak to prošlo. Bohužel neposlechli. Tak si je ve středu pozval do oválné pracovny a tam jim to vysvětlil. Asi to úplně nestačilo, protože zákony nakonec byly schváleny teprve ve čtvrtek a v pátek večer to prezident zpečetil svým podpisem.
Po silném začátku přišel klidný zbytek týdne
Kurz ceny Bitcoinu se většinu týdne pohyboval do strany a na grafu si lze všimnout dvou sbíhajících se trendových linií, které tvoří symetrický trojúhelník. Ten (spolu se slabšími objemy) jen potvrzuje nerozhodnost na trhu a vyčkávání na nějaký impulz.
Asi nejsilnějším dnem na obchody z pohledu objemů bylo úterý, kdy bylo první hlasování o zákonech a současně Spojené státy zveřejnily svojí míru inflace. Ta meziměsíčně narostla nejvíce za posledních pět měsíců, ale Donalda Trumpa to rozhodně nerozhodilo. Nadále vyzývá Fed k razantnímu snížení základní sazby.
V pátek vidíme slušné poklesy. Před 10 hodinou bych to spojoval s expirací týdenních opcí v hodnotě 3,9 miliardy USD. Medvědi se snažili cenu co nejvíce snížit. Určitě jim v tom pomohla i velryba, která přesunula svých 80 000 BTC na burzu. Panika před možným prodejem nám jistě také pomohla k otestování dolní trendové linie.
Kurz ceny Bitcoinu nakonec na chicagské burze CME uzavřel na 118 014 USD. Kolem této úrovně jsme se tradičně pohybovali skoro celou sobotu a větší objemy a pohyby často přicházejí až v neděli odpoledne.
Čtyřhodinový graf tvoří potenciálně býčí strukturu
Na čtyřhodinovém grafu jsem vyznačil tvořící se býčí praporek. Aplikací jeho logiky se dostáváme nad úroveň 135 000 USD. V cestě nám může stát odpor tvořený ze dvou jednoduchých klouzavých průměrů (25 a 50 4h svíček). Nacházíme se na spodní trendové linii. Jedná se o třetí test.
Při uzavření pod touto linií bych čekal pokles se silnějším supportem až kolem 111 000 USD. Ten nám v minulosti sloužil jako základna pro rychlý odraz na současnou úroveň. Snadné překonání směrem nahoru dává tušit absenci supportů i při případné cestě dolů.
Denní graf pokračuje ve tvorbě býčí vlajky
Na denním grafu stále ponechávám býčí vlajku, kterou si tam malujeme již od posledního streamu na konci června. Její cílová úroveň vychází na 136 000 USD, což by odpovídalo i vrcholu z formace na čtyřhodinovém grafu.
Do grafu jsem také přidal MACD. Sice by mohl naznačovat potenciální medvědí překřížení, ale když se podíváme na první víkend v květnu, tak se ta formace velice podobá. Rozdíl vidím maximálně v Bollingerových pásmech. V květnu jsme byli velice blízko středu, ale v současné době se teprve stahujeme od horního.
Současně si ale také musíme uvědomit, že na počátku května bylo zasedání Fed. Ten reálný katalyzátor růstu přišel po tiskové konferenci Jerome Powella a podporu mu dělalo avizované jednání Spojených států a Číny ve Švýcarsku.
Při případném poklesu lze očekávat návrat ke středovému Bollingerově pásmu (cca 114 000 USD). Tam se také nachází poměrně silná trendová linie vytvořená spojením historického maxima z listopadu 2021, prosince 2024 a května 2025.
Týdenní graf ale moc býčí není
Při pohledu na týdenní graf zase tak moc býčí nejsem. V roce 2021 cena tvořila nový vrchol, ale Relative Strength Index (RSI) a MACD již hledali nižší vrchol. Tedy klasická medvědí divergence. Podobnou formaci tam vidím i teď.
Indikátory jsem přenastavil na 56 týdnů, aby vzdálenost mezi vrcholy pokrývala vstupní data a výstup byl tak relevantní. I tak na RSI vidím nižší vrchol a MACD podobně. Aktuální týdenní svíčka má zatím relativně nejistý tvar s potenciálem na Doji. Na vrcholu lze brát jako potenciální obrat.
Jaká nálada panuje na internetu?
Shrnuli jsme si fakta na grafech a je čas se podívat na populární analytiky a influencery. Jejich názor může mít vliv nejen na retail, ale i na správce velkých fondů. Přeci jen jsou to taky jen lidi.
Například Merlijn The Trader na grafu maluje poslední blíží se pumpu tohoto cyklu. Vidí jí někam k 200 000 USD. Čeká nástup FOMO na retailu a výběry zisků velkých hráčů.
Analytik Axel Adler Jr zase sleduje 30denní klouzavý průměr indexu Fear and Greed. Ten se aktuálně nachází kolem 66 % a historicky přišel pokles až po návštěvě extrémní hranice mezi 75-80 %. Býci tedy stále mají kam růst.
Populární analytik Titan of Crypto na denním grafu sleduje indikátor Ichimoku Kinko Hyo. Sentiment je býčí, všechny důležité úrovně jsou pod námi. V případě, že by padl support v podobě Tenkan-sen (červená, krátkodobý trend), tak očekává návrat do oblasti mezi 112 000 a 115 200 USD.
Analytik CryptoBullet zase poukazuje na prudký pokles dominance Bitcoinu. Hodně se to teď na internetu řeší a lidé slaví příchod altcoinové sezóny. Tak hlavně aby se neopakovala situace z května, kdy po prudkém poklesu přišel opět růst.
Co ukazují další nástroje?
Podíváme se teď na další grafy, které můžeme k obchodování využít. Začnu oblíbenou mapou likvidity. Při pohledu na poslední týden vidím, že máme stovky milionů dolarů kolem úrovně 121 000 USD. Podobně jsme na tom ale i na úrovni 116 700 a 115 800 USD.
Při pohledu na kumulovanou mapu za stejné časové období vidím, že nad i pod námi je to velmi vyrovnané. Při bližším pohledu ale vidím, že pokles o 3 000 USD by smazal dlouhé pozice za 5,7 miliardy USD. Stejný pohyb opačným směrem by ale smazal „jen“ 2,6 miliardy USD v krátkých pozicích. Pro medvědy je tedy likvidita přístupná snáze.
Pro případný pokles mluví i pohled na chicagskou burzu CME. Kdo čtete moje analýzy pravidelně, tak víte že obchoduji víkendové rozdíly v uzavírací ceně (gapy). Takový gap se ale občas vytvoří i během týdne, kdy burza zavírá ve 23 hodin a o půlnoci znovu otevírá. V rámci této hodiny se tedy také může vytvořit gap, který se pak často má tendenci zaplnit (cena se tam vrátí).
Při pohledu na hodinový graf vidím gap z 16. července, který by mohl nahrávat návratu na úroveň kolem 116 650 USD. Další, poměrně velký, rozdíl máme z 11. července. Ten sahá až k 114 000 USD. Technicky by tedy šlo očekávat, že se tyto mezery zaplní a cena se tam vrátí. V minulosti se tak často (ne vždy!) stalo.
Co nás čeká v příštím týdnu?
Máme skoro za sebou první tři týdny prázdnin, ale klid a nuda se na trhu zatím moc nekoná. Hodně to způsobují Spojené státy a jejich politika. Tento týden měly zaměřený na krypto a podařilo se jim schválit tři zákony, které mají určit regulační rámec pro kryptoměnový trh.
Jestli budou ve finále pro nás býčí nebo medvědí se teprve ukáže. Fakta skvěle shrnul BTC Investor na sociální síti X. Doporučuji si vlákno přečíst až do konce.
V příštím týdnu nás ale také čeká několik plánovaných událostí, které mohou na trhy přinést volatilitu. V úterý odpoledne (14:30) bude mít proslov Jerome Powell. Ne že bych čekal nějaké novinky, ale v poslední době se dost spekuluje o jeho potenciálním odstoupení.
Předseda Fed bude mít úvodní slovo na bankovní konferenci ve Washingtonu, D.C. Co když ale v rámci diskuze padne i nějaká otázka tímto směrem? I potenciální jasné odmítnutí těchto spekulací může udělat divy.
Ve středu pak můžeme čekat informace o stavu hypotečního trhu ve Spojených státech. Ve 13:00 se dozvíme průměrnou úrokovou sazbu 30letých hypoték a v 16:00 počty prodaných nemovitostí.
Asi pro mě nejzajímavější bude pátek. V 10:00 expirují na burze Deribit bitcoinové opce v hodnotě 12,6 miliardy USD. Sentiment je na hranici neutrálna a Max Pain Price se nachází na 110 000 USD. Díky tomu máme call opce (býčí) za 3,2 miliardy USD v zisku. Put opce (medvědí) jsou v zisku jen za 220 milionů dolarů.
Při pohledu na graf by mi přišlo logické, kdyby se medvědi pokusili dostat cenu alespoň pod 115 000 USD. Tam se nachází druhý největší počet call opcí a snížení pod tuto úroveň by jim tedy pomohlo snížit ztráty.
Kam se Bitcoin dále vydá?
Asi je na čase si udělat shrnutí toho, co na trhu vidím. Z pohledu hodinového grafu sleduji aktuální úroveň. Nacházíme se na dolní trendové linii a lze čekat potenciální odraz minimálně k testu té horní. Ať tak nebo tak lze stejně během počátku týdne očekávat návrat na páteční uzavření CME (118 014 USD).
Na čtyřhodinovém grafu to vypadá již zajímavěji. Při proražení horní trendové linie se nám rýsuje potenciální růst na 135 000 USD. Podobné ukazuje i denní graf, ale tam již k proražení došlo a teď potřebujeme jen impulz k dalšímu růstu. Zato týdenní graf se mi moc nelíbí. Svíčka je zatím červená, indikátory hledají nižší vrcholy a před námi jsou dva týdny do počátku platnosti recipročních cel.
A tady vidím asi ten největší impulz, který čekám že nás v následujících dvou týdnech bude ovládat. Spojené státy schválily zákony na regulaci kryptoměn a stablecoinů. Protože máme hodně stablecoinů postavené na Ethereu, tak jeho cena logicky roste a lze očekávat brzké dosažení 4 000 USD.
Vše to mohou ale silně změnit ta reciproční cla. Donald Trump může teď denně přinášet informace o nových dohodách a udržovat tím trh v růstu. Nebo naopak může oznámit, že termín 1. srpna 2025 je opravdu (opravdu opravdu) již finální a nebude znovu posunut.
Tím by sice nahnal světové lídry k jednacímu stolu, ale současně by zvýšil nejistotu. A to může být klidně i pro nás impulzem k poklesu. Stejně tak by mohlo být případné odstoupení Jerome Powella. Tento krok by zneplatnil autonomii Federálního rezervního systému a pro trhy by to opět znamenalo další nejistotu.
Za 10 dnů máme další zasedání a (i přes časté výzvy Donalda Trumpa) nikdo nečeká, že by tam ke snížení sazby došlo.
Jak budu dále obchodovat?
Tento týden jsem na trhu pozoroval silné emoce a často (pro mne) nesmyslné reakce. Jsem analytik a ne psycholog. Proto jsem tento týden moc neobchodoval. Na druhou stranu i v rámci pondělního zmatku kolem 30 % cla na EU se dokázal víkendový CME gap krásně vyplnit.
Počkám tedy na dnešní odpoledne a podle pohybu si otevřu krátkou/dlouhou pozici směrem k pátečnímu CME gapu (118 014 USD). Po jeho vyplnění budu sledovat sentiment na trhu. Očekával bych, že se vyplní i zbylé CME gapy, které jsem před chvílí uvedl.
Také sázím na tlak medvědů na snížení ztrát na opcích. I když tam se jedná o právo a ne o povinnost smlouvu uplatnit. Klidně se také nemusí stát nic. Vypadá to, že i přes množství signálů pro další růst mi z toho vychází hodně potenciálně krátkých pozic. Tak hlavně si nesmím zapomenout nastavit dobře SL.
Pro vás ale tento článek rozhodně není ani investiční radou nebo nějakou formou doporučení. Před vlastní investicí si udělejte svojí analýzu, definujte si strategii a tou se řiďte. DYOR.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO