Británie zažívá jednu z největších stávek na železnici. Omezeno je i londýnské metro

V Británii v úterý ráno začala největší stávka na železnici za posledních 30 let, zaměstnanci chtějí zejména vyšší mzdy a také zastavit propouštění. Protest, kterého se podle médií účastní desítky tisíc zaměstnanců drah a londýnského metra, svolal svaz britských železničních, námořních a dopravních odborů (RMT).

Asi na polovině železniční sítě bude přes den v provozu jen zhruba pětina vlaků. Lidem se proto doporučuje necestovat, pokud to není nutné. Abnormální nárůst poptávky hlásí provozovatelé alternativních taxislužeb Uber a Bolt, jejichž aplikace v Londýně ráno nezvládly nápor, uvedl server bulvárního listu The Sun.

Zajímavost :  Dopravní uzly Prahy. Na úpravu Sherwoodu, Bulhara nebo Kulaťáku padnou miliardy

Železniční infrastrukturu v Británii vlastní a provozuje společnost Network Rail. Její šéf Andrew Haines BBC řekl, že firma se snažila udělat maximum, aby stávce zabránila, ale že poslední rok a půl jednání mezi firmou a odboráři ze svazu RMT nepřinesl přijatelné řešení ohledně změn, výše mezd ani propouštění.

Odboráři úterníprotest v Británii považují za největší stávku na železnici v moderní historii. Počítají s účastní více než 50 000 členů svazu RMT a ze třinácti železničních společností. Dalších 10 000 zaměstnanců stávkuje v londýnském metru.

Úterý je prvním ze tří dnů, kdy se bude v Anglii, Skotsku a ve Walesu na železnici stávkovat – další protesty odboráři naplánovali na čtvrtek a na sobotu. V mnoha oblastech nebude železniční spojení fungovat vůbec, například severně od Glasgowa či Edinburghu, do Swansea ve Walesu, do Penzance v Cornwallu či do velšského přístavního města Holyhead.

Zajímavost :  Neplatné bankovky přijmou i vkladomaty. Máme seznam

V částech Spojeného království budou služby fungovat kratší část dne a někde budou poslední dálkové spoje vyjíždět už v odpoledních hodinách.

Do stávky se odděleně zapojili i zaměstnanci londýnského metra. Ti jsou nespokojeni zejména s důchody a snižováním počtu zaměstnanců.

Celý článek zde