Britská ekonomika se v listopadu dostala nad úroveň před pandemií

Londýn – Britská ekonomika v listopadu poprvé překonala úroveň z doby před začátkem pandemie nemoci covid-19. Hrubý domácí produkt (HDP) se v listopadu ve srovnání s předchozím měsícem zvýšil o 0,9 procenta, což je více, než čekali analytici. Byl zároveň o 0,7 procenta vyšší než v únoru 2020. Oznámil to dnes britský statistický úřad (ONS).

Existují však obavy, že po rozšíření koronavirové varianty omikron a po nových protiepidemických opatřeních vlády růst opět zpomalí.

„Ekonomika měsíc před úderem omikronu silně rostla, přičemž architekti, maloobchodníci, kurýři a účetní měli skvělý měsíc,“ uvedl hlavní ekonom statistického úřadu Grant Fitzner. „Stavebnictví se také zotavilo po několika slabých měsících, protože množství základního materiálu bylo dostupnější.“

Zajímavost :  ČSÚ zveřejní data o vývoji prosincové inflace a průměrné inflaci za celý rok

Podle analytiků společnosti Capital Economics britské hospodářství podpořil růst o 3,5 procenta v sektoru stavebnictví. Podle nich pomohlo k vysoké aktivitě ve stavebnictví také neobvykle suché počasí. Zlepšila se však i produkce zpracovatelského sektoru a zrychlila ekonomická aktivita u odborných profesí, zřejmě díky přesunu architektonických a inženýrských činností z prosince.

Ekonomové očekávali, že HDP v listopadu vzroste o 0,4 procenta, uvedl server BBC.

Hlavní ekonom společnosti Pantheon Macroeconomics Samuel Tombs nicméně upozornil, že HDP v prosinci téměř jistě klesl, protože domácnosti v reakci na koronavirovou variantu omikron utlumily aktivitu. Údaje, jako je počet lidí v restauracích, využití dopravy a tržby kin, ukazují na snížení spotřebitelských výdajů za služby v minulém měsíci. Omikron ale také snížil nabídku práce. Tombs nicméně očekává, že omikron odezní téměř stejně rychle jako se objevil, a že v únoru se ekonomika opět vzpamatuje.

Zajímavost :  Inflace v USA je nejvyšší za posledních 40 let

Statistický úřad rovněž dodal, že na čtvrtletní bázi ekonomika Británie v posledních třech měsících dosáhne či překoná úroveň před covidem, tedy úroveň z posledních třech měsíců roku 2019, pokud HDP v prosinci stoupl nejméně o 0,2 procenta a pokud nedojde k revizi údajů za říjen a listopad směrem dolů.

Celý článek zde |