Brusel vyšetřuje státní podporu, kterou chystá Česko pro digitální televizní vysílání

Evropská komise zahájila hloubkové šetření státní podpory, kterou Česko hodlá poskytnout provozovatelům zemského digitálního televizního vysílání, mimo jiné i České televizi. Šetření má posoudit, zda je pomoc v souladu s pravidly Evropské unie pro státní podporu, uvedla komise v pátečním sdělení. Zahájením šetření se nepředjímá jeho výsledek.

Komise má na základě svého předběžného posouzení pochybnosti o tom, zda je opatření v souladu s pravidly Evropské unie. Z tohoto důvodu se rozhodla zahájit hloubkové šetření a bude nyní dál zkoumat, zda jsou její obavy opodstatněné. Při hloubkovém šetření mají všechny zainteresované strany možnost předložit připomínky.

Příjemci opatření by byli čeští provozovatelé veřejnoprávního vysílání, a to Česká televize a dva soukromí provozovatelé digitálního televizního vysílání, České radiokomunikace a Digital Broadcasting.

Zajímavost :  Objem devizových rezerv České národní banky ke konci května klesl...

Loni v červenci Česko sdělilo Evropské komisi záměr kompenzovat provozovatelům digitálního televizního vysílání náklady na souběžné vysílání. Cílem opatření s rozpočtem zhruba 473 milionů korun je zajistit, aby provozovatelé digitálního televizního vysílání uvolnili pásmo 700 megahertzů ze služeb pozemního vysílání. Opatření má pokrýt výdaje na modernizaci infrastruktury a provoz modernizovaných sítí souběžně s původními po dobu souběžného vysílání.

„V této fázi má komise na základě svého předběžného posouzení pochybnosti o tom, zda je opatření v souladu s pravidly Evropské unie pro státní podporu,“ uvádí se ve sdělení Evropská komise. Proto komise přistoupila k hloubkovému šetření.

Zajímavost :  Drahé cigarety vrací kuřáky na černý trh. Loni si tam koupili půl miliardy tabákových výrobků. Ještě hůř je na tom Francie

Evropská komise se při vyšetřování zaměří hlavně na čtyři body. Jejím cílem je určit, zda opatření motivuje provozovatele digitálního televizního vysílání k tomu, aby vynaložili náklady na modernizaci sítí a souběžného vysílání televizních programů, a zda přináší podstatné zlepšení, které by trh sám o sobě bez veřejné podpory nezajistil.

Bude také zjišťovat, zda je pomoc nejvhodnějším nástrojem k zajištění hladkého uvolnění pásma 700 megahertzů a obsahuje dostatečné záruky k zajištění toho, aby byla výše podpory omezena na nezbytné minimum.

Zajímavost :  Americká centrální banka zvýšila svou základní sazbu nejvíce za posledních 28 let

Celý článek zde