Bývalý japonský premiér Abe zemřel, podlehl vážným zraněním po atentátu

Japonský expremiér Šinzó Abe zemřel v 10:03 středoevropského letního času, potvrdila nemocnice v prefektuře Nara, kam byl politik převezen poté, co ho postřelil atentátník. Abe utrpěl hluboká zranění na pravé straně krku a také ránu, která zasáhla jeho srdce. Příčinou smrti bylo vykrvácení, uvedl na tiskové konferenci jeden z lékařů.

Atentátník Abeho postřelil přibližně v 11:30 místního času (3:30 středoevropského letního času) postřelen během politické kampaně v prefektuře Nara na západě Japonska. 

Zajímavost :  České firmy si vloni oblíbily cloud, využívá ho už skoro polovina z nich. Frčí hlavně Microsoft 365, míní expert na digitalizaci

„Je to barbarský čin uprostřed volební kampaně, která je základem demokracie, a je naprosto neodpustitelný,“ uvedl k atentátu japonský premiér Fumio Kišida.

Motiv muže podezřelého z činu není jasný. Podezřelý, kterého média označují jako bývalého člena námořních sil Tecuju Jamagamiho, nebyl podle NHK s Abem spokojený a chtěl ho zabít. Agentura Kjódó s odvoláním na své policejní zdroje ale uvedla, že podezřelého k činu nevedla zášť vůči politickému přesvědčení bývalého premiéra. Jednačtyřicetiletý muž k útoku zřejmě použil podomácku vyrobenou zbraň.

Zajímavost :  Boris Johnson opouští britskou ekonomiku v době mohutné krize. Jsme na hraně recese, obávají se odborníci

Abe byl nejdéle sloužícím japonským premiérem. V čele vlády stál v letech 2006 až 2007 a od roku 2012 do září 2020, kdy odstoupil. O měsíc dříve ohlásil, že kvůli zdravotnímu stavu hodlá podat demisi.

Skupina útočníků zastřelila haitského prezidenta Moïseho

Video se připravuje …

Čin odsoudilo mnoho světových politiků, včetně amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena, australského premiéra Anthony Albanese či tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen.

„Jsem šokován odporným a zbabělým útokem na bývalého japonského premiéra Šinzóa Abeho. Důrazně odsuzuji jakýkoli druh násilí, zejména politicky nebo ideologicky motivovaný,“ uvedl tehdy v prohlášení český premiér Petr Fiala.

Britský premiér Boris Johnson a francouzský prezident Emmanuel Macron dříve prohlásili, že je útok hluboce šokoval. Moskva útok odsoudila a označila jej za otřesný čin a „teroristický akt“.

Profesor politologie na tokijské univerzitě Waseda Airo Hino uvedl, že taková střelba nemá v Japonsku obdoby. „Nikdy se nic podobného nestalo,“ řekl. Politické násilí je v Japonsku, zemi s přísnými předpisy o držení zbraní, vzácné. Téměř nulová tolerance podle odborníků přispívá k mimořádně nízkému počtu trestných činů se zbraní. Mezi několik málo výjimek patří brokovnice pro lov a sport. I v tomto případě musí budoucí majitelé absolvovat kurzy a složit písemné i praktické zkoušky či psychologické vyšetření, uvedl list The Guardian.

Celý článek zde