Cathie Woodová: Zvyšování úroků Federálním rezervním systémem je velkou chybou

Zakladatelka společnosti Ark Investment Management a také velká zastánkyně kryptoměn Cathie Woodová o víkendu zveřejnila svůj názor na úpravu úrokových sazeb Federálního rezervního systému.

V sérii tweetů během víkendu Cathie Woodová uvedla, že si americká centrální banka svými plánovanými úpravami sazeb doslova “zahrává s ohněm”.

Kritika kroků Fedu

Minulý měsíc upravil Fed úrokovou sazbu pouze opravdu mírně, kdy došlo k jejímu navýšení z 0,25 % na 0,5 %, což pro většinu spotřebitelů, kteří stále trpí inflací ve výši téměř 8 procent, nemá žádný velký význam.

Po zprávě o zaměstnanosti z 1. dubna vzrostl výnos dvouletých dluhopisů (poprvé od roku 2007) nad výnos 30letých dluhopisů. Woodová nabídla svůj pohled na to, proč je zvyšování úrokových sazeb “velkou chybou”.

V souvislosti s tímto “převrácením” výnosových křivek napsala:

“VÝNOSOVÁ KŘIVKA OD 10 LET DO 3 MĚSÍCŮ JE STRMÁ, PROTOŽE FED ohlašuje AGRESIVNÍ ZVYŠOVÁNÍ ÚROKOVÝCH SAZEB TVÁŘÍ V TVÁŘ INFLACI, KTERÁ BYLA PODNÍCENA NABÍDKOVÝMI ŠOKY. INFLACE JE VYSOCE AGRESIVNÍ DANÍ, KTERÁ NIČÍ KUPNÍ SÍLU A SPOTŘEBITELSKÝ SENTIMENT.”

Dodala, že spotřebitelský sentiment v Americe je v současné době nižší, než byl v době hluboké pandemie. Vrátil se na úroveň, která následovala po finanční krizi v roce 2008, a není daleko od historických minim z 80. let, kdy inflace a úrokové sazby dosahovaly dvouciferných hodnot a pokračovala:

“V KAŽDÉM Z TĚCHTO OBDOBÍ EKONOMIKA PODLEHLA RECESI. EVROPA A ČÍNA SE TAKÉ NACHÁZEJÍ V OBTÍŽNÉ SITUACI. ZDÁ SE, ŽE FED SI ZAHRÁVÁ S OHNĚM.”

Federální rezervní systém už v podstatě nemá žádné další možnosti a musí opět zvýšit úrokové sazby, nicméně recese se v tuto chvíli zdá být nevyhnutelná.

Zajímavost :  Apple začne rozpoznávat nahotu ve svých zařízeních, bude před ní varovat dětské uživatele

“Zlatý brouk” Peter Schiff reagoval slovy, že Fed se zvýšením sazeb čekal příliš dlouho, a dodal, že je sice pravda, že směřujeme k recesi, ale Fed by měl sazby zvýšit i tak, protože inflace se ještě zhorší.

Zájem o “bezpečné přístavy” roste

V dobách ekonomických potíží a vysoké inflace se chytří investoři často zaměřují na aktiva uchovávající hodnotu neboli “bezpečné přístavy”. Nejoblíbenějším aktivem tohoto typu na světě je zatím stále zlato, které od začátku roku posílilo o 5 %. Zlata se v současné době obchoduje za 1 917 USD za unci, což je o 12,3 % více než loni ve stejnou dobu.

Zajímavost :  Dobré ráno: Vianočné čítanie s Robertom Rothom

A fanoušci kryptoměn zase velmi dobře ví, že uplynulém týdnu se také zvýšila cena bitcoinu. Za poslední měsíc si BTC připsal 17,8 % a v době psaní článku se toto aktivum obchoduje za 46 125 USD. To je poměrně blízko hodnotám, na kterých se nacházelo na začátku letošního roku.

Závěr

Americký Fed zvýšil úrokové sazby a během letošního roku je v plánu ještě šest dalších zvyšování. Ceny v USA rostou tempem, které jste neviděli několik desetiletí a nevypadá to, že by se situace měla uklidnit. Není to snad ale právě ta situace, pro kterou kdysi Sastoshi Nakamoto vynalezl bitcoin?

Zajímavost :  Pražská burza po čtyřech dnech posílila. Rostly akcie Erste

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Celý článek zde |