Cena BTC dosáhla pětiměsíčního maxima – Co se vyplatí sledovat?

Bitcoin (BTC) je ve vrcholné formě a do nového týdne vstupuje se ztrátou necelých 15 % z historických maxim. Klasický koktejl faktorů položil základy pro finále 4. čtvrtletí, které analytici nyní směle přirovnávají k bull runům z let 2013 a 2017. 

Altcoiny zaostávají před „bitcoinovou sezónou“

Se začátkem týdne to pro obchodníky s bitcoiny vypadá růžově, čtyřměsíční maxima z minulého týdne jsou zpět a překonána. S výjimkou kuriózní anomálie na burze Bitstamp, kde došlo k chvilkovému propadu na 51 000 USD, klidný víkend zachoval předchozí zisky.

Nyní se zdá, že se chystá útok na konečnou rezistenci pod historickými maximy 64 500 USD, a cenová akce BTC tak účastníky trhu těší. Za silou Bitcoinu však stojí ještě jeden aspekt. Ten, který by mohl v krátkodobém horizontu zachovat další růst.

Altcoinům se nedaří, což vede k předpovědím o „bitcoinové sezóně“ před tím, než se později opět objeví nějaká forma „altsezóny“. To by se tak mohlo stát až v roce 2022. Situace je patrná zejména u Ethere (ETH), největšího altcoinu podle tržní kapitalizace, který je nyní vůči BTC nejníže od začátku srpna.

ETH/BTC 1denní svíčka (Bitstamp) | Zdroj: TradingView

„Jsi tady“

Pokud jde o cenovou akci BTC, je třeba hodně potěšit bitcoinery. Jak ví každý dlouholetý obyvatel krypto Twitteru, i ty nejneočekávanější pohyby na BTC/USD mohou uspokojit sentiment jen na tak dlouho, než se investoři začnou dožadovat více.

Zajímavost :  Volby 2021 přehledně: Nové mandáty, chybující průzkumy, vítězové a poražení

O tom, kam až by cena BTC mohla stoupnout, se intenzivně diskutuje, a zatímco někteří tvrdí, že 200 000 nebo dokonce 300 000 dolarů je „naprogramováno“, jiní již ztrácejí víru a tvrdí, že tento cyklus nemůže být jako dva předchozí.

Zdá se však, že porovnání let po vyhoření přináší téměř jednomyslný verdikt ohledně šancí Bitcoinu – hlavní vzestup k vyhoření na vrchol teprve začne. Například zářijový propad pod 40 000 USD je opakováním podobných událostí z let 2013 a 2017. Ty přišly bezprostředně před startem a působily jako „konečná“ past na medvědy.

Jeden den btc, zpracováno 31 miliard dolarů

V průběhu býčího období 2020-2021 se hodně pozornosti soustředilo na základy sítě, ale je toho víc. Vzhledem k tomu, že hashrate a obtížnost se téměř zotavily a blíží se historickým maximům, čerstvé údaje ukazují, že i další aspekty Bitcoinu zaznamenávají vlastní rekordy.

Zajímavost :  Nedostatek čipů překonává dopady pandemie. V Česku se kvůli tomu nevyrobí 250 tisíc aut

Tento týden jde o kapacitu sítě a škálování, to vše v řetězci, ještě před započtením Lightning Network.

Jak poznamenal analytik Kevin Rooke, během jediného dne minulého týdne Bitcoin zpracoval hodnotu přes 30 miliard dolarů.

Graf denního objemu transakcí bitcoinu | Zdroj: Kevin Rooke/Twitter

Působivou transformaci doprovází konzistence nákladů – poplatky za transakce s Bitcoinem zůstávají nízké.

Otázky týkající se GBTC

Odpočítávání do rozhodnutí o burzovně obchodovaném fondu (ETF) na BTC tento týden pokračuje, ale je schválení již „zaplaceno“?

Zatímco americký regulační orgán Securities and Exchange Commission (SEC) posunul termín rozhodnutí o osudu spotových Bitcoin ETF na listopad, tento měsíc se dočkáme rozhodnutí v případě ETF produktů založených na futures.

Ty vzbudily stejnou měrou chválu i kritiku, přičemž otazník visí také nad osudem stávajících institucionálních nástrojů pro bitcoin, zejména těžké váhy trhu, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC).

Graf GBTC Premium | Zdroj: Bybt.com

Na pozadí rychle rostoucí ceny Bitcoinu se GBTC nadále obchoduje s výrazným diskontem vůči spotovému kurzu a tento trend se v posledních týdnech jen prohloubil. Pokud ETF dostanou zelenou, analytici tvrdí, že do nich bude proudit stále více kapitálu, a to dlouho předtím, než Grayscale sám převede své fondy na ETF.

Udržitelná chamtivost?

Podle měřiče sentimentu Crypto Fear & Greed Index je nejnovější vzestup cen BTC pevně zakořeněn v udržitelném růstu. To kontrastuje s normou, pohyby na maxima, a zejména v blízkosti historických maxim, mají tendenci vidět, jak Index dosahuje „extrémní chamtivosti“. To zase naznačuje neudržitelný trh, který se snadno destabilizuje a vyvolá cenovou korekci.

Zajímavost :  Prezident není v dobrých rukou, prohlásil Vystrčil. S takovým jednáním by nesouhlasil

Zatím, i když je blízko 57 000 USD, měří Fear & Greed pouze 71/100 – spíše „chamtivost“ než „extrémní chamtivost“ a stále daleko od klasické oblasti vrcholu 95/100 a výše.

Crypto Fear & Greed Index k 11. říjnu | Zdroj: Alternative.me

Říjen nicméně přinesl významné změny v sentimentu. Například 30. září, tedy před pouhými dvěma týdny, naměřil index 20/100 – „extrémní strach“.

Přidejte se na náš oficiální discord server ZDE.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO