Ceny bydlení rekordně rostou. Česko je první v Evropě

Ceny bytů a rodinných domů v Česku rychle rostly i ve třetím čtvrtletí roku 2021. Podle dnes zveřejněných dat Eurostatu meziročně zdražily v průměru o 22 %, což je vůbec nejrychlejší růst v Evropské unii. V předešlém čtvrtletí jsme byli s meziročním růstem o 14,5 % v Evropě čtvrtí.

„Za posledních pět let byty v Česku podražily o 76 %, za posledních deset pak na dvojnásobek. Bydlení je tak stále draží a s ohledem na vývoj kupní síly domácností je méně dostupné. Samozřejmě je třeba brát v úvahu, že jde o průměrná čísla za celou zemi, a proto je pravděpodobné, že například situace v Praze nebo v Brně je ještě vyostřenější,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB.

Jen o něco pomaleji než v Česku rostly ceny bydlení ve třetím čtvrtletí roku 2021 v Litvě (18,9 %), Estonsku (17,3 %), v Nizozemsku (16,9 %) a v Litvě (12 %). Naopak nejpomalejší růst zaznamenaly na Kypru (2,2 %), v Itálii a ve Španělsku (shodně 4,2 %). Průměr za celou EU byl 9,2 %. Sousední Německo hlásí růst o 12 %, Polsko o 8,9 %, Rakousko o 12,9 % a Slovensko o 8 %.

Zajímavost :  Evropská komise chce zařadit jádro a zemní plyn mezi zelené investice

Když porovnáme druhé a třetí čtvrtletí roku 2021, stouply ceny nemovitostí k bydlení v Česku o 7,3 %, což byl také nejrychlejší růst v EU. Průměr za celou unii dosahoval 3,1 %.

Dostupnost vlastního bydlení se nyní zhoršuje kvůli rostoucím cenám nemovitostí i kvůli rostoucím úrokům u hypoték. Roste tak atraktivita nájemního bydlení. Zvláště to platí pro velká města, kde je dostupnost vlastního bydlení nejhorší a naopak nabídka nájemních bytů je tam velká.

Zajímavost :  Francouzský miliardář Drahi přikoupil akcie operátora BT. Britové se obávají úplného převzetí

Například hypoteční makléř Golem Finance spočítal, že v Praze, kde je dostupnost vlastního bydlení v Česku zdaleka nejhorší, je na pořízení průměrného bytu potřeba 11,65 ročních čistých příjmů průměrné domácnosti. Naproti tomu v Ústeckém kraji stačí 4,09 takových příjmů. Průměr za celou republiku je 8,64. Před pěti lety, na konci roku 2016, jsme byli 5,82 čistého ročního příjmu.

Zdroj: Golem finance

Dostupnost vlastního bydlení – vývoj v čase u průměru za celé Česko a poslední, listopadový výpočet podle krajů.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,… Další články autora.

Zajímavost :  Nizozemsko zavádí lockdown. Těsně před Vánoci zavřou téměř všechny obchody

Vytisknout

Celý článek zde |