Ceny ropy kvůli obavám z inflace a koronaviru v Číně klesají

Londýn – Ceny ropy na počátku nového týden klesají o více než dva dolary. Mohou za to obavy o další vývoj poptávky kvůli hlášení o nových případech nemoci covid-19 v Pekingu a dalšímu zvyšování úrokových sazeb v USA v reakci na vysokou inflaci. Ztráty částečně zmírňují omezené globální dodávky.

Kolem 16:40 SELČ cena severomořské ropy Brent klesala o 1,75 procenta na 119,88 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI se ve stejnou dobu snižovala o 1,72 procenta na 118,6 dolaru za barel.

Nejlidnatější městský obvod v čínské metropoli Pekingu připravuje tři kola plošného testování obyvatel na koronavirus. Podle úřadů jde o reakci na nové případy nákazy spojené s barem sídlícím v obvodu. Hromadné testování má trvat do středy.

Zajímavost :  Dolar dnes posiluje, vystoupal na téměř čtyřtýdenní maximum. Meziroční růst...

Páteční zpráva ukázala, že inflace ve Spojených státech v květnu činila 8,6 procenta, což byl nejvyšší údaj od roku 1981. To vyvolalo obavy mezi investory, že centrální banka USA (Fed) by mohla zpřísňovat svoji měnovou politiku delší dobu, a způsobit tak prudké zpomalení ekonomiky. Nejbližší rozhodnutí měnového výboru Fedu o sazbách bude zveřejněné ve středu.

Ceny ropy v letošním roce prudce rostou kvůli invazi Ruska na Ukrajinu, která prohloubila obavy o dodávky, a zotavení poptávky po ropě po koronavirových omezeních. Cena ropy Brent v březnu stoupla až na 139 USD, nejvýše od roku 2008. Minulý týden ceny vzrostly o více než jedno procento.

Zajímavost :  Rezník môže vyťažiť zo sporov v koalícii. Spoločný kandidát asi nebude

Dodávky ropy současně zůstávají napjaté. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci nejsou schopni v plné míře plnit slíbené zvýšení těžby kvůli nedostatku kapacit u mnoha producentů, sankcím vůči Rusku a nepokojům v Libyi, které snížily těžbu v zemi zhruba o polovinu, napsala agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent srpen 119,88 122,01
New York – NYMEX WTI červenec 118,60 120,67

Celý článek zde |