Ceny ropy po rozhodnutí OPEC+ zachovat současnou těžbu rostou

Londýn – Ceny ropy dnes výrazně rostou, protože členové skupiny OPEC+ odmítli výzvu Spojených států k dalšímu zvýšení těžby ropy a setrvali u svého dosavadního plánu těžby, i když se poptávka po ropě blíží úrovni před pandemií.

Kolem 17:00 SEČ cena severomořské ropy Brent rostla o 2,9 procenta na 82,88 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 3,4 procenta na 81,51 dolaru za barel.

Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci v čele s Ruskem, tedy skupina známá jako OPEC+, se ve čtvrtek dohodli, že se budou držet svého plánu a od prosince budou nadále zvyšovat těžbu o 400.000 barelů denně. Nevyslyšeli tak výzvu amerického prezidenta Joea Bidena k výraznějšímu zvýšení těžby, které by zbrzdilo růst cen.

Zajímavost :  Lekárov bez rúšok nemá kto kontrolovať, vedenie ich rieši až po sťažnosti pacientov

Bílý dům po zasedání OPEC+ uvedl, že Washington zváží řadu nástrojů, které má k dispozici, aby zajistil přístup k cenově dostupné energii. Je mezi nimi i možnost uvolnění ropy ze strategických ropných rezerv.

„Trhy vědí, že uvolnění strategických rezerv může mít jen dočasný efekt na pokles ceny na promptním trhu a není trvalým řešením nerovnováhy mezi nabídkou a poptávkou,“ řekl analytik Rystad Energy Bjornan Tonhaugen. Naštěstí pro spotřebitele nebude podle něj současný deficit na trhu s ropou trvat dlouho, podle všechno přetrvá do prosince.

Zajímavost :  Zpřísnění poskytování hypoték není překvapivé, banky to již dodržují, tvrdí experti

Ceny ropy se nedávno dotkly nejvyšší hodnoty za sedm let. Tento týden ale po zprávě o zvýšení zásob v USA a známkách toho, že vysoké ceny by mohly podpořit růst těžby v jiných zemích, klesly. Ropa Brent tento týden ztrácí zhruba 2,5 procenta a WTI více než tři procenta, uvedla agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent leden 82,88 80,54
New York – NYMEX WTI prosinec 81,51 78,81

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO