Ceny ropy se v obavách o poptávku dál snižují, Brent je pod 99 dolary

Londýn/New York – Ceny ropy dnes pokračují v poklesu, na trhu přetrvávají obavy ze slabé poptávky. Severomořský Brent kolem 18:30 SELČ vykazoval pokles o 0,8 procenta přibližně na 98,70 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela 0,4 procenta asi na 95,40 dolaru za barel.

V úterý se ceny propadly o více než sedm procent. Investoři se obávají, že zpřísňování měnové politiky v reakci na vysokou inflaci by mohlo podkopat růst světové ekonomiky i globální poptávku po pohonných hmotách.

Zajímavost :  Šeliga: Konflikt Sulíka a Matoviča prerástol do rozmerov, že časť koalície nerieši nič iné

Dnešní zpráva o překvapivě vysoké červnové inflaci ve Spojených státech podpořila očekávání, že americká centrální banka (Fed) tento měsíc přikročí k dalšímu výraznému zvýšení úrokových sazeb.

Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) navíc oznámil, že zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o 3,3 milionu na 423,8 milionu barelů. Analytici v anketě agentury Reuters naopak předpovídali pokles zásob, a to 154.000 barelů.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) snížila odhad letošního růstu celosvětové poptávky po ropě o 200.000 barelů denně. Předpokládá nyní, že poptávka se letos zvýší o 1,7 milionu barelů denně a příští rok o dalších 2,1 milionu barelů denně.

Zajímavost :  Německo hodlá uzavřít smlouvy o solidaritě v oblasti energetické bezpečnosti se všemi...

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent září 98,72 99,49
New York – NYMEX WTI srpen 95,44 95,84

Reklama

Celý článek zde |