Ceny ropy vystoupaly kvůli geopolitickému napětí na sedmileté maximum

Londýn – Ceny ropy dnes vystoupaly na sedmileté maximum. Geopolitické napětí zvyšuje obavy ohledně plynulosti dodávek.

Kolem 18:15 SEČ si cena severomořské ropy Brent připisovala 1,7 procenta na 90,85 dolaru za barel. Dříve během seance vystoupala až na 91,70 dolaru. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 1,4 procenta na 87,80 dolaru za barel. Oba druhy ropy se blíží k šestému ziskovému týdnu za sebou.

Růst ceny ropy podporují obavy, že by ukrajinská krize mohla narušit trhy s energiemi. V situaci, kdy Rusko shromáždilo vojska u ukrajinských hranic, přislíbili americký prezident Joe Biden a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová spolupráci na zajištění energetické bezpečnosti Evropy i Ukrajiny.

Zajímavost :  Provoz největšího uhelného přístavu světa bude do roku 2040 stoprocentně závislý na obnovitelných zdrojích. Australský Newcastle projde řadou dalších změn

Trh dále vyhlíží setkání skupiny OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu a její spojence v čele s Ruskem. Jednat budou 2. února. Skupina velkých těžařů pravděpodobně setrvá na plánovaném zvýšení cílové produkce ropy na březen, sdělilo několik obeznámených zdrojů agentuře Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent březen 90,85 89,34
New York – NYMEX WTI březen 87,80 86,61
Zajímavost :  Živelní škody stály pojišťovny 6,5 mld. Kč, meziročně o 117 % víc

Reklama

Celý článek zde |