Ceny zlata klesají, Fed snižovat úrokové sazby hned tak nebude

Ceny zlata v pondělí v asijském obchodování klesly a prohloubily ztráty z předchozího týdne. V důsledku kombinace silných údajů z trhu práce a jestřábích signálů Federálního rezervního systému (Fed) totiž trhy již s brzkým snížením úrokových sazeb aktuálně nepočítají.

Cena žlutého kovu prudce klesla z maxim více než 2 060 USD za unci na hodnoty kolem 2 023 dolarů (údaj platný v době psaní článku). Dolar v pondělí pak vystřelil na téměř dvouměsíční maximum.

Zlato ztrácí půdu pod nohama

Ztráty zlata byly zpočátku vyvolány výrazně silnějším než očekávaným lednovým údajem o mzdách (mimo zemědělský sektor). Ten ukázal pokračující odolnost největší světové ekonomiky, což dává Fedu větší prostor pro delší udržování vyšších sazeb.

Předseda Fedu Jerome Powell pak v nedělním rozhovoru uvedl, že banka bude i nadále obezřetná při zvažování případného uvolnění měnové politiky v letošním roce. Odolnost americké ekonomiky jí totiž dává větší prostor pro delší udržení vyšších sazeb.

Zajímavost :  SaS presúva voľbu šéfa strany na neskôr. O posť predsedu majú záujem Gröhling aj Viskupič

Jeho komentáře do značné míry zopakovaly postoj Fedu, že se zahájením uvolňování politiky nespěchá, a přiměly obchodníky ještě více omezit sázky na brzké snížení úrokových sazeb.

Nástroj CME Fedwatch ukázal, že obchodníci nyní téměř zcela zrušili sázky na březnové snížení sazeb a výrazně omezili sázky na květnové snížení sazeb. Několik analytiků také uvedlo, že očekávají, že banka začne snižovat sazby až v červnu.

Perspektiva vyšších a dlouhodobějších úrokových sazeb je pro zlato špatnou zprávou, protože vyšší sazby zvyšují oportunitní náklady na nákup zlata.

Přesto žlutý kov v posledních seancích zaznamenal určitou podporu ze strany zvýšené poptávky po bezpečných přístavech. Zejména pak v souvislosti se zhoršujícím se konfliktem na Blízkém východě.

Zajímavost :  Brusel prešetruje právo na hotovosť na Slovensku. Európska centrálna banka upozornila, že zákon je v rozpore s európskou legislatívou

Zlato si tak zatím z velké části stále udržuje support na úrovni 2 000 USD za unci. Spotové ceny jsou stále na dohled od rekordních maxim dosažených na konci roku 2023.

Měď podpořily obavy z chilských dodávek

Ceny mědi v pondělí mírně vzrostly kvůli obavám z možného přerušení dodávek v Chile. Tyto obavy pramení ze smrtících požárů, které tuto jihoamerickou zemi aktuálně sužují. Futures na měď s expirací v březnu vzrostly o 0,3 % na 3,8293 USD za libru.

Jakékoli další zisky mědi brzdily také přetrvávající obavy ze zpomalení poptávky v Číně, která je největším dovozcem mědi.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  Prezidentkinu návštevu Ameriky komplikuje vírus. Pozitívny test ju prinútil zrušiť program jej cesty

Doporučujeme ke čtení také :