Čerpací stanice ve Španělsku musí ode dneška dávat slevy na pohonné hmoty

Podle místního tisku se dnes na mnohých čerpacích stanicích tvořily fronty, protože část automobilistů odložila nákup paliva až na den, kdy začne platit sleva. V pátek také řidiči obvykle kupují pohonné hmoty před víkendem. Podle deníku El Mundo například řetězec Repsol zaznamenal pětkrát více transakcí než v předchozích dnech. Čerpací stanice tak měly kvůli vysokému počtu zákazníků problémy s fungováním pokladních systémů.

Sleva na pohonné hmoty je součástí balíku opatření, jímž se španělská vláda snaží částečně ulevit lidem od narůstajících cen pohonných hmot a dalšího zboží či energií. Ceny nyní zvýšila zejména válka na Ukrajině.

Vláda původně slevu 20 centů na litr pohonných hmot slíbila minulý týden dopravcům, jejichž část od poloviny března stávkovala. Tento týden vláda oznámila, že slevu rozšíří na všechny občany. Stávku dopravců nicméně tímto krokem neukončila. Menší svaz dopravců, který ji 14. března zahájil, v ní pokračuje.

Zajímavost :  Umělá špička prstu dává robotům téměř lidské vnímání doteku. Mohla by být využita pro vývoj sofistikovaných protéz

Ze slevy 20 centů zaplatí 15 centů stát a pět distributoři pohonných hmot. Opatření zatím bude platit do 30. června.

Provozovatelé čerpacích stanic si ale stěžují, že budou muset zpočátku dotovat celou slevu, než jim vláda část vrátí. „Většina jsou malí a střední podnikatelé, kteří nemohou odvést daňovému úřadu víc než 1000 eur denně. Mnozí pohrozili, že budou muset zavřít, než jim vláda slevu vrátí,“ citoval deník ABC šéfa španělské konfederace čerpacích stanic CEES Nacha Rabadána. Ve Španělsku provozují asi 70 procent čerpacích stanic malí a střední podnikatelé.

Zajímavost :  Poručík Azova: Rokovať s ruskými zvermi nemá zmysel, ukázali sme, ako sa im postaviť

„Každý prodaný litr bude znamenat méně kapitálu na nákup,“ postěžoval si Manel Montero, šéf holdingu Grupo Moure, který provozuje myčky a levné benzinky. Podle něj nové opatření ohrožuje likviditu až 4000 benzinek.

Některé čerpací stanice ve Španělsku podle deníku ABC ode dneška také začaly k vládou požadovanému odpočtu nabízet různé slevy na litr pohonných hmot klientům, kteří mají jejich věrnostní kartu. Například u benzinek společnosti Cepsa či Repsol to bude navíc deset centů na litr, společnost BP dá slevu až 14 centů na litr dopravcům podle velikosti jejich vozového parku.

Vysoké ceny pohonných hmot jsou velkým tématem také v Česku. Podle dat společnosti CCS činila v březnu průměrná cena za litr 46 korun. Šlo o výrazné zdražení, od října loňského do února letošního roku se totiž držela mezi 35 a 37 korunami za litr.

Zajímavost :  Ruský veľvyslanec začal dávať rozhovory. V kontakte je najmä s opozíciou

Celý článek zde