Česká ekonomika letos poroste o 2,3 procenta. MMF i kvůli válce zhoršil odhad růstu

Navzdory zhoršení výhledu je MMF ohledně letošního vývoje české ekonomiky optimističtější než české ministerstvo financí. Na příští rok počítá nejnovější prognóza fondu se zrychlením tempa růstu české ekonomiky na 4,2 procenta. Fond rovněž předpověděl, že inflace v ČR se letos vyšplhá na devět procent, zatímco loni činila 3,8 procenta. Na příští rok měnový fond očekává pokles inflace na 2,3 procenta.

Zajímavost :  Tesla otevřela u Berlína svou první továrnu v Evropě

České ministerstvo financí ve své dubnové prognóze snížilo odhad růstu české ekonomiky na letošní rok na 1,2 procenta z lednového odhadu 3,1 procenta. Odhad průměrné celoroční inflace naopak zvýšilo, a to na 12,3 procenta z dosud předpokládaných 8,5 procenta. Odhady jsou ale podle ministerstva v současné době velmi nejisté, zejména kvůli dopadům války na Ukrajině.

Zajímavost :  Zemřel soudní znalec, obžalovaný v kauze Metropolitního spořitelního družstva. Přitom mohl být osvobozen

Navzdory předpokládanému zpomalení hospodářského růstu počítá MMF v letošním roce s poklesem míry nezaměstnanosti v Česku na 2,5 procenta z 2,8 procenta v loňském roce. Příští rok fond očekává další pokles, a to na 2,3 procenta.

Očima guvernéra: Inflace

Video se připravuje …

Očima guvernéra: Inflace

Z nejnovějších odhadů MMF rovněž vyplývá, že Česká republika by letos měla vykázat nejpomalejší hospodářský růst ze zemí visegrádské čtyřky. V Polsku i Maďarsku by se měl hrubý domácí produkt (HDP) podle fondu zvýšit o 3,7 procenta. Na Slovensku pak MMF v letošním roce počítá s nárůstem ekonomiky o 2,6 procenta.

V příštím roce by měl růst na Slovensku zrychlit na pět procent, v Maďarsku a Polsku však MMF čeká zpomalení. V Maďarsku by se měl HDP napřesrok zvýšit o 3,6 procenta a v Polsku pouze o 2,9 procenta.

MMF snížil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,6 procenta z dříve předpokládaných 4,4 procenta. Hospodářské vyhlídky se podle fondu zhoršily zejména kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu a kvůli sankcím, kterými se západní země snaží přimět Rusko k ukončení agrese.

Celý článek zde