Česká měna mírně posílila vůči euru, k dolaru naopak oslabila

Praha – Česká měna na začátku týdne posílila vůči euru o haléř na 24,70 Kč/EUR. K dolaru naopak oslabila o dva haléře 22,55 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Koruna dnes po otevření trhů krátkodobě posílila na hladinu 24,56 Kč/EUR, následně ale směřovala opět k poklesu.

“Tam jí poslalo poslední zveřejnění spotřebitelských cen z minulého týdne, které překvapivě klesly až na meziroční hodnotu 6,9 procenta a otevřely tak cestu bankovní radě České národní banky k rychlejšímu snižování základní úrokové reposazby,” uvedl analytik Purple Trading Jaroslav Tupý. “Proinflační tlaky v ČR zřetelně slábnou, důležitý pro rozhodování bankovní rady bude ale údaj za lednovou inflaci, který by měl potvrdit klesající trend inflace,” doplnil.

“Koruna během dneška přichází o páteční zisky. Přeci jen už Česká národní banka zahájila cyklus snižování úrokových sazeb. Investorům je tak jasné, že úroková atraktivita koruny půjde v nejbližších týdnech směrem dolů,” řekla ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Zajímavost :  Demolice zavřené části Libeňského mostu začne na přelomu dubna a května

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 24,71 24,70
Kč/USD 22,53 22,55

Zdroj: Patria Online

Dolar stagnuje, euro se nachází mírně pod 1,1 USD

Americký dolar se dnes drží bez výraznějších změn. Na trhu přetrvává očekávání, že americká centrální banka (Fed) by již v březnu mohla zahájit zvyšování úrokových sazeb. Euro se kolem 17:00 SEČ prodávalo za zhruba 1,0950 USD, nacházelo se tak v těsné blízkosti svého pátečního závěru.

“Navzdory čtvrteční zprávě o překvapivě vysoké inflaci v USA roste přesvědčení investorů, že Fed pravděpodobně začne v brzké době snižovat úrokové sazby,” uvedl podle agentury Reuters analytik Jim Reid ze společnosti Deutsche Bank.

Zajímavost :  Spotřeba plynu v ČR byla loni nejnižší od 1994

Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v prosinci zrychlilo na 3,4 procenta z listopadových 3,1 procenta. Analytici přitom prosincovou inflaci odhadovali pouze na 3,2 procenta.

Páteční zpráva ministerstva práce nicméně ukázala, že výrobní ceny v USA v prosinci meziměsíčně klesly o 0,1 procenta, ačkoli analytici očekávali, že se o 0,1 procenta zvýší.

Britská libra kolem 17:00 SEČ vůči dolaru ztrácela zhruba 0,2 procenta na 1,2730 USD, zůstala však nedaleko svého dvoutýdenního maxima. Investoři nyní čekají na nové údaje o britské ekonomice, které budou zveřejněny v průběhu tohoto týdne a které budou zahrnovat data o inflaci, zaměstnanosti a maloobchodních tržbách. “Je to velký týden pro data z Británie,” uvedl analytik Jeremy Stretch ze společnosti CIBC Capital Markets.

Zajímavost :  Španělská policie podle médií koupí za 2,1 milionu eur samopaly CZ Scorpion

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO