České banky dusí kryptofirmy. My přitom regulaci vítáme, říká šéf české Binance

Některé zaběhlé české firmy z oboru například řeší, že jim už prakticky žádná z místní bank neotevře účet a ty stávající jim ruší. Mnohdy tak musí hledat řešení v zahraničí, i když tam jim vedou účty v eurech.

Na nový problém narazila i Binance, největší kryptoburza na světě. Banka Moneta totiž svým zákazníkům zakázala na Binance peníze posílat nebo je i přijímat. Prý kvůli obavě z podvodů.

„To je světový unikát. Nikdy jsme se ani já ani kolegové z ostatních regionů nesetkali s tím, že by specifická banka zablokovala transakce na Binance. Potkali jsme se samozřejmě s tím, že například francouzské banky blokovaly nějakou dobu všechny kryptoměnové burzy. Ale ne jen jednu,“ říká v podcastu KryptoSpace country manažer burzy Matt Okša.

Banky i české úřady, které se firmám příliš na pomoc nehrnou, argumentují tím, že jsou kryptoměny často využívány k podvodům či praní peněz.

To, že se podvody dějí, Okša nepopírá. „Podvodníci, kteří se vydávali za Binance, prý kontaktovali zákazníky Monety s tím, že jim buď poskytovali nějaké obchody s vysokou návratností nebo se přímo tvářili, že jsou zaměstnanci z oddělení podpory,“ říká.

Míra takových triků se podle něj v Česku nicméně neliší od jiných zemí. A hlavně se netýkají jen Binance. Podobné problémy řešil i polostátní ČEZ nebo společnost Agrofert.

je nezávislý projekt ekonomického novináře Petra Lukáče. Každý týden přináší rozhovory a analýzy ze světa bitcoinu, etheru a decentralizovaných financí. Nově si můžete jeho volnou část poslechnout i na stránkách E15.

Burza se prý snaží lidi co nejvíce vzdělávat, vytvořila navíc vlastní investigativní tým, který vede bývalý zaměstnanec Europolu, a který podobné případy vyšetřuje. Nebo čas od času pomáhá s otázkou kryptoměn i policii.

Nedůvěru vůči firmám fungujícím v oblasti kryptoměn často vzbuzuje i nedostatečná regulace. Přesná pravidla, která by měly české firmy v oboru splňovat, minimálně v Česku ale neexistují. Až v dubnu se bude na půdě Evropského parlamentu hlasovat o připravovaném balíčku MICA.

To by mohlo i podle Okši pomoci. „Jsme v takové šedé zóně, kde ta regulace není plně definovaná a není tu žádný licenční rámec, o který bychom se mohli opřít,“ říká. Pod MICA nově bude možné například pro kryptoměnové burzy získávat licence od centrální banky.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO