České Energo-pro loni skokově navýšilo zisk na 2,5 miliardy korun

Česká podnikatelská skupina Energo-pro, kterou vlastní podnikatel Jaromír Tesař, loni významně navýšila svou ziskovost. Čistý zisk vzrostl na 99,8 milionu eur (2,56 miliardy korun), zatímco o rok dříve byl výsledek záporných 1,1 milionu eur. K lepším výsledkům přispěla hlavně vyšší výroba vodních elektráren v Bulharsku a Gruzii a také růst cen elektřiny.

Jak dále vyplývá ze zveřejněné finanční závěrky, konsolidované tržby skupiny Energo-pro v loňském roce meziročně narostly o 41 procent na 1,07 miliardy eur (27,5 miliardy korun). Provozní zisk před odpisy (EBITDA) se zvýšil skoro dvojnásobně na 207 milionů eur. Značný podíl na růstu tržeb a zisku měla prodejní cena vyrobené elektřiny na bulharském trhu, která se meziročně zvýšila o 50 procent.

Zajímavost :  Na českém e-commerce trhu zatím není dominantní hráč bez slabiny, říká David Antoš

Ztrátové bylo naopak podnikání české energetické skupiny v Turecku. „Jediný segment, ve kterém došlo ke zhoršení hospodářských výsledků, je segment výroby elektřiny v Turecku, a to kvůli nepříznivým hydrologickým podmínkám a také nižším cenám elektřiny na volném trhu. Zde je třeba říci, že ve druhé polovině roku se ceny elektřiny v Turecku vyvíjely příznivě,“ uvedl k výsledkům generální ředitel skupiny Energo-pro Petr Milev.

Hlavní podíl na tvorbě zisku (EBITDA) mají firmy v Gruzii a Bulharsku, a to víc distribuce než výroba elektřiny. Zdroj: Energo-pro (výroční zpráva 2021)

Celkem vodní elektrárny v majetku skupiny Energo-pro v loňském roce vyrobily 2,414 miliardy kilowatthodin, meziročně o 12 procent více. Skupina vlastní hydroelektrárny v Gruzii (487 MW), Bulharsku (166 MW) a Turecku (93 MW). Druhým zásadním oborem podnikání je provozování rozvodné sítě v Gruzii a v severovýchodní části Bulharska.

Podle loni oznámeného záměru se mělo Energo-pro rozšířit o velké turecké hydroelektrárny Alpaslan 2 (280 MW) a Karakurt (97 MW). Od tohoto rozšíření si vedení skupiny Energo-pro slibovalo zvýšení ziskovosti a snížení poměru zadluženosti vůči zisku. Vzhledem k nepříznivým podmínkám pro podnikání v Turecku však tento záměr Energo-pro v lednu letošního roku odvolalo.

Zajímavost :  Česku hrozí zvýšené riziko kyberútoků v souvislosti se situací na Ukrajině

Skupina Energo-pro zahrnuje hlavní podnikatelské aktivity Jaromíra Tesaře, ale nikoliv všechny. Tesařův mateřský holding DK Holding Investments vlastní také slovinského výrobce vodních turbin Litostroj Power Group a dvě menší vodní elektrárny v České republice – Litoměřice (7,2 MW) a Brandýs nad Labem (2,4 MW).

Přímo pod Energo-pro bude naopak patřit nedávno oznámená expanze v Jižní Americe. Ještě letos zahájí výstavbu hydroelektrárny Chorreritas o výkonu 20 megawattů poblíž kolumbijského Medellínu. Její výstavba vychází na necelých 40 milionů dolarů, do provozu má být uvedena v roce 2025.

Zajímavost :  Desítky let po zákazu našli vědci olovo z benzínu kolem dálnice. Obilí z půdy není vhodné ani pro zvířata

David Tramba

Celý článek zde