České firmy si vloni oblíbily cloud, využívá ho už skoro polovina z nich. Frčí hlavně Microsoft 365, míní expert na digitalizaci

Jan Boháč,

České firmy si vloni oblíbily cloud, využívá ho už skoro polovina z nich. Frčí hlavně Microsoft 365, míní expert na digitalizaci

Zdroj: Depositphotos
  • Firmy v Česku vloni zaznamenaly nejvyšší skok v používání cloudových služeb ze všech států Evropské unie

  • S cloudem má aktivní zkušenost na 44 procent zdejších podniků. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Eurostat

  • Podíl českých společností ve využívání cloudových služeb se za poslední rok zvýšil i kvůli pandemii covidu a související nutnosti zavedení vzdáleného přístupu

  • Premiantem Evropy jsou v daném ohledu Švédsko a Finsko, naopak nejméně si tyto nástroje dosud osvojili v Bulharsku

Přístup tuzemských firem k online prostředí se během covidové pandemie v mnohém změnil. Nejnovější data z Eurostatu ukázala, že v uplynulých dvou letech výrazně vzrostl zájem o cloudové služby. Ještě v roce 2020 je využívala pouze třetina českých podniků, kvůli čemuž jsme zaostávali za evropským průměrem o sedm procent.

Vloni se ale tento podíl zvýšil na 44 procent, čímž Češi předčili všechny státy střední Evropy. I v celoevropském srovnání se pak pohybujeme nad průměrem, neboť ten je o tři procentní body menší. Mezi zdejší cloudové premianty patří Švédsko a Finsko, kde tuto technologii používají tři čtvrtiny společností. Na opačném konci pomyslného žebříčku pak stojí Bulharsko, ve kterém si na cloudy zvyklo pouze 13 procent firem.

Zajímavost :  Dluh českých domácností u bank v dubnu poprvé od ledna 2016 klesl

České podniky přišly na chuť hlavně cloudovým službám pro kancelářský software, s rekordním podílem 85 procent se v tomto ohledu dokonce vyšplhaly na první místo v celé Evropské unii.

„Cloudové kancelářské balíky umožňují lidem spolupráci v reálném čase bez ohledu na to, zda jsou v zaměstnání, nebo pracují z domova. Firmy nejčastěji využívají Microsoft 365, který umožňuje vzdálený přístup k souborům ze všech zařízení,“ vysvětlil výhody zmíněné technologie expert na digitalizaci Adam Koudela ze společnosti XEVOS.

Data jsou na cloudech lépe zabezpečená

Téměř dvě třetiny tuzemských podniků využívá cloudy třeba i kvůli potřebě ukládání souborů. „Je to zpravidla bezpečnější než fyzická úložiště. Například Microsoft 365 nabízí dvoufázové ověření a šifrování. Data jsou navíc automaticky zálohovaná a lze je zabezpečit na více úrovních. Jednou z možností je takzvaný podmíněný přístup, který zamítne připojení nedostatečně zabezpečenému nebo infikovanému zařízení,“ okomentoval trend Koudela s tím, že navzdory všemu výše zmíněnému Česko v kategorii cloudových úložišť za evropským průměrem zaostává. Ten je totiž ještě o čtyři procentní body vyšší.

Zajímavost :  Neberu zakázky, které jsou proti mému přesvědčení, říká make-up artistka Koki

Největším tržním segmentem z cloudových služeb zůstává model SaaS (software jako služba). Používá jej zhruba 94 procent společností v Evropské unii. Jeho výhoda spočívá v tom, že veškerý software je umístěný v cloudu. Uživatelé si tak do svých počítačů nic neinstalují a přistupují k aplikacím přes internetový prohlížeč.

Takové řešení se evropským firmám zamlouvá z mnoha důvodů. „Hlavní výhodou je určitě nižší počáteční investice na pořízení softwaru. SaaS je možné přirovnat k operativnímu leasingu. Společnosti platí menší částky za čas, kdy software skutečně využívají,“ objasnil Koudela jako první redakci Euro.cz a na závěr připomenul, že v modelu SaaS nejčastěji funguje například e-mail, kalendáře nebo již uvedené kancelářské nástroje.

Zajímavost :  Agrofert bude možná vracet 4,5 miliardy korun na dotacích kvůli střetu zájmů Babiše

Celý článek zde |