Česko má po arbitráži s Diag Human zaplatit 15,5 miliardy. Vláda to odmítá, odvolá se

ČTK ČTK

Aktualizováno 15. 6. 2022 13:02

Česko částečně neuspělo v mezinárodní arbitráži s Diag Human ohledně údajného pochybení ministerstva zdravotnictví při zadávání veřejných zakázek na zpracovatele krevní plazmy. Na základě výsledků arbitráže by tak Česko mělo zaplatit 15,5 miliardy korun. Vláda ale rozhodla o tom, že se Česko proti rozhodnutí odvolá.

V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Na výsledek arbitráže upozornil server HlidaciPes.

Společnost Diag Human a její majitel Josef Šťáva požadovali od státu v žalobě z roku 2017 celkem 52 miliard korun. Rozhodčí tribunál se sídlem v Londýně ale podle ministerstva financí všechny ostatní nároky Diag Human za 36,5 miliardy korun zamítl. Tribunál zároveň stanovil firmě povinnost vzdát se jakýchkoliv dalších nároků vůči Česku.

„Ministerstvo financí nález v rozsahu přes 330 stran pečlivě analyzovalo a s jednomyslným souhlasem vlády podává dnes návrh na zrušení nálezu k vrchnímu soudu v Londýně,“ uvedlo MF.

Tribunál nařídil Česku zaplatit žalobcům částku částku 8,3 miliardy korun přiznanou v roce 2008 v předchozí obchodní arbitráži a dalších 7,2 miliardy na úrocích.

Arbitráž je provázána s obchodní arbitráží, kterou vedla Diag Human proti ministerstvu zdravotnictví od 90. let a v roce 2008 v ní rozhodčí tribunál přiznal Diag Human náhradu škody zhruba osm miliard korun. Česko s výsledkem nesouhlasilo a přezkumný rozhodčí senát v roce 2014 rozhodl, že nález z roku 2008 postrádal právní účinky. Následně v roce 2017 Diag Human zahájil proti Česku arbitráž na základě česko-švýcarské smlouvy o ochraně investic.

Zajímavost :  Stávka zaměstnanců easyJet přerušila provoz na berlínském letišti

Nyní v arbitráži soudní tribunál uznal, že Česko porušilo dohodu o ochraně investic, a to dopisem tehdejšího ministra zdravotnictví z roku 1992. Ten měl neoprávněně zasáhnout do obchodního vztahu společnosti Conneco (předchůdce Diag Human SE) s dánskou společností Novo Nordisk. Tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar varoval Dány, že firma podnikatele Josefa Šťávy je nedůvěryhodná.

Dále Česko porušilo dohodu o ochraně investic podle tribunálu i následným jednáním různých státních orgánů v průběhu obchodní arbitráže. „Tribunál konstatoval, že rozhodčí nález z roku 2008 nebyl z pohledu mezinárodního práva zrušen a Česká republika je povinna nárok v něm přiznaný uhradit,“ uvedlo MF.

„Výsledek je porážkou České republiky ne pro výši odškodnění, ale pro odsouzení praktik z hlediska zásad právního státu a očima mezinárodního práva,“ sdělil České televizi advokát Jan Kalvoda, jehož kancelář Diag Human zastupuje. Potvrdil, že společnost v souladu s rozhodnutím tribunálu stáhne ostatní žaloby na Česko a v příštích dnech vydá podrobnější stanovisko.

Zajímavost :  Pozor na prázdninové lety! Palubní personál easyJet chce v červenci 9 dní stávkovat

„V této chvíli Česká republika nic platit nebude,“ řekl dnes novinářům ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). V případě platby by to byl podle něj výdaj státního rozpočtu. „Tím, že se pokoušíme o zrušení tohoto nálezu, tak současně běží úroky z této částky, kterou jsou zhruba 1,3 milionu Kč denně,“ upozornil ministr. Schodek státního rozpočtu je letos naplánován na 280 miliard korun, v červenci ale MF předloží vládě novelu rozpočtu. Podle dřívějšího vyjádření Stanjury by nový schodek měl být nižší než 350 miliard korun.

Na druhou stranu rozhodci zamítli tvrzení Diag Human, že se Česko dopustilo poškození jejich investice tím, že ministerstvo zdravotnictví vyzvalo nemocnice a transfúzní centra ke spolupráci pouze se zpracovateli krevní plazmy vzešlými z výběrových řízení. „Tribunál shledal, že ČR v tomto ohledu jednala v dobré víře a v zájmu veřejného zdraví. Tribunál uznal, že ministerstvo zdravotnictví mělo důležité a oprávněné obavy ze spolupráce se společností Conneco s ohledem na její obchodní model a její reputaci a rovněž že společnosti Conneco nikdy nebyl Českou republikou zaručen monopol na spolupráci s českými nemocnicemi v oblasti zpracování krevní plazmy,“ uvedlo dále MF.

Zajímavost :  Organizační struktura ministerstva

Arbitráž také podle úřadu zamítla tvrzení o údajně protiprávně vedených trestních řízeních proti společnosti Conneco před zahájením komerční arbitráže a o údajné poškozující mediální kampani.

ČR aktuálně podle seznamu ministerstva čelí pěti mezinárodním arbitrážím, včetně té s Diag Human. Souhrnná výše všech žalovaných nároků přesahuje 58 miliard korun, z toho 52 miliard požadovala společnost Diag Human.

Celý článek zde