Česko zaostává ve stavbě společné dálnice za Poláky. Zatímco S3 už je k hranicím, D11 se s ní propojí v nedohlednu

Dálnice D11 a polská S3 se mají sejít na česko-polských hranicích. Zatímco Poláci už mají stavbu hotovou a s jejím otevřením podle předpokladů počítá už v roce 2023, česká dálnice D11 bude nejméně o dva roky opožděná.

Minulý čtvrtek se v obci Sady Dolne v Polsku sešli zástupci vedení českého a polského ŘSD, aby jednali o dálničním propojení D11 v České republice a S3 v Polsku. Na místě si předali informace o stavu přípravy a realizace dálnice v obou zemích.

Už teď to ale vypadá, že se polská rychlostní silnice S 3 nenapojí na českou dálniční obdobu, ale pouze na silnici 1. třídy.

Zajímavost :  Úzce specializované pozice pohltí umělá inteligence nejdříve, říká koučka startupů Šedivá
Dálnice S3 se má propojit s českou D 11 u polského města Lubawka. Zdroj: www.s3 -kamiennagora-granicapanstwa.pl

Zatímco Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (obdoba naší ŘSD) dorazila se stavbou rychlostní silnice S3 na hranice a končí přesně před Královcem u Trutnova, D 11 je hotová pouze k Jaroměři. Důvodem jsou průtahy s územními rozhodnutími a výkupy pozemků.

,,V Polsku se dálnice S3 již kompletně realizuje s termínem zprovoznění v polovině roku 2024. V ČR je stále jen v přípravě posledních 40,8 km. 1108 je ve fázi odvolání proti vydanému územnímu rozhodnutí, na 1109 probíhají výkupy pozemků. Zahájení realizace stavby plánujeme v příštím roce.“, uvedl po jednání generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Zajímavost :  Minimální důchod a bonusy za děti. Reforma podle Jurečky
Foto: ŘSD

Dálnice D11 z Prahy na státní hranici s Polskem patří k nejdéle budovaným silničním stavbám. Stát na ní začal pracovat v roce 1978 a do roku 2017 končila v Hradci Králové. Na konci minulého roku byla prodloužena do Jaroměře. Od státní hranice s Polskem ji však stále dělí přes téměř 40 kilometrů.

Jana Bartošová

Celý článek zde