Cesta k Dukovanům je dlouhá. V čem je projekt pozadu a kam se má posunout v roce 2O22

Jestli se něco ve spojitosti s projektem výstavby nového jaderného bloku minulé vládě letos povedlo, tak je to vyřazení dvou uchazečů ze hry – konkrétně ruského Rosatomu a čínské CNG. Shoduje se na tom většina podporovatelů dostavby Dukovan, ať už to je bývalý vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl nebo šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Kabinet premiéra Andreje Babiše tím ustoupil tehdejší středopravicové opozici, dnes nastupující vládě Petra Fialy, a ta díky tomu tyto uchazeče nemusí vyřazovat zpětně, což by mohlo spustit potenciálně nákladné mezinárodní arbitráže.

Takto rázný postup přitom od Babišovy vlády málokdo čekal. Známy aktivisitický akcionář ČEZ a poradce skupiny J&T pro oblast energetiky Michal Šnobr například dlouhodobě varoval před tím, že celý tendr je ušitý na míru Rosatomu.

Tendrem to jen začíná

Vypsání tendru na nový blok lze sice očekávat už v následujících týdnech či měsících, ale jde jen o jeden z mnoha úkolů, které má hlavní investor projektu ČEZ a nová vláda ještě před sebou. A hlavně – není to jediný milník, kde projekt nabírá zpoždění. Ještě na pátém zasedání Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů, které proběhlo letos v dubnu, ČEZ předpokládal, že do konce tohoto roku bude mít hotové územní řízení. Zatím ale razítko nedostal. Možným vysvětlením mohou být snahy některých zájmových spolků stavbu zastavit. Organizace Děti Země například proces napadla s tím, že by územní řízení neměl vést třebíčský úřad, protože jeho zástupci údajně podporují dostavbu Dukovan.

Ještě větší komplikace může nastat u notifikace veřejné podpory u Evropské komise. Designovaný premiér Petr Fiala už pro iRozhlas řekl, že notifikaci končící vláda nedostatečně připravila. Pro Deník E15 se k tomu podrobněji vyjádřit nechtěl, zdroj deníku E15, který si nepřál být jmenován, ale uvedl, že dokončení procesu schválení státní podpory pro Dukovany v původním termínu je nereálné. Dubnový plán ze zasedání zmíněného jaderného výboru počítal s dokončením notifikace do konce roku 2023.

Zhruba v té samé době už chtěl mít ČEZ vybraného i dodavatele a s ním pak přibližně rok dolaďovat smlouvu. Výstavba měla začít v roce 2029 a s uvedením nové elektrárny do provozu plán počítá o devět let poději. Jak se nové vládě podaří těmto termínům přiblížit, lze těžko odhadovat. Fiala ale několikrát potvrdil, že v projektu výstavby nového jaderného zdroje chce postupovat co možná nejrychleji. 

Zajímavost :  Spojené arabské emiráty zakáží neočkovaným občanům vycestovat ze země

V největším tendru v historii České republiky si podle ČEZ potenciální dodavatelé řeknou minimálně o 160 miliard korun. Zúčastnit se ho chtějí ​​francouzská EdF, jihokorejská KNHP a kanadsko-americký Westinghouse.  

Příliš velký reaktor

Poslední vývoj na energetickém trhu výstavbě nových jaderných bloků spíš nahrává, a to z toho důvodu, že je jádro jediný bezemisní a zároveň stabilní a léty odzkoušený zdroj energie.

Zajímavost :  Matka robí šéfku na ministerstve, jej syna lacno ubytovali lesníci

Část analytiků ovšem upozorňuje, že klasické velké bloky nebudou zapadat do nového decentralizovaného pojetí energetiky, kvůli čemuž nemusí být jejich vysoký výkon plně využit. Zároveň varují před tím, že klasické zdroje se v Evropě nikomu nedaří stavět bez výrazného zpoždění a zdražení. Řešením podle nich mají být menší modulární reaktory, které lze z větší části postavit už v továrně.

Zajímavost :  Dodávky plynu zákazníkům ukončila společnost Czech Energy. Firma, která dodávala...

Celý článek zde