ČEZ má problém. Zapojení do kauzy Seven Days Agency vrhá stín na fungování jeho nadace

Mohla by to být celkem tuctová kauza daňových úniků v marketingové agentuře. Jenže do případu firmy Seven Days Agency je podle dostupných informací zapojena také ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková. Společnost ČEZ vše považuje za osobní problém jedné osoby, avšak lze narazit na kritiky, kteří poukazují na netransparentním přidělování finančních darů a sponzoringu ze strany energetické skupiny.

Podobné zprávy přicházejí jako blesk z čistého nebe. V úterý přinesl web iDnes.cz a následně i další média informaci, že v pražské centrále Skupiny ČEZ zasahuje Národní centrála proti organizovanému zločinu kvůli podezření z daňového úniku jednoho z manažerů. Středem zájmu vyšetřovatelů údajně byla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková, konkrétně její počítač a e-mailová komunikace.

Další díly do tajemného puzzle následně přidala další média. Prověřování daňové trestné činnosti a korupce ze strany NCOZ se dle dostupných informací zaměřuje na jednatele marketingové a reklamní firmy Seven Days Agency Martina Kráčalíka. Dotýká se i jeho obchodních partnerů, s nimiž Kráčalík vlastní další firmy – například BB Sport a Sadařství Vavřinec. Těmito partnery jsou ředitel státní agentury CzechTourism Jan Herget a olympionik Vavřinec Hradílek, kterého podle webu Forum24.cz požádala NCOZ o podání vysvětlení. 

Zajímavost :  Babiš zmizel z vlády, teď nám bude lhát v prezidentské kampani

Podle dvou dobře informovaných zdrojů Ekonomického deníku, kteří znají fungování marketingu Skupiny ČEZ, může být problém v tom, že ČEZ opakovaně finančně podpořil zmíněné firmy Seven Days Agency a BB Sport. Údajně se jednalo o částky převyšující 10 milionů korun ročně. Na internetových prezentacích akcí City Cross Sprint či Riverside cross není těžké dohledat, že organizátorem je Seven Days Agency a hlavním partnerem ČEZ.

Firma Seven Days Agency vypadá podle zveřejněných finančních výsledků jako pouhý „průtokový ohřívač“ peněz. Například v roce 2018 vykázala tržby přes 59 milionů korun a náklady v téměř stejné výši. Výsledkem byl čistý zisk čtyři tisíce korun (ne, to není chyba v řádech). O rok dříve zisk dosahoval 47 tisíc korun. Prakticky nic nelze zjistit o výsledcích firmy BB Sport provozující Kayak Sport Bar na pražské Náplavce. Tato firma zveřejnila poslední finanční výkazy za rok 2015, avšak provoz baru a sportovního centra zahájila až o rok později.

Ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková. Foto: Nadace ČEZ

Výše zmíněné zdroje popisují šéfku Nadace ČEZ Michaelu Zikovou jako pracovitou a férovou manažerku, která má smůlu, že je pod smlouvami o finančních darech či sponzoringu různých akcí podepsána. Tím za ně přebírá odpovědnost. Přitom o výběru sportovních či kulturních aktivit, které Skupina ČEZ finančně podpoří, rozhodují v praxi jiní – včetně výše postavených manažerů.

Zajímavost :  Kupka: Prioritou je stavba Pražského okruhu a dálnice D35

ČEZ se k úternímu pátrání NCOZ v sídle společnosti nechce zatím příliš vyjadřovat. „Ano, proběhla prohlídka prostor kanceláří. Podle informací, které máme, se šetření netýká přímo společnosti ČEZ. Poskytujeme plnou součinnost,“ uvedl Ladislav Kříž a nepotvrdil ani to, že se vyšetřování týká Michaely Zikové.

Sdílnější není ani agentura CzechTourism. „Můžeme potvrdit, že ředitel agentury CzechTourism nebyl zadržen policií, ani mu nebylo sděleno obvinění. Na chodu agentury se nic nemění. Všechny aktivity agentury jsou v souladu s právním řádem. Dobré jméno agentury, ani její činnost nejsou dotčeny jakýmkoliv vyšetřováním,“ odpověděla mluvčí CzechTourismu Ivana Vejvodová.

Zajímavost :  Jak udělat z obyčejné domácnosti chytrou. Vychytávek je stále víc, stejně tak i rizik

David Tramba

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO