Čína zarazila další vyšetřování původu koronaviru. Odmítá, že mohl uniknout z laboratoře

Světová zdravotnická organizace tento měsíc navrhla druhou fázi studie původu koronaviru v Číně, zahrnující audity laboratoří a tržiště ve městě Wu-chan. Vyzvala přitom čínské úřady k otevřenosti.

Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus v této souvislosti uznal, že bylo předčasné vyloučit možnou spojitost mezi pandemií covidu-19 a únikem viru z laboratoře. Žádáme Čínu, aby „byla transparentní, otevřená a spolupracovala, zejména co se týče primárních dat týkajících se začátku pandemie, o něž jsme požádali“, dodal Ghebreyesus.

„Nepřijmeme takový plán na hledání původu, který v některých aspektech nebere zřetel na zdravý rozum a popírá vědu,“ řekl dnes novinářům Ceng I-sin z čínské Národní zdravotní komise, kterého citovala agentura Reuters.

Dodal, že když poprvé četl plán Světové zdravotnické organizace, zaskočilo ho, že je v něm uvedena i hypotéza, že únik viru zavinilo čínské porušení laboratorních protokolů během výzkumu.

Zajímavost :  UBS: Výsledky výrazně nad odhady na všech úrovních

„Doufáme, že Světová zdravotnická organizace vážně posoudí návrhy čínských expertů, bude ke zkoumání původu viru způsobujícího nemoc covid-19 přistupovat jako k vědecké záležitosti a zbaví se politických vlivů,“ dodal Ceng.

Na původu koronaviru se zatím odborníci neshodli. Většina vědců se domnívá, že se vyvinul u netopýrů; ale jak se přenesl na člověka, a jestli to bylo prostřednictvím nějakého dalšího zvířete, anebo nějakým jiným způsobem, zatím není jasné. První případy nákazy se objevily ve městě Wu-chan v centrální části Číny v prosinci 2019.

Zajímavost :  Podniky na zákon nečekají, zbavují se plastů a spoléhají na volbu zákazníka

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO