Čínská centrální banka letos poprvé sníží požadavek na minimální rezervy bank

Čínské hospodářství se potýká s dopady ruské invaze na Ukrajinu, rozsáhlými protipandemickými uzávěrami a slabým trhem s nemovitostmi. Čínský vývoz, poslední hlavní motor růstu, vykazuje známky únavy a podle některých ekonomů se zvyšuje riziko recese.

Úprava platí pro všechny banky od 25. dubna. Centrální banka též uvedla, že některým menším venkovským a městským komerčním bankám sníží požadavek na povinné minimální rezervy o další čtvrtinu procentního bodu.

Zajímavost :  HBO, Netflix a další streamovací služby na příští týden: Oblíbená antologie, skvělé horory a sci-fi s J.K. Simmonsem

Tento krok se všeobecně očekával, neboť čínská vláda ve středu uvedla, že nástroje měnové politiky by měly být včas použity k podpoře růstu. Naposledy centrální banka požadavek na povinné minimální rezervy snížila v prosinci. Banka též začala snižovat úrokové sazby, místní vlády urychlily výdaje na infrastrukturu a ministerstvo financí přislíbilo další snížení daní.

Čína na počátku měsíce snížila výhled letošního ekonomického růstu na nejnižší úroveň za několik desetiletí. Podle vládního podkladu, který představil premiér Li Kche-čchiang, počítá s růstem hrubého domácího produktu (HDP) zhruba o 5,5 procenta.

Zajímavost :  Biológ: Beh nie je pre každého, telesná práca a pohyb áno

Celý článek zde