Čínské akcie zaznamenaly parabolický růst. Budou ho ostatní trhy následovat?

Čínský akciový trh zaznamenal tento týden raketový růst a plně se zotavil z předchozího propadu, který vyvolal obavy.

Čínská vláda 24. září oznámila masivní stimulační balíček ve výši 140 miliard dolarů a zároveň několikanásobné snížení úrokových sazeb. To podnítilo růst indexu CSI 300 o 15,7 % během jednoho týdne. Index sleduje největší společnosti na burzách v Šanghaji a Šen-čenu.

Nárůst představuje pro čínský akciový trh největší týdenní přírůstek od roku 2008. Investoři silně reagují na agresivní hospodářské zásahy Pekingu a obnovený optimismus.

Čínské stimuly vyvolávají rekordní rallye

Začátkem tohoto týdne představily nejvyšší čínské finanční orgány komplexní opatření k oživení zpomalující ekonomiky. Tyto iniciativy zahrnovaly výrazné snížení úrokových sazeb a snížení záloh na hypotéky, které mají za cíl stimulovat půjčky a výdaje. Čínská lidová banka v podstatě umožnila komerčním bankám zvýšit svou úvěrovou kapacitu a snížit povinné minimální rezervy, čímž do finančního systému dodala dodatečnou likviditu.

Regulační orgány navíc podnikly kroky k přímé podpoře akciového trhu. Banky nyní mohou ve velkém půjčovat společnostem na zpětný odkup akcií. Významní akcionáři, kteří chtějí zvýšit své podíly, si také mohou půjčovat více peněz. Politické změny posílily důvěru investorů a vedly k prudkému nárůstu nákupů akcií.

Zajímavost :  Niektoré potraviny už mierne zlacneli. Naďalej však platí, že v rámci V4 sme najdrahší

Dopad byl okamžitý a významný. Index CSI 300 v pátek uzavřel na hodnotě 3 703. Dosáhl tak největšího týdenního růstu za posledních téměř 16 let. Index Hang Seng v Hongkongu tento výkon kopíroval a během týdne vzrostl o 12,8 %. Prudké zisky smazaly předchozí ztráty a posunuly čínské akciové trhy do kladných čísel za celý rok.

Přestože přesná výše a rozsah výpomoci zatím nejsou známy, znamená to novou ochotu vlády poskytnout přímou pomoc velmi chudým,” uvedl ekonomický konzultant Xinran Andy Chen z Pekingu, jak informoval deník The New York Times. Tento potenciál jednorázových plateb potřebným podtrhuje širší snahu vlády stimulovat spotřebitelské výdaje.

Reakce globálních trhů a Burryho sázka

Mezitím index S&P 500 zaznamenal mírný zisk a uzavřel týden na 5 738 bodech, což je o 0,6 % více než v pondělí. Ostatní aktiva vykázala výraznější pohyby. Bitcoin, měřítko alternativních investic, se obchodoval kolem 65 500 dolarů, což představuje nárůst o 4,6 % za stejné období.

Zajímavost :  Ak sa nezvýšia zdroje, doplatia pacienti. Od apríla si možno zaplatíme za celé vyšetrenie

Zejména renomovaný investor Michael Burry sklízí ovoce ze svých investic do čínských akcií. Burry, který je známý svou prozíravostí v době hypoteční krize v roce 2008, má v Číně významné podíly. Podle nedávné zprávy společnosti Finbold drží jeho společnost Scion Asset Management pozice v čínských gigantech Alibaba, JD.com a Baidu. Tyto akcie po oznámeních čínské politiky prudce vzrostly.

Zatímco agresivní stimulační opatření Číny nabývají účinnosti, investoři po celém světě je pozorně sledují. Ochota vlády provádět výraznou fiskální a měnovou politiku znamená pozoruhodný posun. Ekonomové se stále rozcházejí v názoru, zda toto úsilí povede k trvalému růstu. Někteří se domnívají, že může jít pouze o dočasný impuls.

Mezitím mohou ostatní světové trhy zvažovat podobné strategie k oživení svých ekonomik. Otázka zůstává: Bude parabolický výkon čínského akciového trhu inspirovat další země k následování tohoto příkladu? Prozatím se začínají projevovat vlnové efekty. Teprve čas ukáže plný dopad čínských kroků na globální finanční prostředí.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO