Čistý zisk banky Moneta v 1. čtvrtletí stoupl o 5,8 procenta na 1,3 miliardy Kč

Praha – Čistý zisk Moneta Money Bank letos v prvním čtvrtletí vzrostl meziročně o 5,8 procenta na 1,3 miliardy korun. Výsledek je v souladu s očekáváním banky a byl ovlivněn především dobrým provozním ziskem a nižšími provozními náklady. Moneta to dnes oznámila v tiskové zprávě. Provozní výnosy vzrostly v prvním čtvrtletí meziročně o 9,6 procenta na 3,1 miliardy korun a provozní náklady klesly o 3,8 procenta na 1,5 miliardy korun. Moneta Money Bank je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze, největším akcionářem je finanční skupina PPF.

Čistý úrokový výnos v období od ledna do března meziročně vzrostl o 2,2 procenta na 2,1 miliardy korun. Čistý výnos z poplatků a provizí byl vyšší o 20,1 procenta, dosáhl 740 milionů korun. Podle banky vzrostl zejména díky vyšším provizím z prodeje produktů třetích stran, kde výnos z poplatků z investičních fondů činil 145 milionů korun a výnos z pojištění dosáhl 322 milionů korun. V porovnání s prvním čtvrtletím 2023 stoupl výnos z poplatků z investičních fondů na dvojnásobek a výnos z pojištění zhruba o 14 procent.

“Vynikající výsledek výnosů z investičních produktů byl dosažen díky vyšší poptávce po těchto produktech. Střadatelé a investoři totiž přesouvají své prostředky ze spořicích účtů, kde dochází k všeobecnému poklesu úrokových sazeb v návaznosti na snížení klíčových sazeb Českou národní bankou,” uvedla Moneta.

Zajímavost :  Hutní společnost Liberty Ostrava tvrdí, že České správě sociálního zabezpečení...

Za poklesem provozních nákladů byly mimo jiné meziročně nižší regulatorní poplatky téměř o 14,6 procenta. Administrativní a ostatní náklady se snížily o 10,6 procenta a poklesly také odpisy hmotného a nehmotného majetku o 6,8 procenta. “Tyto pozitivní trendy byly částečně kompenzovány nárůstem nákladů na zaměstnance o 7,3 procenta na 620 milionů korun,” doplnila banka.

Poptávka po nových úvěrech se v prvním čtvrtletí zvýšila. Objem nových úvěrů stoupl meziročně o 23,8 procenta na 12,9 miliardy korun. Podle banky byla poptávka silná zejména v retailovém segmentu, kde objem nových hypoték vzrostl o 34,7 procenta na 3,1 miliardy korun a objem nových spotřebitelských úvěrů činil 4,8 miliardy korun, byl tak meziročně o 38,6 procenta vyšší. Celkově retailové úvěry dosáhly k 31. březnu 2024 výše 180,3 miliardy korun.

Komerční výkonné úvěry v hrubé výši vzrostly díky růstu většiny produktů. Provozní úvěry vzrostly meziročně o 36,2 procenta na 17,7 miliardy korun, portfolio úvěrů pro živnostníky a malé firmy se zvýšilo o 14,7 procenta na 14,4 miliardy korun, přičemž nové objemy vzrostly o 60 procent. Výše investičních úvěrů mírně poklesla na 45,3 miliardy korun. Celkově se komerční úvěry k 31. březnu 2024 meziročně zvýšily o 6,4 procenta na 87,2 miliardy korun.

Zajímavost :  Koruna stagnovala k euru a oslabila k dolaru

Celkové portfolio výkonných úvěrů v hrubé výši tak dosáhlo ke konci prvního čtvrtletí 267,4 miliardy korun.

Klientské vklady meziročně vzrostly o 15,9 procenta na 406 miliard korun, přičemž retailové vklady stouply o 17,5 procenta na 315 miliard korun a komerční vklady vzrostly o 10,9 procenta na 91 miliard korun.

Konsolidovaná bilanční suma skupiny Moneta se k 31. březnu 2024 meziročně zvýšila o 15,7 procenta na 468 miliard korun, a to především díky růstu klientských vkladů.

“Moneta v prvním čtvrtletí překonala odhad trhu v provozních výnosech i v čistém zisku. Důvodem byl mírný meziroční růst úrokových výnosů a nárůst příjmů z poplatků,” řekl ČTK analytik XTB Tomáš Cverna. Monetě se podle něj podařilo získat vyšší podíl na trhu s depozity, naopak se jí nepodařilo zvýšit podíl na trhu s úvěry pro retail, který pokračoval v oživení. Moneta může v následujících kvartálech benefitovat z poklesu úrokových sazeb ČNB, protože ve 12měsíčním horizontu ji čeká přecenění dvou třetin vkladů, zatímco pouze asi jedné třetiny úvěrů, dodal.

Zajímavost :  Ruská vláda včera schválila zvýšení daní, které navrhlo ministerstvo financí....

Banka ve svém střednědobém výhledu na období 2024 až 2028 předpokládá dosažení kumulovaného čistého zisku 27,7 miliardy korun, což je o 32 procent více než kumulovaný čistý zisk doručený v předchozích pěti letech. Za celý letošní rok očekává čistý zisk 5,2 miliardy korun.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO