Clam-Gallasův palác bude po rekonstrukci otevřený

Clam-Gallasův palác na Mariánském náměstí se po obsáhlé rekonstrukci trvající čtyři roky opět otevírá veřejnosti. Poprvé jej budou moci lidé navštívit 28. září. Komplexní rekonstrukcí prošel interiér, dvůr a fasády. Hlavní město zaplatilo za jeho přeměnu přibližně 470 milionů korun bez DPH.

Do budoucna bude prostory využívat Muzeum hlavního města pro výstavy a v plánu jsou i různé další akce pro veřejnost. Clam-Gallasův palác postavil rakouský architekt Tomáš Haffenecker v letech 1714 až 1718 podle návrhu vídeňského dvorního architekta Johanna Bernarda Fischera z Erlachu pro hraběte Jana Václava Gallase. Tato významná palácová barokní stavba, která ve své době reprezentovala bydlení nejvyšších společenských vrstev vídeňského dvora, potřebovala obsáhlou rekonstrukci. Ta začala na podzim roku 2018 a nyní se palác opět otevře veřejnosti.

Kromě plánovaných expozic bude postupně v areálu otevřena restaurace, kavárna nebo například galerijní obchod. Výběrová řízení na jejich provozovatele budou zahájena do konce tohoto roku. Část prostor bude také využívána pro společenské akce. Komplexní obnova jedné z nejvýznamnějších památek pražského baroka probíhala pod přísným památkovým dohledem a byla řešena do nejmenších detailů. Díky novému výtahu je palác téměř celý bez bariér. Rekonstrukce Clam-Gallasova paláce byla také nominována na Stavbu roku 2022. Rekonstrukci uskutečnila společnost Subterra, celkové náklady dosáhly přibližně 472 milionů korun bez DPH. Cena zahrnuje také opravu fasád paláce za 41 milionů korun)a portálů paláce za 13,5 milionu korun.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO