ČNB brání korunu za miliardy eur. Hrozí recese i další růst úroků

Česká národní banka za poslední dva měsíce vydala na obranu koruny před oslabením zhruba 8,5 miliardy eur ze svých devizových rezerv. Ukazují to čerstvě zveřejněná data od centrální banky.

Kompletní statistiku ČNB zveřejnila za květen, kdy na trhu nakoupila koruny za 3,5 miliardy eur. „Byl to vůbec nejvyšší objem intervencí od ukončení kurzového závazku v roce 2017. Tehdy však ČNB naopak bránila koruně v posílení, což její rezervy navyšovalo. Momentálně se ČNB snaží zabránit oslabení koruny, které by dále přilévalo olej do ohně zvýšených inflačních tlaků prostřednictvím zdražování dovozů,“ vysvětluje Jaromír Gec, ekonom Komerční banky.

Ještě větší byl objem intervencí podle analytiků KB v červnu. „Včera zveřejněná desetidenní bilance ČNB ze závěru června indikuje, že tuzemská centrální banka mohla za celý měsíc intervenovat ve výši více než pět miliard eur. Dnes zveřejněný stav devizových rezerv ukazuje, že ke konci června poklesly oproti květnu o zhruba 5,2 miliardy eur,“ vypočítává Gec.

A korunu před dalším oslabením podle Gece centrální banka brání i v červenci. „Tomu, že intervence pokračují i po obměně bankovní rady na začátku července, podle nás nasvědčují v prostředí zvýšené averze k měnám rozvíjejících se trhů nejen minimální pohyby spotového kurzu, ale i denní data o likviditě v tuzemském bankovním sektoru,“ říká ekonom.

Zajímavost :  Pražská burza potřetí po sobě klesla, index PX ubral 0,32 procenta

Koruna letos oslabovala těsně po vpádu Ruska na Ukrajinu, kdy v první půlce března atakovala hranici 25,80 koruny za euro. Už tehdy ČNB intervenovala, a to ve výši přes sto milionů eur. Koruna se pak vrátila někam k 24,50 za euro, v první půlce května ale opět oslabila až ke kurzu 25,40 koruny za euro. Od té doby centrální banka kurz drží zhruba v rozmezí 24,60 až 24,80 koruny za euro.

„Z vývoje kurzu koruny je zřejmé, že ČNB musela zasahovat v době okolo jmenování nového guvernéra a od té doby je na trhu zřejmě přítomná nepřetržitě. Finanční trhy si situaci nesjpíš vyložily tak, že s novým vedením bude centrální banka méně důrazná v boji s inflací, a proto se koruna v době nepříznivé konstelace na mezinárodních trzích dostala pod tlak,“ vysvětluje Petr Dufek, ekonom Banky Creditas.

Zajímavost :  V Protivíně vznikl román Cirkus Humberto. Zámek se mění v klubovnu královských rodin

České měně podle něj nesvědčí ani zvýšená averze k riziku či ochota amerického Fedu rychle zvyšovat úrokové sazby, a přitom i stahovat dolarovou likviditu z mezinárodních finančních trhů. „Koruně nesvědčí ani aktuálně hrané scénáře ekonomického ochlazení či recese a už vůbec ne domácí ekonomické fundamenty,“ dodává Dufek.

Bude-li chtít ČNB udržet korunu alespoň tam, kde je nyní, bude muset podle Dufka dál intervenovat. Na brzké zklidnění situace na trzích to totiž stále nevypadá. „Anebo bude muset přistoupit k dalšímu navýšení sazeb, což by v situaci šestnáctiprocentní inflace bylo adekvátní. Nic jiného než sazby, kurz a svoji důvěryhodnost v rukou centrální banka totiž nemá,“ říká Dufek.

Že tlaky na oslabení koruny ještě nějakou dobu vydrží, si myslí i Gec. „Vysoká inflace spojená s poklesem reálných příjmů domácností a případná další eskalace situace s narušenými dodávkami plynu do Evropy může českou ekonomiku letos vtáhnout do recese. Problémy v dodavatelských řetězcích přitom dál brzdí tuzemský export, který za normálních okolností vytváří přirozenou poptávku po koruně. Dovozní stranu současně nafukují vysoké ceny energií,“ říká ekonom.

Zajímavost :  Kladno mění tvář - rostou nové části a ožívají brownfieldy. Bydlení kousek od Prahy!

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,… Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde |