ČNB spouští intervence na podporu koruny, ta začala oslabovat po jmenování nového guvernéra

ČNB v této souvislosti upozornila, že má k dispozici velké devizové rezervy, a to i v mezinárodním srovnání. „Bližší informace k prováděným operacím na trhu nebude ČNB sdělovat,“ uvedla centrální banka. Obecně slabší kurz koruny zdražuje v korunách dovážené zboží, a tím přispívá k inflaci.

Koruna vůči oběma hlavním světovým měnám oslabuje několik dní. Důvodem jsou mimo jiné informace o jmenování Aleše Michla guvernérem ČNB. Michl je odpůrcem současného cyklu zvyšování úrokových sazeb. Koruna se těsně po oznámení obchodovala za zhruba 25,40 koruny za euro, o několik desítek minut později kurz posílil na 25,16 koruny za euro. Ještě v úterý večer kurz koruny byl zhruba 25 korun za euro a před týdnem se česká měna obchodovala kolem 24,60 koruny za euro.

Zajímavost :  Připravte se na hypotéku předem. Zkrátíte tím její vyřízení

V březnu válka, v květnu Michl

„Česká národní banka začala mimořádně intervenovat za silnější korunu. Intervenuje tak vlastně proti svému nadcházejícímu guvernérovi Michlovi,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Prodejem části devizových rezerv se ČNB snaží zvrátit trend znatelného oslabování koruny, který nastal v souvislosti se včerejším jmenováním holubičího radního Michla guvernérem a spekulacemi, jež jmenování předcházely,“ doplnil.

Zajímavost :  Ondřej Malý: Facebook už neroste. Ale důležitější zprávou je omezení šmírovacího byznysu

ČNB intervenovala na devizovém trhu proti oslabování koruny již na počátku března. Tehdy koruna oslabovala mimo jiné kvůli vypuknutí války na Ukrajině.

Předtím naposledy centrální banka intervenovala na devizovém trhu v rámci kurzového závazku v letech 2013 až 2017. Tehdy ovšem působila na trhu proti posilování koruny, a kurz tak držela kolem 27 korun za euro.

Zajímavost :  Bývalý poslanec Dominik Feri je obviněný i za znásilnění spáchaném na dítěti

Jmenování nového guvernéra ČNB Aleše Michla na Pražském hradě

Video se připravuje …


Celý článek zde